.

Co warto zobaczyć w Libanie? Najpiękniejsze miejsca w Libanie

spis treści

Co warto zobaczyć w Libanie

Podróż do Libanu nie była spełnieniem naszych życiowych marzeń – ba, nigdy wcześniej nawet nie śniło nam się to państwo, a nieraz pewnie pomyliło nam się z Libią (nawet w teleturnieju Jeden z Dziesięciu zdarzyła się takowa pomyłka!). Decyzja o rezerwacji biletów była dość spontaniczna – Ryanair otworzył swoją nową trasę z Cypru do Bejrutu, a my jakieś 10 minut później mieliśmy już potwierdzenie rezerwacji na mailu. Kiedy zaczęliśmy przeglądać informacje na temat Libanu byliśmy coraz bardziej podekscytowani. Wszystko zmieniło się jednak kiedy jakiś tydzień przed naszym planowanym przyjazdem wydarzyło się coś nieoczekiwanego – początek rewolucji libańskiej (więcej o rewolucji oraz bezpieczeństwie w Libanie przeczytasz tutaj)Jakiś czas gryźliśmy się z zamiarem zrezygnowania z biletów, ostatecznie jednak postanowiliśmy nie zmieniać naszych planów. Okazało się, że pójście w zaparte było strzałem w dziesiątkę! Dlaczego? Ponieważ przeżyliśmy niesamowitą, a przede wszystkim też bezpieczną, 10-dniową podróż po tym pięknym kraju. Poniżej podsumowanie wszystkich miejsc, które naszym zdaniem po prostu musisz zobaczyć w Libanie.

Co zobaczyć w Libanie?

Bejrut

Już w czasie podejścia do lądowania widok Bejrutu z samolotu zrobił na nas kosmiczne wrażenie. Turkusowa woda, ogromne poszarpane wybrzeże i drapacze chmur tworzyły bardzo atrakcyjną dla oczu kombinację. Po zejściu na ziemię pierwszy kontakt z miastem nie powalił nas na kolana (bardzo możliwe, że to za sprawą pokojowej rewolucji, która niestety toczyła się nieopodal lotniska oraz w centrum miasta). Postrzeganie przez nas Bejrutu jednak zmieniło się w momencie kiedy spróbowaliśmy libańskiego jedzenia – jeżeli mielibyśmy do czegoś je porównać to chyba jedynie do wyrzutu hormonów szczęścia zaraz po tym kiedy wsadzisz do ust swojego pierwszego pieroga po półrocznym zagranicznym wypadzie. Jeżeli wahasz się nad podróżą, libańskie jedzenie powinno być najważniejszym powodem, dla którego powinieneś tu zawitać (więcej o tym co jeść w Libanie możesz przeczytać w naszym przewodniku po libańskim jedzeniu).

Co robić w Bejrucie?

Zacznij dzień od pysznego manoushe z zatarem z jednego z przydrożnych barów oraz od łyka czarnej kawy, zaparzonej w którymś z tysięcy porozrzucanych po mieście ekspresów. Serio, są wszędzie – jeżeli widzisz, że samochody zatrzymują się na autostradzie i tworzy się mały korek możesz być pewny, że ktoś zaparkował na jednym z pasów swojego transportera i rozlewa z niego szybkie espresso. Na obiad lub lunch koniecznie zamów sobie cały stół różnych mezze – są to małe (choć nie tak do końca) libańskie potrawy – i oczywiście obowiązkowy chlebek pita. My polecamy zajrzeć do knajpki Cafe Em Nazih – jest nie tylko smacznie, ale również tanio. Dzień najlepiej zakończyć w jednym z lokalnych barów paląc sziszę z lokalsami!

Co zobaczyć w Libanie Bejrut
Beirut street
kawiarnia bejrut

Pigeon Rocks - czyli gdzie zobaczyć zachód słońca w Bejrucie?

Jeżeli sięgniesz po jakikolwiek przewodnik bądź pocztówkę – pierwsze co zobaczysz to właśnie te skały. Działa to dokładnie tak samo jak z pocztówkami z Krakowa. Na każdej znajdziesz pachnący końskimi odchodami Rynek Główny z Bazyliką Mariacką w tle. Osobiście byliśmy bardzo podekscytowani, żeby zobaczyć stamtąd zachód słońca, jednak na miejscu czekało na nas niestety ogromne rozczarowanie. Ilość śmieci okazała się tak przeraźliwie duża, że mieliśmy wrażenie, że wylądowaliśmy na śmietnisku. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że libański problem ze śmieciami jest w tym miejscu bardzo widoczny. Miejmy nadzieję, że zmieni się to w przyszłości i wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się pięknem tej miejscówki.

Pigeon rocks Beirut
Pigeon rocks
Co zobaczyć w Libanie Pigeon rocks

Opuszczone budynki w Bejrucie

W mieście jest wiele opuszczonych budynków – jest to prawdziwe świadectwo burzliwej przeszłości kraju. My znaleźliśmy w dzielnicy Zolak el-Blat jeden, który naprawdę przypadł nam do gustu. Dzielnica ta w czasie swej świetności słynęła z wielu rezydencji i willi. Żeby znaleźć to miejsce łatwo i szybko wpisz w google maps „Qasr Bechara el-Khouri”. Na parterze jest mała pracownia stolarska – jeśli miło zapytasz, pan na pewno pozwoli ci wejść do środka żebyś trochę się porozglądał. Mimo tego, że większość budynku jest bardziej lub mniej zniszczona, to co zostało robi całkiem spore wrażenie. Wyobraź sobie jak ten sufit w kwieciste wzory musiał pięknie wyglądać w swoich najlepszych czasach. Mały fun fact – mieszkał tu jeden z dawnych prezydentów kraju!

Co zobaczyć w Libanie opuszczone budynki
opuszczone budynki

Nadmorskie miasteczka

W Libanie byliśmy późną jesienią stąd nie widzieliśmy tych miejsc w pełnej krasie. Czujemy się jednak zobowiązani o tym wspomnieć – Liban zdecydowanie ma plaże, na których możesz złapać troszkę letniej opalenizny. Nam udało się odwiedzić trzy całkiem obiecująco wyglądające miasteczka – Tyr, Byblos i Anfeh. Szczególnie podobała nam się trzecia miejscowość – Anfeh.  Wyróżnia się ona dużą ilością pomalowanych na biało i niebiesko domków, skalistą plaża i przejrzystą wodą. Jedynym problemem z jakim spotkaliśmy się w tych miejscowościach okazał się znowu problem śmieciowy – jednak miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

portret kota
kolorowe uliczki Liban
lebanon coffee
Co zobaczyć w Libanie

Baalbek

Dwie godziny jazdy samochodem na wschód od Bejrutu znajduje się miejsce, które zmieni każdego ignoranta w maniaka historii. A przynajmniej tak stało się z nami! Nie spodziewaliśmy się, że starożytne ruiny mogą stać się jednym z naszych ulubionych miejsc w Libanie. A jednak! Już sama wielkość ruin robi niesamowite wrażenie. Główna świątynia kompleksu jest nawet większa od Partenonu w Atenach i … znacznie mniej zatłoczona! Co więcej, jest też łatwiej dostępna niż jej grecka kuzynka – na spokojnie możesz pozować w słowiańskim przykucu na podłodze sprzed setek lat. Na zwiedzanie najlepiej poświęć przynajmniej dwie godziny, bo naprawdę jest co podziwiać. Koniecznie przyjdź późnym popołudniem, kiedy to ostatnie złote promienie słońca przepięknie oświetlają jasny kamień. Opłata za wstęp wynosi 15 000 LBP, a samochód możesz zaparkować na bezpłatnym parkingu w mieście – jakieś dziesięć minut spacerem do ruin.

Baalbek girl Co zobaczyć w Libanie
Baalbek Temple Liban
Baalbek girl
co zobaczyć w libanie Baalbek

Las Bożych Cedrów

Nie możesz opuścić Libanu, jeżeli nie widziałeś libańskich cedrów – w końcu drzewo to znajduje się nawet na fladze narodowej. Istnieje wiele rezerwatów przyrody, w których można podziwiać cedry i prawdopodobnie w każdym jest pięknie. My wybraliśmy się do Lasu Bożych Cedrów (chyba najpopularniejszy z rezerwatów) i jest to idealne miejsce na miły spacer. Parking jest darmowy, wejście też, ale jeżeli chcesz możesz zostawić jakiś datek.

las cedrów
drzewo cedrowe

Jeziora Akoura

Jest to górski obszar pełen małych, sztucznych jeziorek, które wyglądają ładnie dzięki swojemu idealnie okrągłemu kształtowi. My niestety byliśmy tam lekko po sezonie (listopad) stąd nie wszystkie zbiorniki były wypełnione wodą. Mimo to nadal uważamy, że jest to piękne miejsce na złapanie zachodu słońca. Dojazd jest bezproblemowy, a samochód możesz zostawić na parkingu obok kościoła na szczycie. Jeżeli bardzo zgłodniejesz możesz wypełnić żołądek całkiem dobrym jedzonkiem z pobliskiej restauracji. W lecie miejsce jest jeszcze fajniejsze – jeziorka są pełne wody, a dodatkowo co roku odbywa się tam festiwal.  Ponoć gromadzi się tam rzesza Libańczyków, a poza posłuchaniem dobrej muzyki, można też spać w namiotach na zboczach góry.

Akoura jeziora dziewczyna Co zobaczyc w libanie
Jeziora akoura co zobaczyć w Libanie
Liban akoura jeziora
Akoura lakes co zobaczyć w libanie

Baakline

Miejsce to jest zdecydowanie warte odwiedzenia, jeżeli akurat jesteś w okolicy. Jest to mały wodospad z przepiękną, turkusową wodą i klimatycznymi knajpkami zlokalizowanymi zaraz obok. Według właściciela miejscówka jest absolutnym hitem w lecie i ciężko jest znaleźć miejsce wolne. W listopadzie kiedy byliśmy tam jedynymi turystami, restauracja była zamknięta. Wodospad posiada również górne piętro, w którym podobno możesz spokojnie popływać i poskakać do wody. Nam niestety nie było dane go zobaczyć, ponieważ złapało nas małe oberwanie chmury.

Co zobaczyć w Libanie Wodospad Liban

Jaskinia Jeita

Co prawda zwykle stronimy od typowych atrakcji turystycznych, a już na pewno od tych mocno przepłaconych, jednak to miejsce okazało się prawdziwym hitem! Niesamowita, dziewięciokilometrowa jaskinia Jeita ma wspaniałe formacje skalne i jest wypełniona ogromnymi stalaktytami i stalagmitami. Niestety nie można robić tam zdjęć stąd musisz nam uwierzyć na słowo!  Miejsce to ma dwa poziomy – w górnej części jaskini możesz przejść 750 metrów w jej głąb, a w dolnej popłyniesz sobie łódką – czasami jednak poziom wody uniemożliwia dostęp do tej części. Cena za wstęp to 18 000 LBP (płatność tylko gotówką). Kwota obejmuje przejazd kolejką linową, dostęp do górnego i dolnego poziomu jaskini oraz krótką przejażdżkę ciuchcią. Dodatkowo będziesz musiał zapłacić 1 500 LBP za parking. Jest to typowe miejsce turystyczne, z wydeptanymi i ogrodzonymi ścieżkami, a w sezonie może być naprawdę tłoczno. Jeżeli jednak twój budżet pozwala na odwiedzenie – nie wahaj się, jest to miejsce na szczycie listy tego co warto zobaczyć w Libanie! My nie żałujemy.

Libańskie wodospady w Yahchouch

Kilka godzin przed naszym wylotem z Libanu postanowiliśmy odwiedzić dwa wodospady. Okazały się one tak zjawiskowe, że przez chwilę zapomnieliśmy gdzie tak właściwie jesteśmy. Krystalicznie czysta, błękitna woda i ukryte wodospady bardziej przypominały Filipiny niż Liban. To utwierdziło nas w przekonaniu, że kraj ten ma naprawdę wszystko. Do wodospadów dostaliśmy się dzięki uprzejmości naszych przyjaciół, którzy na kartce papieru rozrysowali nam mapę (troszkę pobłądziliśmy, ale w końcu udało nam się je znaleźć!).

Wodospad Yahchouch co zobaczyc w libanie
Wodospad Yahchouch
liść

Bakhoun

Jeżeli przebywasz w okolicy, masz trochę wolnego czasu i chciałbyś zobaczyć coś przedziwnego podjedź do miejscowości Bakhoun. W miasteczku tym znajduje się zamek budowany przez Mohamada Hawchar – libańskiego wizjonera. Człowiek ten potrzebował dwudziestu pięciu lat oraz kamieni z całego świata na to żeby osiągnąć swój cel. Było warto? To pozostawiamy do twojej oceny. Na miejscu musisz uiścić małą opłatę za wstęp (prawdopodobnie na kolejne kamienie sprowadzane z drugiego końca świata).

Co zobaczyć w Libanie
dom zdobenia
Liban Bakhoun

Wadi Kadisza i Wadi Qannoubine

Okolica znana jest też jako Święta Dolina. Powód jest prosty – miejsce to usiane jest całkiem sporą ilością kościołów wybudowanych w najbardziej epickich lokalizacjach. Jeżeli masz czas możesz wybrać się na wędrówkę po kanionie – wygląda to na super miejsce na spacery i wspinaczkę. My jednak mieliśmy czas tylko żeby przejechać tę trasę samochodem i zatrzymać się kilka razy aby podziwiać widoki.

Kadisha wioska
Góry liban co zobaczyc w libanie

Baatara Gorge

Wodospad ten jest prawdopodobnie miejscem pierwszym każdej listy „co zobaczyć w Libanie”. Stracił on niestety trochę uroku, ponieważ został przekształcony w maszynkę do robienia pieniędzy. Na miejscu spotkasz liczne foodtrucki, brukowaną ścieżkę, a nawet kolejkę linową, która zabierze cię w dół – za dodatkową oczywiście opłatą. Nadal jednak jest to naturalny fenomen warty odwiedzenia. Listopadowy termin wyjazdu po raz kolejny dał się nam we znaki, ponieważ z oczekiwanego ogromnego wodospadu zastaliśmy jedynie niewielki strumyk. Z pewnością na wiosnę miejsce to jest o wiele bardziej atrakcyjne. Opłata za wstęp wynosi 3000 LBP, a parking jest bezpłatny.

Baatara gorge wodospad
Wodospad Baatara gorge
Co zobaczyć w Libanie Baatara gorge

Wszystkie inne niesamowite miejsca, które widzieliśmy po drodze

Jeden post na blogu to po prostu za mało, aby opisać wszystko, co ten mały kraj ma do zaoferowania. Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany czy Liban jest wart twojej uwagi – oto kilka dodatkowych zdjęć z różnych miejsc, które mieliśmy szczęście zobaczyć. Mamy nadzieję, że rozwieją twoje wątpliwości! Dla nas cały pobyt w tym kraju okazał się niezwykły i z chęcią wybralibyśmy się tam ponownie. Przede wszystkim żeby zobaczyć miejsca, których tym razem nie udało nam się odwiedzić (a zostało nam ich całkiem sporo!). Życzymy miłego pobytu w Libanie – daj nam znać, jak Ci się podobało!

Best Places in Lebanon
Liban zachód słońca w górach
Zachód słońca Liban
Góry Liban
Wodospad liban
Liban wodospad
Liban Charouh tama
Liban Charouh
Liban ruiny para
Liban góry
Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy