.

Jak dostać się na Korsykę i nie zbankrutować? Korsyka samochodem, promem, samolotem.

spis treści

Dotarcie na Korsykę nie jest ani tak łatwe, ani tak tanie jak mogłoby się wydawać – szczególnie porównując do innych wysp Morza Śródziemnego. Może właśnie dlatego Korsyka wydaje się wciąż dość oryginalnym wakacyjnym kierunkiem. Jest kilka sposobów dotarcia na Korsykę – niektóre tak drogie, że przyprawiają o zawrót głowy, niektóre bardziej budżetowe. Niektóre zajmą nawet kilka dni, niektóre kilkanaście godzin. Podpowiemy ci też sposoby na to, jak dostać się na Korsykę i nie zbankrutować, a także powiemy jak my to zrobiliśmy. Miłego czytania!

jak dostać się na Korsykę Korsyka promem

Jak dostać się na Korsykę?

Przedstawimy tu kilka opcji – samochodem, promem, samolotem, a także sporo opcji kombinowanych. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Samochodem na Korsykę

Najprostszą, a zarazem prawdopodobnie najbardziej męczącą, opcją będzie podróż własnym samochodem. Najprostszą dlatego, że będziesz mógł potem podróżować nim po Korsyce – a bez auta na wyspie naprawdę ani rusz. O poruszaniu się po Korsyce i cenach wynajmu auta wspomnieliśmy już w naszym wpisie o informacjach praktycznych na temat Korsyki. Najbardziej męczącą z wiadomych powodów – będziesz miał do pokonania sporą ilość kilometrów i zajmie ci to kilkanaście godzin. 

Najszybsza droga, jaką można obrać, wiedzie przez Czechy i Austrię do Włoch. We Włoszech możesz wjechać na prom w kilku włoskich miejscowościach – Savona, Genua czy Livorno. O przeprawach promowych i wielu możliwościach przeczytasz w następnym akapicie.

capu rossu najlepsze miejsca na korsyce korsyka przewodnik
korsyka jak dolecieć przewodnik

Promem na Korsykę

Promy z i na Korsykę obsługiwane są przez dwóch operatorów: Corsica Ferries i Moby Lines. Dostać się na Korsykę promem można z Francji, Włoch kontynentalnych lub z Sardynii. Na Korsyce porty przyjmujące promy znajdują się w Bastii, Porto Vecchio, Bonifacio, Propriano, Ajaccio, Calvi oraz L’Île-Rousse. Cena za przeprawę promową obejmuje liczbę pasażerów i ewentualny pojazd – rodzaj samochodu też ma oczywiście wpływ na ostateczny koszt. Ceny biletów zależą naturalnie od terminu podróży, wybranej trasy i okazjonalnych promocji. Przykładowe koszty podane w tym tekście są mocno orientacyjne – mogą czasem być nawet niższe ze względu na jakąś fajną okazję cenową, a czasem sporo wyższe przez duże obłożenie terminu. Najkrótsze przeprawy promowe odbywają się między Sardynią a Korsyką, a najdłuższe, nawet pięciogodzinne, płyną z kontynentu. Osobom z wrażliwym żołądkiem polecamy coś na chorobę lokomocyjną, bo naprawdę potrafi bujać. Na promie we w miarę sensownej cenie można się najeść – mówiąc o sensownej cenie mamy na myśli standardy południowej Europy.

Jak dostać się na Korsykę z Francji?

Te połączenia promowe realizowane są przez przewoźnika Corsica Ferries. Promy na Korsykę wypływają z miast Nicea i Tulon, a dopływają do korsykańskich portów w Bastii, Porto Vecchio, Ajaccio i L’Île-Rousse. Ceny za pasażera bez samochodu w jedną stronę zaczynają się od około 25€ do nawet 80€ w wysokim sezonie.

Jak dostać się na Korsykę z Włoch kontynentalnych?

Te przeprawy promowe realizowane są zarówno przez Corsica Ferries, jak i Moby Lines. Ceny tych połączeń zaczynają się od 30€ w jedną stronę, za pasażera bez samochodu.

Corsica Ferries wypływa z włoskich portów w miastach Savona, Livorno i Piombino i dopływa głównie do Bastii. Istnieje też kilka połączeń do L’Île-Rousse. 

Moby Lines wypływa z włoskich portów w miastach Livorno i Genua i dopływa do Bastii.

Jak dostać się na Korsykę z Sardynii?

Promy między Sardynią a Korsyką realizowane są zarówno przez Corsica Ferries, jak i Moby Lines. To może być super sposób na zwiedzenie dwóch wysp podczas jednego urlopu – Sardynię też polecamy mocno ze względu na przepiękne plaże i inne ciekawe do zobaczenia miejsca. Bezpośrednie promy z Sardynii na Korsykę przewoźnikiem Corsica Ferries wypływają z portów w Santa Teresa i Porto Torres. Na Korsyce dopływają do portów w Porto Vecchio i Bonifacio.  Najkrótsze i najszybsze połączenie to to między Santa Teresa a korsykańskim Bonifacio – trwa tylko godzinę. Ceny zaczynają się od 20€ w jedną stronę, za pasażera bez samochodu. Istnieje też możliwość połączeń promowych przez kontynent – te jednak zajmują kilka razy więcej czasu więc nie warto nawet zaprzątać sobie nimi głowy. Moby Lines realizuje połączenie promowe między Santa Teresa di Gallura na Sardynii a Bonifacio na Korsyce. Ceny zaczynają się od 28€ w jedną stronę, za pasażera bez samochodu.
jak dostać się na Korsykę Korsyka przewodnik

Samolotem na Korsykę

Lotów bezpośrednich z Polski na Korsykę niestety jeszcze nie ma, dlatego właśnie musisz być przygotowany na kilkugodzinne loty oraz przesiadki. Najszybszą opcją może okazać się lot z Warszawy do Ajaccio, ewentualnie do Bastii z przesiadką w stolicy Francji. Linią, która realizuje te połączenia, jest Air France. Inną możliwością jest lot liniami Lufthansa z przesiadką w którymś z niemieckich miast – Berlinie czy Frankfurcie. Kwoty, jakie przyjdzie ci zapłacić, są już raczej czterocyfrowe, stąd podróż ta może okazać się droższa nawet niż wydatki poniesione na paliwo.

Najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Polsce – Wizzair i Ryanair – niestety nie latają na Korsykę. Można jednak z tanimi liniami kombinować – na przykład polecieć Wizzairem do Paryża, a tam przesiąść się w EasyJet do Bastii. Możliwości jest kilka, a ceny zależą oczywiście od dostępnych terminów.

Jeżeli mieszkasz w pobliżu niemieckiej granicy, możesz pokusić się o bezpośredni lot z Berlina do Bastii liniami EasyJet. Cena, jakiej możesz się spodziewać, to około 50€ w jedną stronę.

bonifacio korsyka zachód słońca na korsyce co zobaczyć na korsyce
dziewczyna zachód słońca bonifacio najlepsze plaże na korsyce

Jak dostać się na Korsykę - trasy kombinowane

Powyższe sposoby możesz śmiało ze sobą łączyć, tak żeby znaleźć ten najwygodniejszy i najbardziej odpowiedni dla siebie cenowo. Naturalnie podróż samochodem można, a nawet trzeba połączyć z przeprawą promową. Innym sposobem jest podróż tanimi liniami lotniczymi w pobliże któregoś z miast, z których odpływają promy. Jeśli chodzi o włoskie miasta, zawsze tanie połączenia da się znaleźć do Bergamo, a stamtąd pociągiem czy autobusem można dojechać do Livorno czy Genui. Bardzo tanie loty, nawet w sezonie, da się też wyłapać do Bolonii. Stamtąd znów istnieje możliwość przejazdu pociągiem do Livorno. Innym pomysłem jest znalezienie rozsądnego cenowo biletu do francuskiej Nicei.

Dobrym pomysłem wydaje się też połączenie zwiedzania dwóch wysp w ramach jednej podróży – Korsyki i Sardynii. Zwłaszcza chwilkę przed lub po sezonie można upolować atrakcyjne cenowo bilety lotnicze, a następnie skorzystać z połączeń promowych między Sardynią a Korsyką.

Jak dostać się na Korsykę - nasza trasa

My wybraliśmy kombinowaną opcję dotarcia na Korsykę. Pierwszą część trasy pokonaliśmy samolotem. Lot z Krakowa do Bergamo udało się wyhaczyć za kilkadziesiąt złotych liniami Ryanair. Stamtąd odebrali nas znajomi i razem samochodem udaliśmy się do portu w Livorno, skąd przepłynęliśmy promem prosto do Bastii. Prom w sezonie kosztował nas około 30€ od osoby w jedną stronę.

transport na Korsykę Korsyka przewodnik

Chyba udało nam się podsunąć ci sporo pomysłów na temat tego jak dostać się na Korsykę. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spakować się na Korsykę, co zobaczyć na Korsyce lub poczytać o najpiękniejszych plażach Korsyki – zerknij do innych naszych wpisów. Udanego wyjazdu!

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy