Urugwaj

Zajmuje 176 220 km² i jest dopiero 90 krajem pod względem wielkości na Ziemi!

Ponad połowa mieszkańców tego kraju mieszka w stolicy – Montevideo.

Język hiszpański jest językiem urzędowym. Część ludności posługuje się dialektem portuñol lub brazilero (ludność zamieszkująca przygraniczne tereny)- jest to mieszanka hiszpańskoportugalska.

wpisy:

Urugwaj

Kraj ten nie ma wysokich szczytów Andów ani swojego fragmentu dżungli amazońskiej. Ma za to kilkaset kilometrów linii brzegowej i piękne, piaszczyste, czyste plaże. Dwutygodniowa wyprawa wzdłuż wybrzeża Urugwaju, od jednego miasteczka do drugiego, była świetnym doświadczeniem.
plaża w Punta del Este ciekawe miejsca w Urugwaju

Mate

Ludzi pijących ten herbaciany napój spotkasz tu wszędzie. W parku. na przystanku autobusowym, w autobusie, nawet na przejściu dla pieszych. Każdy chodzi z wielkim termosem pełnym gorącej wody pod pachą i specjalnym kubkiem do parzenia mate w ręce. Żadne spotkanie w gronie rodziny czy przyjaciół nie może się bez tego odbyć. Trunek pobudza prawie jak kawa i ma dość gorzki smak. Sam rytuał dzielenia się mate z innymi jest czymś co w Urugwaju zdecydowanie trzeba przeżyć.

Bardzo wysokie ceny

To coś co totalnie zaskoczyło nas w Urugwaju. Jest to zdecydowanie najdroższy kraj w jakim byliśmy, a na pewno najdroższy kraj w Ameryce Południowej. Właśnie z tego powodu zwiedzaliśmy go autostopem, a nasze posiłki składały się z bagietki z serem żołtym i groszkiem.

Liberalne podejście

Urugwaj to najbardziej liberalny kraj w Ameryce Południowej. Pary homoseksualne mogą tu zalegalizować swój związek, a także adoptować dziecko. Bardzo dba się tu także o prawa kobiet. Marijuana na własny użytek również jest całkowicie legalna. Urugwaj daje swoim mieszkańcom wszelkie wolności.

urugwaj marijuana
Język hiszpański jest językiem urzędowym. Część ludności posługuje się dialektem portuol lub brazilero (ludność zamieszkująca przygraniczne tereny) – jest to mieszanka hiszpańskoportugalska.