.

Co zobaczyć w Jerozolimie? Czego nie możesz przegapić w Świętym Mieście.

spis treści

Jerozolima dla wielu ludzi na ziemi jest miejscem niezmiernie ważnym. Odegrała sporą rolę w trzech religiach monoteistycznych. Dlatego mówi się o Jerozolimie jako o Świętym Mieście trzech religii. Miasto jest również niestety jednym z przedmiotów sporu, który toczy się od lat między Izraelem i Palestyną. Nasze dane, niezależnie od naszych poglądów, oprzemy na podstawie informacji zawartych w Wikipedii i pieczątki w naszym paszporcie i będziemy opisywać Jerozolimę jako stolicę Izraela. Miasto jest niezwykle ciekawe i ma niesamowity klimat. Podczas pobytu w Jerozolimie po prostu czuć, że jest to miejsce kultu wielu religii. Pojawia się takie wrażenie duchowości – nawet u Diany, która nie deklaruje przynależności do żadnej z religii. W Jerozolimie jest sporo do zobaczenia i zdecydowanie warto zostać tu dłużej niż jeden dzień. Sami przeznaczyliśmy na Jerozolimę dwa dni, ale można byłoby tam z powodzeniem spędzić nawet tydzień. We wpisie nasze 10 miejsc z listy, co koniecznie zobaczyć w Jerozolimie.

Jeśli chodzi o duchową atmosferę Jerozolimy – jest jedna bardzo ciekawa rzecz. Słyszałeś o syndromie jerozolimskim? To rodzaj urojenia, które może się objawić podczas obcowania ze Świętym Miastem. Osoba dotknięta nim doznaje szoku i zaczyna się zachowywać co najmniej dziwnie. W najsilniejszym stadium osoba taka może przebierać się w togi, czy prześcieradła, a nawet wygłaszać kazania.

jerozolima uliczka co zobaczyć w izraelu
owoce granatu jerozolima
co zobaczyć w jerozolimie izrael

Co zobaczyć w Jerozolimie?

Ściana Płaczu - najpopularniejsze miejsce w Jerozolimie

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Jerozolimie. Ściana Płaczu, zwana też Zachodnim Murem, to wapienny mur będący prawdopodobnie pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. Ma prawie dwadzieścia metrów wysokości, a łączna wysokość muru to prawie czterdzieści metrów. Ściana Płaczu jest absolutnie najświętszym miejscem dla judaizmu. To tutaj codziennie modlą się setki, a pewnie nawet tysiące, wiernych. Przy ścianie jest sporo plastikowych krzeseł z ogólnodostępnymi egzemplarzami Tory. Pod murem jest wydzielone oddzielne miejsce dla kobiet oraz dla mężczyzn, aby nie rozpraszać się podczas modlitwy. Część dla mężczyzn jest większa niż ta dla kobiet – ma 48 metrów długości, podczas gdy część dla kobiet jedynie 12 metrów. Kobiety nie mogą też śpiewać, modlić się na głos ani czytać Tory na głos. We wnęki w murze wierni wkładają karteczki ze swoimi modlitwami i prośbami do Boga.

Praktycznie o każdej porze można tam spotkać modlących się Żydów oraz ortodoksyjnych Żydów. Kulminacyjnym momentem jest piątkowy wieczór kiedy zaczyna się Szabat – na placu zbierają się wtedy setki wiernych. Więcej o szabacie i jego zasadach przeczytasz w naszym wpisie z informacjami praktycznymi o Izraelu.

Do Ściany Płaczu prowadzą trzy różne wejścia – przy każdym z nich czeka na ciebie bramka kontrolna, gdzie twoje torby i rzeczy osobiste zostaną przeszukane. Wstęp na teren placu jest wolny. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze – kolana i ramiona muszą być bezwzględnie zasłonięte, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto mężczyźni, którzy dochodzą do samej ściany, muszą mieć też zakrytą głowę.

Atmosfera duchowości przy Ścianie Płaczu jest czymś niemal namacalnym. Jest to coś, co zdecydowanie trzeba zobaczyć w Jerozolimie.

jerozolima ściana płaczu izrael co zobaczyć w jerozolimie
modlący się ludzie ściana płaczu jerozolima
karteczki wetknięte w mur ściana płaczu jerozolima co zobaczyć
co zobaczyć w jerozolimie

Kopuła na Skale

Tym razem przed tobą jedno z najważniejszych miejsc dla religii muzułmańskiej. Znajduje się nieopodal Ściany Płaczu, co stwarza niesamowite uczucie – dwa święte miejsca różnych religii współistnieją tak blisko siebie. Kopuła na Skale to świątynia położona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Jest jednym z najwyższych budynków w mieście, przez co świetnie odnajduje się jako punkt orientacyjny Jerozolimy. Złotą kopułę widać w końcu z każdego punktu miasta. Kopuła jest wybudowana nad skałą, na której według Biblii Abraham chciał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izaaka. Według wierzeń muzułmanów, na tej skale Mahomet miał doznać wniebowstąpienia, w czasie swego objawienia al-isrā. Według tradycji muzułmańskiej pod kamieniem znajduje się jaskinia, studnia dusz, w której dwa razy w tygodniu gromadzą się duchy na modlitwę. Wzgórze świątynne jest otwarte dla turystów w określonych godzinach. Należy oczywiście zachowywać się z szacunkiem i właściwie ubrać. Do wnętrza meczetu turyści nie mają wstępu.

Godziny otwarcia: wejście na teren Wzgórza Świątynnego jest możliwe od 7:30 do 11:00 oraz od 13:30 do 14:30. Dla nie-muzułmanów kompleks jest zamknięty w piątki oraz w ważniejsze muzułmańskie święta religijne.

Cena wstępu: wstęp wolny.

jerozolima izrael informacja praktyczne
kopuła na skale jerozolima izrael
widok na kopuła na skale świątynia co zobaczyć w jerozolimie izrael
kopuła na skale jerozolima co zobaczyć w jerozolimie

Dachy Jerozolimy

W Jerozolimie, jak w każdej stolicy, są miejsca, które szczególnie warto odwiedzić. W stolicy Izraela szczególnie wyróżniającym się miejscem są dachy budynków mieszkalnych. Na dachy te można bez problemu wejść i przemieszczać się nimi. To właśnie z nich rozpościera się najlepszy widok i jak na dłoni widać Kopułę na Skale, cmentarz żydowski czy inne ważne miejsca w Jerozolimie. Dachy szczególnie warto odwiedzić o złotej godzinie kiedy kamienne dachy zaczynają nabierać pomarańczowej barwy. Jest to też bardzo fajne miejsce do podziwiania codziennego życia mieszkańców lub po prostu do relaksowania się przy tym imponującym widoku.

Jak wejść na dachy Jerozolimy? Na północnym krańcu żydowskiej dzielnicy, na styku ulicy świętego Marka i ulicy Habad, znajduje się metalowa drabina, po której możesz wejść na dach.

dachy Jerozolimy wskazówki izrael
jerozolima dachy co zobaczyć w izraelu
jerozolima przewodnik
dachy jerozolimy izrael

Bazylika Grobu Pańskiego

Czas na jedno z najważniejszych miejsc religii chrześcijańskiej. Bazylika Grobu Pańskiego to najważniejsza świątynia dla tego wyznania. Znajduje się na Starym Mieście w dzielnicy chrześcijańskiej. Budynek umiejscowiony jest w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Bazylika jest sporej wielkości, jednak ilość odwiedzających jest ogromna dlatego kolejki przyprawiają o zawrót głowy.

Co ciekawsze – świątynia nie jest własnością żadnego z kościołów chrześcijańskich. Funkcje liturgiczne są tu odprawiane przez Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Kościół łaciński reprezentowany przez Zakon Braci Mniejszych oraz Apostolski Kościół Ormiański.

W Bazylice znajduje się grób Jezusa Chrystusa, zlokalizowany w niewielkim grobowcu. Aby dostać się do wnętrza grobowca należy przecisnąć się przez niewielkie wrota, oczywiście po odstaniu swojego w kolejce. Poza tym świątynia ta jest przepięknie zdobiona i warto się po niej najzwyczajniej porozglądać.

świece wierni bazylika grobu świętego jerozolima
jerozolima bazylika grobu pańskiego
bazylika grobu świętego co zobaczyć w jerozolimie
bogate zdobienia bazylika grobu pańskiego co zobaczyć w jerozolimie

Droga Krzyżowa

Przez ulice starego miasta Jerozolimy prowadzi prawdopodobna trasa drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa na Golgotę – Via Dolorosa. Na ścianach budynków można spotkać oznaczenia kilkunastu stacji. Droga krzyżowa rozpoczyna się tuż obok Medresy Omara. Uliczkami miasta droga wiedzie aż do Bazyliki Grobu Pańskiego, która jest ostatnią stacją.

via dolorosa droga krzyżowa jerozolima

Cytadela Davida

Cytadela znajdująca się w Starym Mieście jest jednym z większych budynków Jerozolimy. Jest to twierdza turecka pochodząca z XVI wieku. Cytadela stanowiła system obronny Jerozolimy i zabezpieczała Bramę Jafską. W miejscu tym w chwili obecnej znajduje się Muzeum Palestyńskiego Folkloru, gdzie można spotkać eksponaty przedstawiające cztery tysiące lat historii Jerozolimy. Wejście do muzeum kosztuje 10 NIS.

Miejsce Ostatniej Wieczerzy

Wieczernik to budynek znajdujący się poza murami Starego Miasta, na górze Syjon. To w tym miejscu, według Biblii, odbyła się Ostatnia Wieczerza, po której nastąpiło ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. W wieczerniku podczas wieczerzy nastąpiło umycie stóp uczniom. Również tutaj odbyło się spotkanie uczniów po Wniebowstąpieniu Jezusa oraz Zesłanie Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy. Według wierzeń Żydów i muzułmanów w budynku tym znajduje się Grób Dawida czyli króla Izraela.

co zobaczyć w jerozolimie
wieża pokój ostatniej wieczerzy jerozolima izrael
co zobaczyć w jerozolimie izrael

Góra Oliwna - najlepszy punkt widokowy w Jerozolimie

We wschodniej części Jerozolimy znajduje się wzgórze oddzielające miasto od pustyni Judzkiej. Nazywane jest Górą Oliwną. Góra ta jest też nazywana Górą Namaszczeń i jest szczególnie ważna w tradycji żydowskiej. Według wierzeń to właśnie tutaj rozpocznie się Dzień Gniewu Pańskiego, który opisany jest w Księdze Zachariasza. Na wzgórzu znajduje się cmentarz Har ha-Zetim, w którym na przestrzeni trzech tysięcy lat powstało 150 000 mogił. Jest to miejsce gdzie każdy Żyd pragnie być pochowany. Oprócz tego góra ta jest bardzo ważna dla wierzeń chrześcijańskich, ponieważ to właśnie tutaj nastąpiło Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, a wcześniej ostatnia modlitwa i rozmowy po Ostatniej Wieczerzy.

Na Górę Oliwną można dostać się pieszo bądź autobusem i jest to świetny punkt widokowy z panoramą całej Jerozolimy. Szczególnie warto tutaj się wybrać na zachód słońca lub wschód słońca. Można też stąd podziwiać nocny widok na światła miasta.

góra oliwna jerozolima przewodnik co zobaczyć w jerozolimie
widok na jerozolimę z góry oliwnej kopuła na skale
góra oliwna co zobaczyć w jerozolimie
góra oliwna jerozolima izrael

Dzielnica Me'a Sze'arim - najbardziej ortodoksyjna dzielnica w Jerozolimie

Dzielnica Me’a Sze’arim jest jedną z najstarszych dzielnic znajdujących się w stolicy. Zamieszkują ją ultra-ortodoksyjni Żydzi, którzy żyją zgodnie ze swoimi skrajnie konserwatywnymi poglądami. Mieszkańcy ci nie uznają państwa Izrael, stąd też nie płacą podatków, odmawiają służby w wojsku, jak również posiadają własne sądy religijne. Ortodoksyjni Żydzi mają swój skromny, charakterystyczny strój i żyją według zasad szabatu. Dzielnica ta jest interesująca i warta odwiedzenia, jednak prosimy aby nie robić zdjęć ich mieszkańcom – nie życzą sobie tego. Na ścianach znajdują się zresztą ostrzeżenia na ten temat. Należy się tam zachowywać w sposób zgodny z zasadami panującymi w dzielnicy, ponieważ konfrontacja z mieszkającymi tam mężczyznami może być co najmniej niemiła.

Zdjęcie poniżej zostało oczywiście wykonane w innej części miasta.

jerozolima izrael

Mur

Miejsce to można oglądać zarówno po stronie Palestyńskiej, jak i Izraelskiej. Mur przebiega przez sam środek konfliktu i jest to jedna z najbardziej strzeżonych granic świata. Z czasem mur dla ludzi stał się miejscem gdzie sztuką pokazywano swoje zdanie na temat obecnej sytuacji. Niektóre malowidła to prawdziwe dzieła sztuki, nierzadko kilkumetrowej wysokości. Na murze można znaleźć dzieła Banksy’ego, a także liczne graffiti obrazujące zdanie autorów na temat Donalda Trumpa.

mur między izraelem a palestyną graffiti

Jerozolima to bardzo specyficzne miejsce. To kolebka trzech religii świata. Niedaleko od stolicy znajduje się jedna z najniebezpieczniejszych i najbardziej strzeżonych granic świata. Dla ludzi wierzących jest to święte miejsce i jest tu bardzo dużo miejsc bezpośrednio związanych z kultem religijnym. Podczas wizyty w Izraelu nie sposób pominąć Jerozolimy. Po Morzu Martwym, było to nasze ulubione miejsce w tym kraju. Mamy nadzieję, że po naszym wpisie już wiesz, co należy zobaczyć w Jerozolimie. O innych miejscach, które warto zobaczyć w Izraelu, przeczytasz w naszym wpisie.

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy