Kaukaz

Do rejonu tego zalicza się Gruzja, Armenia, Azerbejdżan oraz część Rosji. 

Jeżeli by przyjąć, że granica między Azją a Europą przebiega granią główną Kaukazu – wtedy Elburs (najwyższy szczyt Kaukazu) należałby do Europy i byłby najwyższym szczytem w Europie.

Na terenach dzisiejszego Kaukazu zamieszkuje prawie siedemdziesiąt różnych grup etnicznych. Ludność ta ma w różnym stopniu rozwiniętą świadomość narodową.

Wybierz kraj

wpisy:

Kaukaz

Kaukaz to wciąż jedna z mniej popularnych części Azji. Niesłusznie! Mamy nadzieję, że nasze wpisy pokażą ci jak interesujący jest to region.

Język rosyjski

Podczas podróży po Kaukazie po raz pierwszy poczuliśmy na własnej skórze czym jest bariera językowa. Ciężko znaleźć tam kogoś kto mówi po angielsku – zwłaszcza poza głównymi ośrodkami miejskimi. Jak przystało na państwa powstałe po rozpadzie ZSRR, praktycznie każdy zna tu rosyjski. Rosyjskiego z kolei niestety nie znaliśmy my… Na pewno jest to motywacja do nauki chociaż podstawowych zwrotów!

Dzika natura

Kaukaz to wciąż dosyć nieodkryta część świata. Mimo rosnącej popularności regionu -mamy tu na myśli głównie Gruzję wśród Polaków – nie dotarła tu jeszcze turystka masowa. W wielu częściach możesz wciąż poczuć się jak odkrywca! Szczególnie odczuliśmy to w Azerbejdżanie zwiedzając dwie wioski poza szlakiem – Lazę i Hinalung. Mało popularna Armenia również była dla nas dużym zaskoczeniem.
Laza Azerbejdżan co zobaczyć w Azerbejdżanie kaukaz

Konflikty

Kaukaz niestety wciąż jest w jakiś sposób regionem zapalnym – we wrześniu 2020 na nowo rozgorzał się konflikt między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Górski Karabach jest tylko jednym z kaukaskich regionów autonomicznych, które przez inne państwa świata nie są uznawane za odrębne kraje. Pozostałymi są Osetia Południowa i Abchazja znajdujące się formalnie na terenie Gruzji.

Na terenach dzisiejszego Kaukazu zamieszkuje prawie siedemdziesiąt różnych grup etnicznych. Ludność ta ma w różnym stopniu rozwiniętą świadomość narodową.