.

Jak dostać się z Buenos Aires do Colonia del Sacramento? Jak dostać się z Argentyny do Urugwaju?

spis treści

Krótki przewodnik na temat przeprawy promowej z Buenos Aires do Colonia del Sacramento lub innych miast Urugwaju.

Możliwe, że w pewnym momencie pobytu w Buenos Aires spojrzysz na mapę i stwierdzisz, że skoro to tak blisko to fajnie by było odwiedzić Urugwaj i sprawić sobie nową pieczątkę w paszporcie. Całe szczęście dostać się z Argentyny do Urugwaju jest bardzo łatwo i szybko – można nawet zorganizować jednodniową wycieczkę. Przygotowaliśmy dla Was mały praktyczny poradnik jak dostać się najłatwiej z Buenos Aires do Colonia del Sacramento.

urugwaj colonia del sacramento

Odległość w linii prostej pomiędzy Buenos Aires do Colonia del Sacramento, czyli najbliższym miasteczkiem w Urugwaju, wynosi nieco ponad pięćdziesiąt kilometrów. Miasta te przedzielone są ogromnym estuarium La Plata powstałym z połączeń rzek Parana i Urugwaj. Drogę z Buenos Aires do Urugwaju możemy pokonać na trzy sposoby:

– lądem – w tym przypadku nadrabiamy sporo kilometrów oraz tracimy dużo czasu;
– powietrzem – ta opcja jest raczej dla osób wymagających. Trwa niecałe pięćdziesiąt minut (należy jeszcze doliczyć czas spędzony na lotnisku oraz dostanie się do centrum), a cenowo wychodzi zdecydowanie najgorzej;
– wodą – przemieszczając się jednym z promów.

My zdecydowaliśmy się przeprawić na drugi brzeg promem. Naszym zdaniem jest to najlepszy i najbardziej ekonomiczny wybór z możliwych, dlatego właśnie to o nim piszemy w tym poradniku.

Przewoźnicy

Istnieje trzech przewoźników oferujących przeprawy promowe – Buquebus, Colonia Express oraz Seacat Colonia. Firmy te wypływają z różnych portów (namiary na porty poniżej), różnią się oczywiście cenami oraz warunkami przeprawy. Z portu w Buenos Aires można dopłynąć do takich miejscowości jak: Colonia del Sacramento, Carmelo, Montevideo, Punta del Este, Piriapolis oraz do miasteczka La Paloma (tutaj z wykluczeniem przewoźnika Colonia Express). My po wnikliwej analizie zdecydowaliśmy się zaufać właśnie firmie Colonia Express, ponieważ oferowała najniższą cenę na interesujący nas termin. W waszym przypadku oczywiście warto sprawdzić wszystkich operatorów (często najtańszym przewoźnikiem okazuje się Seacat Colonia).

Taka mała uwaga – my ten mały poradnik piszemy głównie na temat przeprawy do Colonia del Sacramento, bo z tym mamy personalne doświadczenie. Jeśli płyniesz z Buenos Aires do Montevideo często podróż odbywa się dwuetapowo – promem do Colonii i następnie busem do Montevideo. Nie oznacza to niestety, że możesz rozbić ten bilet w czasie i spędzić trochę czasu w Colonii. Jeśli wykupujesz taką opcję podroż musi być zrealizowana jednego dnia.

colonia del sacramento urugwaj kolorowa sciana i Diana
plaża

Ceny biletów

Ceny wahają się w granicach 1500 do nawet 7000 pesos argentyńskich. Zależą one od rodzaju klasy, którą chcesz podróżować, „elastyczności” biletów oraz terminu wykupienia ich. Te na ostatnią chwilę oraz okołoweekendowe są zawsze trochę droższe. Nam udało się kupić bilety w dwie strony łącznie za 170 złotych. Była wtedy akurat promocja minus 30% na bilecie więc warto to sprawdzać.

U niektórych przewoźników istnieje rozbieżność w cenach w peso argentyńskim, a urugwajskim. Można to sprawdzić zmieniając lokalizację na Urugwaj. Czasami można zaoszczędzić nawet 20 złotych na bilecie.

urugwaj colonia-del-sacramento uliczka

Jak kupić bilety na prom z Buenos Aires do Colonia del Sacramento

Bilety możesz kupić przez internet na stronie przewoźnika:

Buquebus.com
Coloniaexpress.com
Seacatcolonia.com

Po wybraniu klasy należy podać dane osobowe i adres email, a po chwili na pocztę powinien dotrzeć bilet, który „należy” wydrukować. Z własnego doświadczenia wiemy, że u przewoźnika Colonia Express drukować wcale go nie trzeba – wystarczy odprawić się w porcie bądź na dworcu autobusowym w jednej z kilku budek do check-in’u. Co do klasy polecamy kupić najtańszą ponieważ nikt tego nie sprawdza. Z resztą na podróż trwającą lekko ponad godzinę nie ma sensu według nas przepłacać. Za bilet najlepiej zapłać kartą Revolut aby uniknąć niekorzystnego przewalutowania.

wnętrze statku
statek

Skąd odpływają promy z Buenos Aires do Colonia del Sacramento

W Argentynie i Urugwaju panuje dziwny zwyczaj nie podawania miejsca odjazdu autobusów bądź w tym przypadku promów. Zauważyliśmy to bardzo wyraźnie w szczególnie w Urugwaju gdzie zdarzało nam się kilkadziesiąt minut szukać dworca, z którego będzie odjeżdżał autobus. Na bilecie (Colonia Express) informacji takiej nie znajdziesz stąd podajemy namiary na porty w Buenos:

Colonia Express Puerto
Av. Elvira Rawson de Dellepiane 155, Buenos Aires, Argentyna
maps.google.com

Buquebus terminal oraz SeaCat ferry terminal
Av. Antártida Argentina 821, Buenos Aires, Argentyna
maps.google.com.

Terminal Colonia Express jest czysty i klimatyzowany, ma łazienki i szczęśliwie też wifi. Jeśli wymeldujesz się wcześniej z hostelu i nie będziesz wiedział gdzie przeczekać te kilka godzin do odpływu promu – śmiało uderzaj tam. Jeżeli chodzi o powrót schemat działania jest oczywiście taki sam. My zostaliśmy w Urugwaju na dłużej i zrobiliśmy sobie wyprawę wzdłuż wybrzeza. W celu powrotu do Buenos Aires wykupiliśmy sobie przeprawę z Montevideo do stolicy Argentyny. W naszym przypadku podróż odbywała się na raty – pierwsza część autobusem do Colonia del Sacramento, a stamtąd już promem. Dworzec autobusowy w Montevideo obsługujący również połączenia międzymiastowe mieści się pod adresem:

Tres Cruces Terminal
Bulevar General Artigas 1825, 11800 Montevideo, Departamento de Montevideo, Urugwaj
+598 2408 86010 maps.google.com.

Dworzec ten jest czysty, bezpieczny, ma sprawny internet, gniazdka i McDonalda. W bonusie czynny jest całą dobę, więc jeśli masz bardzo wczesny autobus to spokojnie możesz zaoszczędzić na hostelu. Do busa zabierz coś ciepłego bo chłodzą nieziemsko.

flaga argentyny

Co powinieneś zabrać ze sobą

Najważniejszymi rzeczami, o których musisz pamiętać wybierając się do Urugwaju, są strój kąpielowy i krem przeciwsłoneczny. Z tych mniej ważnych to oczywiście paszport, ponieważ pomiędzy tymi państwami odbywa się normalna przeprawa graniczna. Następuje ona w państwie, które opuszczasz stąd też zalecane jest zjawić się około półtorej godziny przed odpływem. W czasie tym musisz zrobić check-in, przejść skan bagażu, odprawić się i oczywiście dostać dwie nowe pieczątki. Prawdę powiedziawszy półtorej godziny to lekka przesada. Przy odprawie paszportowej są dwie kolejki – jedna dla Urugwajczyków i Argentyńczyków oraz druga dla „obcych” i tych obcych jest znacznie mniej, stąd też kolejka idzie o wiele sprawniej. Taki mały plus z bycia przyjezdnym.

I to tyle z informacji praktycznych. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało! Zerknij też do naszego wpisu o tym, co zobaczyć w Urugwaju.

urugwaj -colonia-del-sacramento-kwiecista sciana
Urugwaj Colonia del Sacramento - wejscie do miasta

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy