.

Co zobaczyć w Izraelu jeśli lądujesz w Ejlacie? Najlepsze miejsca w Izraelu.

spis treści

Izrael jest w naszym odczuciu krajem bardzo specyficznym. Z niewiadomego powodu odwiedziliśmy go już dwa razy i planujemy trzeci. Większość Izraela to w zasadzie same pustynie. Morze mają, ale tak słone, że czujesz się jakbyś brał prysznic w oleju. Jest tu kosmicznie drogo (drugim krajem, który tak nas zaskoczył cenami był Urugwaj). Ponadto, na granicy czekały na nas przesłuchania – pewnie dlatego, że mieliśmy w paszporcie pieczątki z Libanu, Maroko i Indonezji. Mimo to bardzo nas tam ciągnie. Zobaczyliśmy już w Izraelu kilka miejsc wartych odwiedzenia, ale wiemy, że jest tam ich o wiele więcej. Może stąd to odczucie! Zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem, startowaliśmy w Ejlacie, dlatego jeszcze nie zapuściliśmy się dalej niż na wysokość Jerozolimy. W tym tekście opiszemy ci co warto zobaczyć w Izraelu!

jerozolima izrael informacja praktyczne
morze martwe izrael
widok z Masady Izrael

Co zobaczyć w Izraelu?

Czerwony Kanion - zaskakujące miejsce w Izraelu

W okolicach Ejlatu, nieco ponad 20 kilometrów na północ, znajduje się prawie żywcem przeniesiona ze Stanów izraelska wersja Kanionu Antylopy. Co prawda jest on nieco mniejszy, a na pewno mniej znany, ale efekt jest podobny. Wyrzeźbiony w czerwonej skale tunel, będący efektem powodzi błyskawicznych, tworzy nieziemski efekt. W godzinach południowych słońce nieśmiało zakrada się do kanionu. Duże grupy turystów robią to już dużo śmielej. Właśnie dlatego najlepszą porą na wizytę w tym miejscu będą godziny poranne bądź wieczorne. Wstęp jest darmowy. Zdecydowanie czerwony kanion to coś, co trzeba zobaczyć w Izraelu!

czerwony kanion ejlat co zobaczyć w izraelu
czerwony kanion ejlat izrael przewodnik
czerwony kanion koło ejlatu izrael
co zobaczyć w izraelu

Park Timna

Prawie 30 kilometrów na północ od Ejlatu, nieopodal nowego portu lotniczego Ejlat Ramon, znajduje się coś, co warto zobaczyć w Izraelu. Park Timna, bo o nim mowa, rozpościera się na blisko 15 000 akrów na pustyni Negew. Dolina Timna otoczona jest z trzech stron pasmem górskim Zuke Timna o wysokości ponad 300 metrów, tworząc w ten sposób kształt podkowy. Park, oprócz marsjańskich barw i przepięknej pustynnej scenerii, oferuje również historyczną i geologiczną podroż w dawne czasy. Podczas badań archeologicznych u podnóży gór Zuke Timna odkryto kilka kopalni miedzi, a w następnych latach na terenie doliny również osady zamieszkane kiedyś przez ludzi. Znajduje się tu także najstarszy znany piec kamienny, w którym wytapiano miedź.

Jednak Timna Park to nie tylko kopalnie. W parku jest szereg miejsc, które zachwycają swoim wyglądem. Są to między innymi skalne grzyby czy łuki, a także Filary Salomona oraz Sfinks. Kształty te powstały w wyników wyżłobień piaskowca przez wodę oraz wiatr. Po parku można poruszać się samochodem albo wypożyczyć rower. Rowerów nie można wypożyczyć w upalne dni oraz tuż przed końcem zwiedzania.

Tutaj znajdziecie trasy rowerowe dostępne w parku.

Godziny otwarcia: codziennie 8:00 – 16:00, w piątek zamykany jest wcześniej, czyli o 15:00. Podczas gorących miesięcy letnich (w lipcu i sierpniu) oraz w wieczory przed świętami, park jest czynny w godzinach 8:00 – 13:00.

Cena wstępu: 44NIS – dorośli, 36 NIS – dzieci. Park Timna nie jest na liście parków, do których można wejść z biletem łączonym. Piszemy o nim więcej we wpisie z informacjami praktycznymi o Izraelu.

park timna izrael przewodnik
droga park timna izrael
para park timna co zobaczyć w izraelu
drzewo na pustyni timna park izrael
filary skalne timna park izrael
timna park co zobaczyć w izraelu

Mitzpe Ramon

Mitzpe Ramon to niewielkie miasteczko zamieszkałe przez zaledwie kilka tysięcy ludzi. Znajduje się bezpośrednio przy krawędzi Makteszu Ramon. Często to miejsce nazywane jest błędnie kraterem, jednak nigdy nie było tu ani żadnego wulkanu, ani również nie było tu uderzenia meteorytu. To w takim razie jak powstało to coś i czym jest maktesz? Miliony lat temu znajdował się tu ocean, który wycofał się stąd zostawiając tę imponującą „dziurę w ziemi”. Maktesz ma 40 kilometrów długości, 9 kilometrów szerokości i 300 metrów głębokości. Na terenie makteszu znajduje się dużo potencjalnych tras trekkingowych.

Maktesz Ramon to idealne miejscem na oglądanie wschodów i zachodów słońca, a także na podziwianie rozgwieżdżonego nieba czy pełni księżyca. Uwaga jednak na niższe temperatury i mocny wiatr w miesiącach zimowych! My doświadczyliśmy tego dwa razy – raz pod koniec listopada, a raz w styczniu.

Będąc w Mitzpe Ramon koniecznie zajrzyjcie do wegańskiej knajpki Vegan Xpress. Jest niepozorna, a przy gorszej pogodzie zostaniesz zaproszony po prostu do stolika w domowym salonie. Właścicielka knajpki i szefowa kuchni, Britney Monique, ukończyła prestiżowy Le Cordon Bleu College i jest prawdziwą jedzeniową czarodziejką. 

kozły mitzpe ramon izrael
zachód słońca mitzpe ramon izrael
mitzpe ramon co zobaczyć w izraelu
wschód słońca mitzpe ramon izrael

Ein Avdat

Nieco ponad 30 kilometrów na północ od Mitzpe Ramon znajduje się Park Narodowy Ein Avdat. Na terenie parku znajduje się skalisty kanion, przez który płynie strumień zasilany wodami podziemnymi. W klifach kanionu można dostrzec jaskinie, w których zamieszkiwali niegdyś mnisi. Pomiędzy naprawdę wysokimi skalnymi ścianami zobaczysz liczne wodospady – najwyższy z nich ma aż 15 metrów wysokości. Ze względu na dużą ilość wody (szczególnie po intensywnych opadach deszczu) powietrze jest tu dość rześkie, a między skałami można zobaczyć wiele zieleni. W parku tym, przed wejściem głównym, możesz zapuścić się w boczne ścieżki wyżłobione przez wodę dzięki czemu zwiedzisz odrębne miejsca w parku.

Godziny otwarcia: 8:00-16:00, z wyjątkiem piątku kiedy park zamyka się o 15:00.

Cena wstępu: 27 NIS. Do parku tego można wejść w ramach biletu łączonego na atrakcje Izraela. Więcej przeczytasz o nim we wpisie z informacjami praktycznymi o Izraelu.

ein avdat izrael informacje praktyczne

Pustynia Negev

Pustynia Negew zajmuje blisko 40% powierzchni Izraela. Co prawda jest to w przeważającej większości piach, skały oraz różnego rodzaju formacje skalne ale zdecydowanie są to nasze klimaty. W ramach podróżowania po pustyni możesz wykupić różnego rodzaju safari, wycieczki jeepem, wycieczki quadem lub wybrać się na trekking.

Morze Martwe - najbardziej niesamowite miejsce w Izraelu

Morze Martwe zlokalizowane jest na pograniczu Jordanii i Izraela. Jest ewenementem na skalę światową. To tutaj znajduje się najniżej położony punkt na świecie – powierzchnia Morza Martwego znajduje się 429 metrów pod poziomem morza. Nazwa tego zbiornika nie jest przypadkowa, ponieważ jest to jeden z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie – średnie zasolenie to 26%. Z tego powodu Morze Martwe jest faktycznie martwe, gdyż żadne organizmy nie są w stanie żyć w takich warunkach. Jeżeli mamy być szczerzy, kąpiel w takiej wodzie nie jest niczym przyjemnym. Co prawda można unosić się na niej bez żadnych problemów czytając przy tym gazetę, jednak po wyjściu ma się wrażenie jakby kąpało się w oleju. Dodatkowo przy takim zasoleniu każde skaleczenie na skórze może być bolesnym doświadczeniem. Największą atrakcją regionu są niesamowite formacje solne na Morzu Martwym. W innym poście przeczytasz natomiast o wszystkim, co warto wiedzieć przed podróżą nad Morze Martwe.

ein bokek morze martwe izrael
morze martwe co zobaczyć w izraelu
formacje solne izrael morze martwe
stopy sól morze martwe
solne formacje "molo" Morze Martwe Izrael najlepsze miejsca
Solne Formacje na Morzu Martwym Izrael przewodnik
morze martwe wybrzeże izrael informacje praktyczne przewodnik

Masada - najlepsze miejsce na wschód słońca w Izraelu

Nie ma lepszego miejsca do podziwiania wschodu słońca nad Morzem Martwym niż właśnie Masada. Masada to starożytna twierdza żydowska. Znajduje się na samym szczycie płaskowyżu, na skraju Pustyni Judejskiej, tuż nad Morzem Martwym. Twierdza ta jest symbolem oporu i heroicznej walki do samego końca. To właśnie na jej ruinach izraelscy żołnierze składają przysięgę wojskową. Jest to jedno z bardziej obleganych miejsc na wschód słońca – kiedy my tam byliśmy było z nami dobre kilkaset ludzi, a do szczytu szło się gęsiego.

Na szczyt Masady można dostać się dwiema drogami pieszymi. Pierwsza z nich znajduje się bliżej Morza Martwego i nosi nazwę Snake Path. Szlak ma niecałe 3 kilometry, a przewyższenie, które trzeba pokonać to 350 metrów. Do początku tego szlaku da się dostać komunikacją miejską. Jeśli pokonujesz drogę w ciągu dnia pamiętaj o zapasie wody! Tę trasę można pokonać też kolejką linową.

Drugi szlak, tak zwany Roman Ramp, ma 700 metrów, a przewyższenie to tylko 50 metrów. Jest to oczywiście najłatwiejsza ścieżka piesza na szczyt, jednak dojechać tu można tylko samochodem – więcej o wynajęciu samochodu w Izraelu znajdziesz w naszym wpisie z informacjami praktycznymi o Izraelu.

Wschód słońca widziany z Masady to nasze ulubione wydarzenie z wyjazdu do Izraela – światło pięknie rozprasza się na parze wodnej unoszącej się nad zbiornikiem tworząc niesamowity efekt.

Cena wstępu: 20 NIS. Na Masadę można wejść w ramach biletu łączonego na atrakcje Izraela.

wschód słońca masada izrael
para pocałunek masada wschód słońca w izraelu
masada najlepsze miejsce na wschód słońca w izraelu co zobaczyć
twierdza masada izrael przewodnik
masada izrael
pustynia izrael
wschód słońca masada co zobaczyć w izraelu
twierdza masada izrael
podłoga mozaika twierdza masada izrael

Ein Gedi

Park Narodowy Ein Gedi to największa oaza w Izraelu. Znajduje się na zachodnim brzegu Morza Martwego i jest zdecydowanie czymś, co warto zobaczyć w Izraelu. Mikroklimat parku pozwala na występowanie w nim bardzo bujnej roślinności podzwrotnikowej, między innymi drzew palmowych. W parku spaceruje się wytyczonym szlakiem – część prowadzi przez Kanion Nahal David. Później wspinasz się wyżej i stamtąd będziesz podziwiać piękne widoki na lazurową wodę Morza Martwego. Na szlaku spotkasz kilka wodospadów, a także naturalne baseny ze słodką wodą gdzie możena się wykąpać.

Godziny otwarcia: 8:00-16:00.

Cena wstępu: 28 NIS – dorośli, 14 NIS – dzieci. Do parku tego można wejść w ramach biletu łączonego na atrakcje Izraela. Więcej przeczytasz o nim we wpisie z informacjami praktycznymi o Izraelu.

wodospad ein gedi izrael
wodospad ein gedi morze martwe izrael przewodnik
ein gedi co zobaczyć w izraelu
ein gedi widok na morze martwe izrael

Jerozolima

Będąca źródłem konfliktów stolica państwa Izraelskiego. Miejsce to jest święte dla trzech monoteistycznych religii świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jerozolima jest miastem z niesamowitą duchową atmosferą i udziela się to często nawet ludziom nie deklarującym przynależności do żadnej z grup wyznaniowych. Warto poświęcić zwiedzaniu Jerozolimy więcej niż jeden dzień – my zostaliśmy na dwie noce. Nasz przewodnik po Jerozolimie przeczytasz tutaj.

kopuła na skale jerozolima izrael informacje praktyczne
jerozolima dachy co zobaczyć w izraelu
via dolorosa jerozolima izrael
jerozolima uliczka co zobaczyć w izraelu

Opisane przez nas miejsca to oczywiście nie wszystko, co możesz zobaczyć w Izraelu. W końcu przed nami wciąż cała północ kraju i elektryzujący Tel Aviv. Mamy nadzieję, że kolejny wyjazd przed nami i uda nam się odkryć resztę tego bliskowschodniego państwa. Szczęśliwej podróży!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy