Malta

W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą trzy główne wyspy – Malta, Gozo oraz Comino. Wszystkie są zamieszkane, a na tej ostatniej na stałe zamieszkuje jedna osoba. 

Na wyspie nie ma gór, lasów ani rzek. Nie ma żadnych rezerwuarów wody słodkiej. Woda w kranie jest odsalaną wodą morską – nadaje się do picia, ale nie jest ona zbytnio smaczna.

Główną religią na wyspie jest katolicyzm, a liczba kościołów to podobno równe 365 (na każdy dzień roku).

wpisy:

Malta

Europejskie państwo-archipelag, gdzie 300 dni w roku świeci słońce, a pogoda jest piękna nawet na początku grudnia. Nic więc dziwnego, że popularność Malty rośnie z roku na rok. My odwiedziliśmy Maltę dwa razy – raz w maju i raz na przełomie listopada i grudnia. Możemy potwierdzić, że Malta poza sezonem daje radę!

Gozo

Wyspa, która jest jedną z naszych ulubionych wysp w Europie (do spółki z Maderą!). Niesamowite, wysokie klify, zielone pagórki i sielski klimat – dużo spokojniejszy niż na głównej wyspie – naprawdę robią robotę. Większość turystów przypływa tu na jednodniową wycieczkę. Natomiast my w naszym wpisie próbujemy cię przekonać, żebyś został dłużej.

klify sanap malta

Gra o Tron

Na Malcie kręcono kilka scen tego bijącego wszelkie rekordy popularności serialu. Średniowieczne i niesamowicie klimatyczne miasto Mdina (Miasto Ciszy) udawało w niektórych scenach Królewską Przystań. Sceny wesela Daenerys z Khalem Drogo kręcono natomiast na Gozo – w zatoce Dwejra Bay, gdzie kiedyś znajdowało się popularne Azure Window.

Kolorowe balkony

Charakterystyczne dla Malty kolorowe, wystające balkony i towarzyszące im kolorowe okiennice spotkasz nie tylko w stolicy kraju – Valleccie – ale we wszystkich miastach na wyspie. Samą Vallettę szczerze polecamy – szczególnie na poranny spacer ulicami skąpanymi w złotym świetle. Koniecznie wschód słońca w Upper Barakka Gardens!

malta balkony

Główną religią na wyspie jest katolicyzm, a liczba kościołów to podobno równe 365 (na każdy dzień roku).