.

Jordania transportem publicznym. Jak poruszać się po Jordanii bez samochodu?

spis treści

Podczas naszego wyjazdu do Jordanii ze względu na ograniczony czas postanowiliśmy skupić się wyłącznie na największych atrakcjach tego kraju. Zazwyczaj kiedy planujemy szybkie zwiedzanie wynajmujemy samochód, tym razem jednak ceny troszkę pokrzyżowały nam plany i ostatecznie postanowiliśmy spróbować na własnej skórze jordańskich autobusów. Jordania transportem publicznym, pomimo krążących o nim zniechęcających historii, okazała się do zrobienia.

W trakcie naszej wycieczki udało nam się odwiedzić absolutne klasyki czyli Amman – stolicę kraju, przepiękny cud świata Petrę oraz pustynię Wadi Rum (ta ostatnia totalnie urwała nam tyłki). Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak fajnie i smacznie zwiedzić te miejsca zerknij na nasze przewodniki. Dodatkowo kwota jaką przyszło nam zapłacić była znacznie niższa od ceny wynajmu samochodu. W tym przypadku było to szczególnie na plus, bo wycieczka do Jordanii mimo tanich biletów lotniczych jest dość drogą imprezą – w kraju tym turystów obowiązuje wiza plus dodatkowo trzeba płacić niemałe pieniądze za każdą atrakcję. Dlatego właśnie możliwość zaoszczędzenia każdej złotówki jest na wagę złota (zerknij na nasz wpis o tym jak oszczędzić z Jordan Pass).

Żeby już nie przedłużać – poniżej przygotowaliśmy mały przewodnik o tym jak przemieszczać się publicznym transportem pomiędzy głównymi atrakcjami Jordanii.

Kurs dinara Jordańskiego to w przybliżeniu 1JOD – 6zł

amman widok jordania transportem publicznym Bliski wschód
Jordania transportem publicznym

Jak dotrzeć z lotniska do centrum Ammanu?

Największym problemem lotnisk jest spora odległość od centrum miasta – w tym przypadku jest nie inaczej. Port lotniczy znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Ammanu, a dotrzeć do centrum możesz na dwa sposoby:

 • Taxi – opcja najszybsza, najbardziej komfortowa oraz oczywiście jak to bywa – najdroższa. Kwota, na którą musisz się nastawić oscyluje w granicach 15 JOD.
 • Autobus – opcja zdecydowanie wolniejsza oraz mniej komfortowa jednak szczęśliwie też najtańsza. Koszt to 3,5 JOD za osobę, a bilet autobusowy możesz zakupić jedynie za gotówkę w kiosku, który znajduje się idealnie naprzeciwko wyjścia z lotniska. Czas dojazdu do miasta to około 45 minut. Połączenia autobusowe odbywają się co pół godziny pomiędzy 6:00 – 17:00, a po godzinie 17:00 przez całą noc raz na godzinę. Bus ten niestety nie dojeżdża do centrum, a ostatnim przystankiem jest dworzec Tabarbour. Wcześniej możesz wysiąść na Fifth ewentualnie Sixth Circle. Musisz jednak o tym powiadomić wcześniej kierowcę (przystanki te są „na żądanie”) oraz dopilnować, żeby zatrzymał się tam gdzie trzeba.

Gdzie by się nie skończyła twoja podróż autobusem, na przystanku z pewnością będzie na ciebie już czekał wianuszek taksówkarzy, którzy bardzo chętnie i bardzo głośno zawiozą cię gdziekolwiek zechcesz. Takie właśnie uroki ma Jordania transportem publicznym. Z naszej strony możemy doradzić jedynie tyle, że warto odejść od nich kilkadziesiąt metrów i dopiero tam łapać taxi. Nam udało się dotrzeć z dworca Tabarbour do centrum miasta (pod sam Teatr Rzymski) za 3 JOD.

amman jordania co zobaczyć w ammanie
street art w Ammanie Jordania transportem publicznym

Jak dotrzeć z centrum Ammanu na lotnisko?

 • Taxi – ponownie, kwota nie powinna przekraczać 15 JOD. Uwaga – Uber nie wjeżdża do centrum miasta!
 • Autobus – odjeżdża z przystanku North Station co 30 minut pomiędzy 6:00 – 17:00, a od 17:00 do północy co godzinę.

Więcej informacji na stronie przewoźnika: sariyahexpress.com.

Jak dotrzeć z Ammanu do Petry? Jak dojechać z Ammanu do Wadi Musa?

 • Taxi – opcja ta jest jak zwykle jest najdroższa, ale zdecydowanie warta rozważenia jeżeli podróżujecie większą grupą – wtedy cena może być mocno konkurencyjna w stosunku do ceny autobusu. Nas taksówkarz był chętny zawieźć za 40 JOD w jedną stronę, ale wszystko zależy od twoich zdolności negocjacyjnych. Na pewno jest to najbardziej komfortowy, najszybszy i czasowo elastyczny środek transportu.
 • Autobus – na tej trasie kursuje tylko jeden przewoźnik, a jest nim firma JETT. Autobus odjeżdża codziennie o godzinie 6.30 spod biura/dworca autobusowego Abdali. Podróż trwa około 3-4 godziny, a jej koszt to 11 JOD (w dwie strony 18 JOD). Bilety proponujemy zakupić wcześniej na stronie jett.com, bo dość szybko się wyprzedają nawet w niższym sezonie. My kupowaliśmy je z trzydniowym wyprzedzeniem i zostały nam praktycznie ostatnie miejsca. Jeżeli zabraknie biletów na stronie internetowej, spróbuj skontaktować się bezpośrednio z biurem, bo na przykład w dniu kiedy jechaliśmy do Petry podstawiony został dodatkowy autobus ze względu na spore zainteresowanie.
Wadi Musa Petra widok noc co zobaczyć w Jordanii

Jak dotrzeć z Petry do Ammanu?

 • Taxi – cena jaką przyjdzie zapłacić za przejazd pomiędzy tymi dwoma miejscami w teorii powinna być podobna do tej z Ammanu do Petry. Znając jednak wybujałą wyobraźnię Jordańczyków mieszkających w okolicy Petry kwota ta może być nieco wyższa.
 • Autobus – jedyny autobus kursujący na tej trasie, czyli bus przewoźnika JETT, odjeżdża o godzinie 16. Przejazd powinien trwać 3-4 godziny, a jego cena do 11 JOD. Można wykupić bilet w dwie strony już w Ammanie i wtedy płacimy 18 JOD zamiast 22 JOD.
petra jordania zachód slońca jordania transportem publicznym
jordania petra przewodnik po jordanii

Jak dotrzeć z Petry do Wadi Rum transportem publicznym? Jak dojechać z Wadi Musa do Wadi Rum?

Czas na absolutną perełkę programu czyli pustynię Wadi Rum. Ta miejscówka zrobiła na nas największe wrażenie w całej Jordanii! Spędziliśmy tam dwie noce i byliśmy bardzo zadowoleni – jedno z najpiękniejszych miejsca jakie kiedykolwiek widzieliśmy!

Połączenia pomiędzy Wadi Musa, a Wadi Rum są tak jak w poprzednim przypadku mocno ograniczone, jednak i tutaj można polegać na publicznym transporcie.

 • Taxi – możesz zainwestować w ten środek transportu choć prawdopodobnie sporo do tego interesu dopłacisz. Może się to jednak opłacić kiedy podróżujecie większą ekipą. Kwota nie powinna przekroczyć 40-45 JOD za podróż – przynajmniej nam tyle proponowano.
 • Autobus – jedyne połączenie jest realizowane wcześnie rano między 6:00 a 7:00 – koniecznie dopytaj gospodarza w swoim hostelu/hotelu/guesthousie i zarezerwuj bilety przez niego. Podróż trwa 2 godziny, a cena biletu to 7 JOD (8 JOD jeśli tak się uwidzi tego dnia kierowcy). Busik, którym podróżowaliśmy okazał się bardzo wesołym autobusem, zostaliśmy odebrani spod naszego lokum, a po drodze częstowano nas falafelami z pitą.
pustynia wadi rum przewodnik jordania transportem publicznym

Jak dotrzeć z Wadi Rum do Petry? Jak dostać się z Wadi Rum do Wadi Musa?

 • Taxi – sytuacja wygląda podobnie co w pierwszą stronę i koszt nie powinien przekroczyć 40-45 JOD.
 • Autobus – jedyne połączenie z wioski Wadi Rum wyrusza pomiędzy 8:30 a 9:00, a koszt to 7 JOD. Dopytaj swoich gospodarzy.

Jak dotrzeć z Wadi Rum do Aqaba? Jak dostać się z Wadi Rum do granicy z Izraelem?

 • Taxi – orientacyjna cena to jakieś 25 JOD
 • Autobus – z wioski Wadi Rum odjeżdża codziennie pomiędzy godziną 6:30 – 7:00. I nie daj sobie wmówić, że takiego autobusu nie ma! Dojazd do centrum Aqaby nie powinien zająć dłużej niż godzinę, a cena to 3 JOD.
wadi rum zachód słońca jordania przewodnik
zachód słońca wadi rum jordania transportem publicznym

Jak dotrzeć z Aqaba do Wadi Rum?

 • Taxi – z centrum miasta bądź z granicy możesz wynająć taxi. Cena nie powinna przekroczyć 25-30 JOD.
 • Autobus – z dworca autobusowego z centrum Aqaba bus odjeżdża codziennie o godzinie 13:00. Polecamy stawić się na miejscu nieco wcześniej, gdyż jest to jedyny przejazd w ciągu dnia pomiędzy tymi dwoma miastami. Cena jaką powinieneś zapłacić to 3 JOD.

Dojazd z granicy do centrum Aqaba

Centrum Aqaby oddalone jest o kilka kilometrów od przejścia granicznego z Izraelem. Pomiędzy miastem, a granicą niestety nie kursuje żaden autobus, stąd koniecznym jest wynajęcie taxi. Z przejścia granicznego możesz również jechać bezpośrednio do wioski Wadi Rum. Kwota na jaką powinieneś być przygotowany nie powinna przekroczyć 30 JOD.

Jak dojechać z Aqaba do Ammanu?

Na trasie tej kursuje firma JETT. Bilety można zakupić wcześniej na stronie internetowej: jett.com. Odjazd jest spod biura firmy o następujących godzinach: 8:00, 10:00, 12:00, 14:30, 17:00 oraz o 18:30. Przejazd nie powinien trwać dłużej niż sześć godzin.

Wiemy, że spora ilość osób przylatuje do Izraela, a stamtąd kieruje się na granicę Eilat/ Aqaba. Dla tych, którzy właśnie w ten sposób zaczynają swoją przygodę z Jordanią zamieszczamy trochę cennych informacji na temat tego przejścia granicznego.
widok na miasto Amman jordania

Garść informacji praktycznych na temat przejścia granicznego Eilat/Aqaba

Godziny otwarcia

Niedziela – czwartek 6:30 – 20:00
Piątek – sobota 8:00 – 20:00

Zamknięte w święto Jom Kipur (27.09) oraz w pierwszy dzień muzułmańskiego nowego roku.

Opłaty wyjazdowe

Przy opuszczaniu Izraela konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 100 NIS (112 złotych).

Przy przekraczaniu granicy od strony jordańskiej (podczas pobytu krótszego niż 3 noce) opłata wynosi 10 JOD (55 złotych). Jeżeli pobyt w kraju był dłuższy niż 3 noce nie obowiązują żadne opłaty wyjazdowe.

Pieczątki

Większość z was oraz (całe szczęście) sam Izrael zdaje sobie sprawę, że pieczątka z tego kraju może zablokować wjazd do innych państw. Na granicy wydają oni świstki-pieczątki na oddzielnym papierku stąd też nie pozostawiają one śladu w paszporcie. O ile po samym pobycie nie będzie śladu, tak po przekroczeniu granicy pieczątka w paszporcie od strony jordańskiej już pozostanie. Może to stworzyć problem i sporo pytań podczas wizyty np w Libanie. Stąd też przy wjeździe bądź wyjeździe z Jordanii można poprosić władze jordańskie o wbicie pieczątki z przejścia granicznego na osobnej kartce. My niestety nie wypróbowaliśmy tego, ale zawsze warto zapytać.

Wiza

Dla tych, którzy nie wykupują Jordan Pass, możliwym jest wykupić bądź otrzymać darmową wizę na granicy w Aqabie. Generalnie wiza przyznawana jest na okres 30 dni (można oczywiście okres ten przedłużyć), a zależnie od długości pobytu może kosztować 60, 40 bądź 0 JOD.

Darmowa wiza przyznawana jest osobom, które planują zostać w Jordanii minimum dwie noce (dotyczy to przekraczania granicy pieszo – samolotem zawsze będziesz musiał uiścić opłatę). Podczas pobytu krótszego niż dwie noce koszt wizy to 60 JOD. Kiedy pobyt jest krótszy niż dwie noce, ale w czasie tym odwiedzisz Petrę (musisz mieć potwierdzenie wizyty) wiza kosztuje 40 JOD (więc zwrócą ci różnicę).

jordania transportem publicznym

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pokazał ci, że Jordania transportem publicznym nie jest tak straszna jak się wydaje. Można po niej łatwi podróżować nawet kiedy nie zdecydujesz się na wyjęcie samochodu. Pamiętaj również, że mimo, że dbamy o to, żeby podawane przez nas informacje były jak najbardziej aktualne, sytuacja jest dynamiczna i koszty biletów lub godziny odjazdów mogą ulec zmianie. Szczęśliwej podróży!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy