.

Co zobaczyć na Gozo? Dlaczego Gozo to jedna z naszych ukochanych wysp?

spis treści

Malta to jedno z najmniejszych i najbardziej słonecznych państw w Europie. Kraj ten ma postać archipelagu złożonego z trzech większych wysp – Gozo, Comino i właśnie Malty oraz szeregu mniejszych wysepek. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć wam o tym co warto zobaczyć na Gozo. Sama wysepka jest niewielka. Jej powierzchnia jest nawet mniejsza od powierzchni miasta Myszków (dla tych którzy nie wiedzą, to właśnie w tej miejscowości wychował się Marcin), a żyje tam niecałe 40 tysięcy osób. Głównym miastem-stolicą Gozo jest znajdujący się w jej centrum Rabat.

Nam wysepka ta przypadła bardzo do gustu i ciężko powiedzieć o jednoznacznej przyczynie tego. Może to przez klimat tam panujący, może przez lekkie spowolnienie które często panuje w takich miejscach, a może przez morską bryzę, która unosi się w powietrzu podczas rozbijania się fal morskich o ogromne klify. Na wyspie spędziliśmy prawie tydzień na przełomie listopada i grudnia. Mieliśmy przepiękną pogodę, mimo, że było już poza sezonem (tutaj przeczytasz o innych destynacjach idealnych na podróż jesienią). Tak właśnie Gozo stało się jedną z naszych najulubieńszych wysp w Europie – bardziej kochamy chyba tylko Maderę.

malta balkony
dziewczyna światło gozo
kaktusy malta

Gozo - garść informacji praktycznych

Jak dotrzeć na Gozo?

Najprostszą i chyba w zasadzie jedyną formą dostania się na Gozo jest prom z Malty. Prom odpływa co 45 minut z miasteczka Cirkewwa i po 30 minutach dociera do portu w miejscowości Mgarr na Gozo. Na przeprawę promową można się też udać oczywiście z samochodem. Cennik biletu powrotnego przedstawia się następująco:

Osoba dorosła – €4.65
Dzieci 3-12 r.ż. – €1.15
Poniżej 3 roku życia – darmowe
Samochód i kierowca – €15.70
Motocykl i kierowca – €8.15
Rower – €1.15
Bilet jest ważny rok czasu – czyli możesz spędzić na tej wysepce aż 364 dni. Brzmi kusząco!

Bilety zakupicie bezpośrednio w kasie w porcie, nie są potrzebne wcześniejsze rezerwacje.

Jak dostać się do Cirkewwa?

Osoby, które wynajmują samochód na Malcie, mogą pominąć ten akapit. Jedyną kwestią, którą mogą rozważyć to to czy zabrać go ze sobą czy zostawić na wyspie (cena przeprawy za kierowcę z samochodem to €15.70 w dwie strony). Dla osób, które tak jak my mają w zamiarze podróżować po Malcie transportem publicznym przedstawiamy kilka połączeń, które można wykorzystać w celu dostania się do Cirkewwa.

1. Ze stolicy (Valletta) do terminalu w porcie Cirkewwa dostaniesz się autobusem numer 41, 42 lub 45. Podróż nie powinna trwać dłużej niż 75 minut.

2. Ze Sliemy do miasteczka Cirkewwa kursuje autobus numer 222. Czas trwania podróży to niecała godzina.

3. Są dwie możliwości dostania się z lotniska do portu w Cirkewwa – bezpośrednio autobusem X1 (czas podróży to godzina z hakiem), albo do stolicy autobusem 71, 72 lub 73 a następnie jak w punkcie pierwszym.

Gdzie nocować na wyspie? Jak poruszać się po Gozo?

Gozo postanowiliśmy zwiedzić bez użycia samochodu i dla niektórych mogłoby się to wydawać niemożliwe (stanowczo zaprzeczamy) i dosyć czasochłonne (temu już nie zaprzeczymy). Będąc uzależnionym od autobusów miejskich nie można sobie pozwolić na pełną swobodę stąd też podczas zwiedzania wyspy wybraliśmy dwie lokalizacje – bazy noclegowe, w których mogliśmy liczyć na bliskość atrakcji oraz bliskość autobusów miejskich. Będąc na północy wyspy wynajęliśmy airbnb w miejscowości Iż-Żebbuġ. Dzięki temu mogliśmy nawet na nogach dojść do wszystkich pobliskich atrakcji. Kiedy jednak chcieliśmy pojechać w inną część wyspy, niezbędnym okazało się najpierw dojechać do stolicy, a następnie czekała na nas przesiadka i dopiero podróż do wymarzonego miejsca.

Drugi nasz nocleg był zlokalizowany w stolicy wyspy Rabat hotel Forty Three flt1. Stąd było nam już łatwiej dojechać w każdy zakątek wyspy. Drugi raz pewnie zdecydowalibyśmy się potraktować Rabat jako bazę wypadową na cały czas trwania wyjazdu. To właśnie tu zlokalizowane są wszystkie większe sklepy spożywcze. Także w Rabat koncetruje się cała siatka połączeń autobusowych – na Gozo rozpościera się ona niczym gwiazda. Dlatego praktycznie zawsze będziesz musiał przesiadać się w Rabat jeśli zamieszkasz w innej części wyspy.

port w gozo co zobaczyć na Gozo

Co zobaczyć na Gozo? Top atrakcje.

Klify Ta-Cenc - zachód słońca na Gozo

Naszym skromnym zdaniem jedną z głównych atrakcji na Gozo są przepiękne klify i grzechem byłoby ich nie zobaczyć. Już podczas płynięcia na wysepkę można dojrzeć przedsmak tego co czeka cię na miejscu. Jednym z takich miejsc, które trzeba odwiedzić (najlepiej podczas zachodu słońca) są klify Ta Cenc. Klify te znajdują się na południowej części wyspy, w jednostce administracyjnej Sannat. Mają one ponad sto metrów wysokości i należy zachowywać się tam nad wyraz ostrożnie, bo nie są w żaden sposób zabezpieczone.

zachód słońca ta cenc klify co zobaczyć na Gozo
para klify ta cenc zachód słońca
zachód słońca ta cenc cliffs malta przewodnik
zachód słońca malta
zachód słońca klify ta cenc co zobaczyć na gozo

Klify Sanap

Jeżeli jesteśmy już w temacie klifów, Sanap Cliffs to coś, co trzeba zobaczyć na Gozo! To kolejna perełka na tej malutkiej wysepce. Znajdują się one nieco bardziej na północ od klifów Ta Cenc, w jednostce administracyjnej Munxar. Zlokalizowane one są niedaleko plaży Xlendi i polecamy przejść się szlakiem w stronę klifów właśnie od niej. Cały szlak zajmie kilkadziesiąt minut jednak jest tego jak najbardziej warty.

klify sanap malta
klify sanap za dnia co zobaczyć na Gozo Malta
lazurowa woda malta
różowy zachód słońca klify sanap malta
klify sanap zachód słońca na Gozo
para zachód słońca gozo co zobaczyć

Wied il-Ghasri

Miejsce to spodobało nam się bardzo, choć akurat tego dnia perspektywy na pluskanie się w wodzie były niewielkie. Wied il-Ghasri jest to miejsce gdzie woda pokazała swoją siłę i najzwyczajniej w świecie rozdarła klif na pół i wdarła się w ląd. Na brzegu znajduje się niewielka plaża, do której żeby dotrzeć musisz pokonać prawie sto schodków. W zatoce tej sporo osób nurkuje, ponieważ można tam znaleźć sporą ilość morskich stworzeń, a w spokojny dzień woda jest krystaliczna. Od Wied il-Ghasri można przejść się wzdłuż klifu w stronę następnej atrakcji.

wied il ghasri co zobaczyć na Gozo
wied-il ghasri plaża co zobaczyć na gozo malta

Wied il-Mielaħ

Krocząc przy morzu można się również natknąć na liczne ogromne jamy, które zostały wyżłobione za sprawą silnych prądów morskich. Inną ciekawą formacją jest Wied il-Mielah – mniej słynna siostra Azura Window. Jest to ogromny most, który powstał oczywiście dzięki sile wody. Dla zmotoryzowanych do miejsca tego można również dostać się wąską dróżką, która dojeżdża pod samo okno.

wied il mielah malta

Salt Pans - Solanki na Gozo

Co prawda można znaleźć je w wielu miejscach, jak choćby na plaży w Xlendi Bay, jednak na północy wyspy są one chyba najbardziej okazałe. Salt Pans, czyli panwie solne, to nic innego jak zbiorniki, albo raczej całkiem spora ilość zbiorników przeznaczonych do wytwarzania soli. Panwie te są wypełniane wodą morską, następnie są przenoszone ze zbiornika niższego do wyższych i na samym końcu otrzymujemy sól, którą właściciele mogą sprzedać. Większość soli używanej na Malcie pochodzi właśnie z panwii na Gozo, dlatego ważne jest, żeby nie chodzić po nich i nie zanieczyszczać zbiorników. Dokładna lokalizacja panwii solnych tutaj i tutaj.

Gozo solanki przewodnik
panwie solne malta
salt pans malta
panwie solne z drona co zobaczyć na gozo

Cytadela w Rabat

Naszym zdaniem stolica Gozo należy do najmniej atrakcyjnych miejsc na wyspie jednak samą Cytadelę radzimy jak najbardziej odwiedzić. Ze szczytu rozlega się 360-stopniowy widok na całą wyspę. To właśnie tutaj lata wcześniej odkryliśmy piękno złotej godziny dlatego zdecydowanie polecamy to miejsce na zachód słońca.

cytadela rabat co zobaczyć na Gozo
kot fontanna malta
zachód słońca cytadela rabat co zobaczyć na gozo
widok z cytadeli rabat malta
wieża dzwon malta
widok na gozo

Xlendi Bay

Xlendi Bay jest zlokalizowane na zachodniej stronie wyspy i świetnie spisuje się jako miejsce do podziwiania zachodu słońca. W zatoce tej znajdziesz ciekawe żołte formacje skalne, które podczas złotej godziny przybierają przepiękny kolor. Są tam również panwie solne oraz tajemnicza wieża, która niegdyś służyła jako część systemu obronnego wyspy. Xlendi Bay to też zatoka z krystalicznie czystą wodą, gdzie latem pluskają się ludzie.

xlendi bay co zobaczyć na gozo
xlendi bay malta przewodnik
xlendi bay malta

Ir-Ramla bay - plaża plus jaskinia Tal-Mixta

Do tej atrakcji niestety nie udało nam się dostać tym razem, więc nie mamy żadnych zdjęć. Byliśmy tam jednak w czasie naszej pierwszej podróży po Malcie kilka lat temu. Co prawda jedynie na plaży, bo jaskinia z widokiem wciąż pozostaje na naszej liście. Mamy taką niemrawą tradycję pozostawiania sobie jednej rzeczy do zobaczenia następnym razem. Nigdy celowo, ale zawsze jest to dobra wymówka do powrotu.

Plaża Ramla Bay wyróżnia się pomarańczowym piaskiem. Jest to idealne miejsce jeśli będąc na Gozo zamarzy ci się trochę plażowego lenistwa.

Dwejra Bay - pozostałości Azure Window

Azure window było największą atrakcją Malty. Znajdowała się ona prawdopodobnie na każdej pocztówce wyprodukowanej przed kilkoma laty – a na niektórych pewnie widnieje nadal. Niestety parę lat temu słynne okno zawaliło się. Dwejra Bay mimo to wciąż przyciąga tłumy turystów swoim urokiem. Jest tam też naturalny basen, Blue Hole, w którym śmiałkowie mogą się wykąpać kiedy morze jest spokojne. Jest to również jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania w całej Malcie.

gozo malta

Teraz już wiesz jak dużo ma zaoferowania Gozo. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię, że ta wyspa jest warta poświęcenia jej kilku dni. Baw się wspaniale!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy