Bliski Wschód

Obejmuje państwa leżące głównie w południowo-zachodniej części Azji.

Judaizm, Islam oraz Chrześcijaństwo powstały na Bliskim Wschodzie.

Zdecydowaną większość populacji zamieszkującej tereny Bliskiego Wschodu stanowi ludność arabskojęzyczna.

Wybierz kraj

wpisy:

Bliski Wschód

Bliski Wschód kojarzy się głównie z gorącem, jałowymi pustyniami, starożytnymi budowlami oraz Morzem Martwym. Region ten ma jednak o wiele więcej do zaoferowania przyjeżdżającym. My osobiście jesteśmy zakochani w tej części świata i ciągle mamy ochotę na więcej! Mimo złej sławy, odwiedzając te państwa nigdy nie czuliśmy zagrożenia. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że w niektórych regionach cały czas toczą się mniejsze bądź większe zamieszki.

Przepyszne jedzenie

Kiedy myślimy o tym regionie, pierwsze co przychodzi nam na myśl to cudowne jedzenie. Bliski Wschód okazał się dla nas rajem i ciężko nam się chodziło spać z tak wielkimi, napchanymi brzuchami. Pomimo tego, że nasza dieta opiera się głównie na warzywach, nie mieliśmy tam problemów ze smakowaniem lokalnej kuchni. Kuchnia Bliskiego Wschodu to przede wszystkim świeże składniki, mnóstwo ziół i aromatycznych przypraw.

mezze hummus fattoush co zjeść w Libanie Bliski Wschód

Liban - perełka na Bliskim Wschodzie

Do tej pory z krajów Bliskiego Wschodu najbardziej do gustu przypadł nam mało popularny Liban. Zakochaliśmy się w tym państwie bez pamięci! To właśnie tam spróbowaliśmy najsmaczniejszych dań wegetariańskich w życiu i poznaliśmy najmilszych ludzi. Odkryliśmy też sekretne wodospady, których mogłyby Libanowi pozazdrościć kraje Azji południowo-wschodniej. Liban to niedoceniany kierunek, który polecamy każdemu podróżnikowi. 

Głośne miasta

Bliskowschodnie miasta często dalekie są od europejskiego porządku. Może dlatego  właśnie są tak fascynujące! Nic jednak nie przebije budynków mieszkalnych, które można spotkać w stolicy Jordanii – Ammanie. To trzeba zobaczyć na własne oczy, ponieważ architekt dosłownie popuścił wodze fantazji. Osiedla wyglądają jak domki z klocków Lego. Niezapomniana będzie również wizyta w Jerozolimie, gdzie nawet osoba niewierząca poczuje ten duchowy klimat. Na deser energetyczny Tel Aviv – jedno z najlepszych miast do życia na świecie.

amman widok jordania transportem publicznym Bliski wschód

Inne miejsca warte zobaczenia w tym regionie

Nie możemy również przestać myśleć o pustyni Wadi Rum, której na pewno nie można odmówić niesamowitej urody. Co prawda nie jesteśmy jakimiś specjalistami od pustyń jednak miejsce to było przepiękne! Idealne do oglądania nocami gwiazd. Również Morze Martwe okazało się miejscem spektakularnym. Udało nam się tam odnaleźć tak abstrakcyjne solne formacje, że sami łapaliśmy się za głowy. Mimo to wierzymy, że to co najlepsze na Bliskim Wschodzie dopiero przed nami.

Zdecydowaną większość populacji zamieszkującej tereny Bliskiego Wschodu stanowi ludność arabskojęzyczna