Ameryka Południowa

Kontynent ten ma powierzchnię 17,8 mln km² i jest trzecim od końca kontynentem pod względem wielkości na Ziemi!

La Paz – stolica Boliwii jest najwyżej położoną stolicą na świecie. Znajduje się na wysokości 3 640 m n. p. m.

Prawie tyle samo osób w Ameryce Południowe mówi językiem hiszpańskim co portugalskim. 

Wybierz kraj

wpisy:

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa to wbrew pozorom jeden z tych mniejszych kontynentów. Na jego powierzchni rozlokowanych jest zaledwie trzynaście państw. Wśród nich jest prawdziwy rekordzista – Brazylia. Kraj ten powierzchniowo jest niemal tak wielki jak Stany Zjednoczone Ameryki. Na kontynencie tym prawie taka sama populacja posługuje się językiem hiszpańskim co portugalskim, a co ciekawsze portugalski jest językiem urzędowym jedynie w Brazylii.

Bioróżnorodność

W Ameryce Południowej znajduje się według niektórych źródeł największa rzeka na świecie – Amazonka. Kontynent ten jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy góry (najwyższy szczyt znajduje się w Argentynie – Aconcagua), które wznoszą się prawie siedem tysięcy metrów w stronę chmur, a dla równowagi są również miejsca takie jak Laguna del Carbón gdzie tafla wody znajduje się 106 metrów p.p.m. Mamy tu też lasy amazońskie, pustynie i tysiące kilometrów egzotycznych plaż. Jest to też kontynent z największą liczbą endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Patagonia

Na Amerykę Południową mieliśmy wielkie plany – nasza podróż miała trwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Chcieliśmy zwiedzić kontynent od Patagonii po Kolumbię. Przez koronawirusa zmuszeni byliśmy przerwać naszą podróż już w Patagonii. Mimo to uważamy się za szczęściarzy, bo jest to zdecydowanie jeden z absolutnie najpiękniejszych regionów świata. I gwarantujemy ci – nie wiesz co to silny wiatr dopóki nie przewrócił cię on na beton kiedy masz na sobie dwa plecaki w tym jeden wielki, turystyczny. Taki właśnie jest w Patagonii. Mimo wszystko była to jedna z piękniejszych przygód w naszym życiu.

ameryka południowa patagonia

Urugwaj

Trzeci kraj po Argentynie i Chile, który udało nam się odwiedzić. Jest to najbardziej liberalny kraj Ameryki Południowej. Jest też zaskakująco drogi! Więcej o Urugwaju tutaj.
urugwaj colonia del sacramento
Prawie tyle samo osób w Ameryce Południowej posługuje się językiem hiszpańskim, co portugalskim.