.

Jordan Pass – informacje praktyczne. Jak zaoszczędzić w Jordanii?

spis treści

Od momentu, kiedy tanie linie lotnicze utworzyły połączenia na Bliski Wschód, liczba odwiedzających ten region z roku na rok wzrasta. Jednym z krajów gdzie zainteresowanie rośnie w sposób prostoliniowy jest Jordania. Do Jordanii można dolecieć bezpośrednio z Warszawy, a bilety nierzadko można wyłapać nawet poniżej stówki. Przed przylotem do kraju musisz pamiętać żeby zaopatrzyć się w wizę. Nie jest to wydatek mały – wiza kosztuje 50 JOD czyli jakieś 265 złotych.  Wydatek konieczny i niestety nie jedyny. Musisz dodatkowo płacić za wstęp do każdej atrakcji turystycznej. Dlaczego wspominamy o czymś tak oczywistym? Dlatego, że nie są to małe kwoty. Jednodniowy wstęp do Petry to kwota 40 JOD, a każdy kolejny dzień to dodatkowe 5 JOD. Wjazd na pustynię Wadi Rum kosztuje 5 JOD. Natomiast wejściówka na zachód słońca na Cytadelę w Ammanie – 2 JOD. Samo odwiedzenie miejsc, które uchodzą za obowiązkowe, uszczupli więc twój portfel o kolejne minimum 250 złotych. Istnieje jednak mały, prosty sposób na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych, które z powodzeniem możesz później wydać na falafele. Tym sposobem jest właśnie Jordan Pass.

zachód słońca Petra Jordania jordan pass

Czym jest Jordan Pass?

Jest to coś w rodzaju biletu łączonego na wszystkie atrakcje znajdujące się w Jordanii, który zawiera w sobie również wizę. Jest to więc wszystko czego potrzebujesz żeby wjechać do kraju i zobaczyć wszystkie ciekawe i godne zobaczenia miejsca.

Rodzaje

Są trzy rodzaje Jordan Pass, które różnią się między sobą jedynie ilością wejść do Petry. Najtańszy (Wanderer) zawiera w sobie jednodniową wejściówkę, środkowy (Explorer) dwudniową, a najdroższy (Expert) pozwala na odwiedzenie Petry trzy dni z rzędu. Kwoty o jakich mówimy to w kolejności 70, 75 i 80 JOD czyli jakieś: 375, 400 oraz 425 złotych. Z własnego doświadczenia możemy polecić opcje środkową. Jeżeli jednak masz naprawdę mało czasu, a intensywne zwiedzanie Petry od wschodu do zachodu słońca nie brzmi dla ciebie strasznie, możesz zaszaleć i wybrać najtańszą wersję. Skorzystaj wtedy z naszego wpisu o tym jak wycisnąć z Petry najwięcej w jeden dzień.

jordan pass wadi rum
petra jordan pass

Gdzie i jak kupić Jordan Pass?

Jordan Pass możesz kupić na stronie jordanpass.jo. Niestety nie posiada ona polskiego tłumaczenia, stąd poniżej zamieszczamy małą ściągawkę krok po kroku jak go kupić.

Po wejściu na stronę jordanpass.jo kliknij w zakładkę BUY NOW (prawy górny róg). Następnie zostaniesz poproszony o wpisanie swoich danych (kupującego): imię, nazwisko, adres email, numer telefonu. Następnie będziesz musiał wybrać rodzaj ilość biletów,  którą jesteś zainteresowany. Za każdy bilet zostanie dodatkowo naliczona opłata manipulacyjna (tak, tak – zdzierają, ale w ogólnym rozrachunku i tak wyjdzie taniej!). Ponownie zostaniesz poproszony o wypełnienie informacji osobistych jakie znajdą się na bilecie wstępu. Są to następująco: imię, nazwisko, narodowość, miejsce zamieszkania, numer paszportu oraz data urodzin. I to tyle. Kolejną opcją gdzie możesz zaoszczędzić jest użycie karty Revolut do zakupu biletów. Dzięki temu unikniesz wysokich cen za przewalutowanie. Po wpłynięciu pieniędzy na numer konta, na twój adres email powinien lada moment dotrzeć Jordan Pass.

wadi rum z drona

Co dalej?

Jordan Pass możesz wydrukować choć jest to raczej zbędne. Z powodzeniem możesz nosić go ze sobą pod postacią pliku w telefonie. Najważniejszą rzeczą w nim jest kod QR, który będziesz pokazywał przed wstępem do danej atrakcji. Czasami kod ten pracownicy skanują oczami także nie wiemy jakimi siłami nadprzyrodzonymi obdarzyła ich matka natura. O ile przy wejściu do Teatru Rzymskiego kontroler tylko rzucił okiem na ekran naszego telefonu, o tyle w Petrze wszystko jest już dokładnie sprawdzane. Ze swoim Jordan Pass podchodzisz do kasy biletowej w celu odbioru właściwego dla siebie biletu do Petry.

Po przylocie również pokazujesz celnikowi wydrukowany bądź zapisany na telefonie Jordan Pass aby ten wbił ci odpowiednią pieczątkę z wizą do paszportu.

Jakie atrakcje obejmuje Jordan Pass?

Ponownie odeślemy cię tutaj na stronę jordanpass.jo gdzie znajdziesz listę ponad czterdziestu atrakcji. Oczywiście dla większości turystów najbardziej interesujące będą Petra, pustynia Wadi Rum, cytadela w Ammanie oraz ruiny w Jerash.

Komu Jordan Pass się opłaca a komu nie?

Jordan Pass opłaca się przede wszystkim osobom, które tak jak my, przekraczają granicę drogą powietrzną oraz chcą zwiedzić absolutne minimum Jordanii czyli Petrę i pustynię Wadi Rum. W takim wypadku koszt wizy plus biletów wstępu wyniósłby 95 JoD (zakładając jednodniową wejściówkę do Petry). Za Jordan Pass z taką opcją zapłacisz 70 JOD więc jest to oszczędność 25 JOD czyli 136 złotych na osobę. Z każdą następną atrakcją oszczędności rosną.

Osoby, które przekraczają granicę Jordanii drogą lądową czyli przejściem granicznym w Aqaba, muszą się już bardziej zastanowić i wszystko przeliczyć. Na przejściu lądowym nie obowiązuje opłata za wizę. Jeśli więc w planie masz jedynie zwiedzanie Petry i pustyni Wadi Rum Jordan Pass nie tylko nie będzie żadną oszczędnością, ale też sprawi, że przepłacisz.

wadi rum para zachód słońca jordania
wadi rum jordan pass informacje praktyczne

Jak widzisz Jordan Pass w pewnych przypadkach może być super sposobem na zaoszczędzenie kilku groszy w czasie podróży po Jordanii. Tak naprawdę JP i poruszanie się po Jordanii transportem publicznym pomogło nam obniżyć koszty wyjazdu. Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się pomocny, a tobie życzymy niezapomnianego wyjazdu!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy