.

Petra – informacje praktyczne i najlepsze szlaki. Przewodnik po jednym z Siedmiu Cudów Świata.

spis treści

Wizyta w Petrze jest obowiązkowym punktem pobytu w Jordanii i jest to doskonale zrozumiałe. Miejsce to uznawane jest za jeden z Siedmiu Cudów Świata i przyciąga rocznie rzesze turystów. W zasadzie wydaje się, że z roku na rok coraz więcej – w 2019 roku Petrę odwiedziło ponad milion turystów. Powstanie tego skalnego miasta datowane jest według naukowców na ok. VI w. p.n.e. Od 2007 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po zobaczeniu Petry na żywo ciężko być zaskoczonym jej popularnością – skalne miasto z laserową precyzją wykute w czerwonej skale robi ogromne wrażenie. Zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych miejsc, które udało nam się zobaczyć w naszym podróżniczym życiu. Zapraszamy cię do wpisu o tym imponującym miejscu, jakim jest Petra – są tu informacje praktyczne, które przygotują cię do wizyty.

petra informacje praktyczne
wadi musa nocą noclegi koło Petry petra informacje praktyczne

Petra - informacje praktyczne

Jak dostać się do Petry?

Do Petry można dostać się na kilka sposobów. Jednym z nich i na pewno najwygodniejszym jest wypożyczenie samochodu w Ammanie. Generalnie własny samochód jest jednym z lepszych sposobów na przemieszczanie się po Jordanii i innych krajach Bliskiego Wschodu. Innym sposobem jest zatrudnienie kierowcy lub podróżowanie transportem publicznym. My zdecydowaliśmy przemieszczać się po Jordanii komunikacją publiczną i nie był to wcale zły pomysł. Należy jednak pamiętać, że połączeń autobusowych w tym kraju jest jak na lekarstwo, a większość odbywa się wczesnym rankiem. W naszym wpisie przeczytasz więcej o poruszaniu się po Jordanii.

Petra - informacje praktyczne o cenach

Bilet wstępu do Petry nie należy do najtańszych. Można go nabyć w kasie biletowej w Visitor’s Center, a jego cena różni się w zależności od długości pobytu. 50 JOD to cena za jednodniowy bilet, 55 JOD za dwudniowy, a 60 JOD za trzydniową wejściówkę.

Osoby, które przyjechały do Jordanii tylko na jeden dzień bądź odwiedzą Petrę w pierwszym dniu pobytu, za bilet wstępu do skalnego miasta zapłacą 90 JOD. Tym, którzy zostają przynajmniej na jedną noc, zwracane jest na granicy 40 JOD. Tym, którzy wracają tego samego dnia, nie. Wszystko to ma na celu rzecz jasna utrzymanie turysty jak najdłużej w Jordanii. Dzieci do lat 12 wstęp do Petry mają darmowy.

Pamiętaj, że w Jordanii można zaopatrzyć się Jordan Pass, o którym więcej przeczytasz tutaj. Dzięki niemu otrzymasz wstęp do większości atrakcji w kraju i  w niektórych przypadkach dodatkowo oszczędzisz niemałe pieniądze.

petra informacje praktyczne petra w jeden dzień skarbiec
skarbiec petra informacje praktyczne

Który bilet do Petry wybrać?

Wiemy, że niektórzy wybierają się do Petry na wycieczki jednodniowe autobusem z Ammanu, jednak naszym zdaniem jest to odrobinę szalony pomysł. Bilet wstępu jest dość drogi, a w ten sposób dosłownie liźnie się tylko skalnego miasta. Podróż autobusem w dwie strony (z Ammanu) potrwa około siedmiu godzin, a w samym skalnym mieście będziesz miał zaledwie pięć godzin. Samo dojście do skarbca od wejścia zajmuje około 30 minut, stąd czasu na miejscu pozostaje naprawdę niewiele.

Według nas na samo zwiedzanie Petry warto poświęcić przynajmniej jeden pełny dzień – taki intensywny, od wschodu do zmroku! My wybraliśmy bilet dwudniowy i dla nas taka opcja była idealna – zdążyliśmy zobaczyć wszystko, co chcieliśmy i nie nudziliśmy się. W naszym przypadku trzy dni byłyby już za długim czasem, ale dla tych, którzy chcą przejść dodatkowe szlaki może być to dobre rozwiązanie.

Polecamy wybrać się do Petry wczesnym rankiem, zaraz po otwarciu. Tak naprawdę prawdziwy klimat skalnego miasta poczuliśmy wtedy kiedy odwiedzających można było policzyć na palcach rąk – czyli rano i tuż przed zamknięciem.

Na terenie Petry istnieje możliwość transportu konnego. Generalnie nie rekomendujemy tego typu „atrakcji” i uważamy, że jedynie osoby starsze lub takie, które mają faktycznie problemy z poruszaniem, powinny brać taką opcję pod uwagę.

Godziny otwarcia Petry

Petra w okresie letnim otwarta jest codziennie od godziny 6:00 do godziny 18:00, a w okresie zimowym od 6:00 do 16:00. To są godziny, w których można wejść na teren skalnego miasta. W lecie Petrę należy opuścić przed godziną 19:00, a zimą przed 17:00. Tak jest przynajmniej teoretycznie. W praktyce jest to godzina, o której należy zbierać się z okolic Skarbca, więc faktycznie opuszczasz park dopiero pół godziny później, już po zachodzie słońca.

osiołek petra informacje praktyczne
jordania petra przewodnik po jordanii
petra - informacje praktyczne jordania

Kiedy odwiedzić Petrę?

Najlepszym momentem na odwiedziny w Petrze jest okres wiosny oraz jesieni (podobne miesiące jak w Polsce). W zimie w skalnym mieście jest już nieco zimnawo i czasami może nawet zdarzyć się śnieg, natomiast w lecie jest zbyt gorąco – temperatura sięga wtedy powyżej 30 stopni Celsjusza.

Gdzie nocować w Petrze? Noclegi w Wadi Musa.

Petra ulokowana jest tuż obok miasteczka Wadi Musa. Nie jest to przesadnie wielkie miasto jednak posiada całkiem sporą bazę noclegową. Oczywiście im bliżej wejścia do Petry, tym ceny noclegu są wyższe. Wadi Musa jest też zlokalizowana na zboczach dość stromego wzgórza. My ze względu na atrakcyjną cenę skusiliśmy się na nocleg w Guest Housie zlokalizowanym na samym szczycie tego wzgórza. Niestety skończyło się to tak, że za każdym razem musieliśmy dojeżdżać do bramy Petry taksówką bądź szukać pomocy u właściciela lokalu. Podobnie odległość dwóch kilometrów do pokonania pod górę po całym dniu chodzenia po skalnym mieście była mało przyjemną perspektywą i też kończyło się taksówką. Cena za przejazd z Visitor’s Center do miasta to około 3 JOD w jedną stronę. Oczywiście po solidnym targowaniu!

Weź powyższe informacje pod uwagę szukając najbardziej dogodnego noclegu. My swój znaleźliśmy przez booking.

Gdzie zjeść w Wadi Musa?

W miejscu takim jak Petra informacje praktyczne o dobrym i tanim jedzonku są na wagę złota!

O mieszkańcach Wadi Musy można pisać powieści. Ich kreatywność w wydębieniu pieniędzy od turystów nie zna granic. Podwózka jeden kilometr? Oczywiście nie ma problemu, 20 złotych! Bułka z jednym falafelem? 10 złotych! Ceny w mieście potrafią zezłościć każdego budżetowego podróżnika. Prawda jest taka, że Amman to chyba ostatnie miejsce gdzie ceny są naprawdę przystępne (przeczytaj nasz przewodnik po Ammanie). Mimo to w miasteczku Wadi Musa udało nam się znaleźć jedną całkiem fajną i tanią knajpę z dobrym jedzeniem. Al-Arabi Restaurant znajduje się w centrum miasta. Serdecznie polecamy podejść tam i spróbować lokalnego jedzenia. Dla nas po całym dniu chodzenia po Petrze wszystko smakowało wyśmienicie.

Wadi Musa Petra widok noc co zobaczyć w Jordanii

Szlaki w Petrze

W Petrze istnieje aż osiem szlaków o różnym stopniu trudności i różnym czasie potrzebnym na ich przejście. Z tego akapitu dowiesz się jakie szlaki są dostępne, a także, które my polecamy koniecznie zrobić.

Petra - wszystkie szlaki piesze

  • Main Trail – długość: 8 km, poziom trudności: łatwy, czas trwania: 3,5-4 h
  • Ad-Deir (Monastery) Trail – 2,5 km, trudny 2,5- 3 h
  • Al-Khubtha Trail – 3,5 km, trudny, 2,5-3 h
  • High Place of Sacrifice Trail – 3 km, trudny, 3,5–4 h
  • Umm al-Biyara Trail – 4 km, trudny 3,5-4 h
  • Jabal Haroun Trail –7,5 km, trudny, 5-6 h
  • Sabra Trail – 10 km, średni, 6-7 h
  • Al-Madras Trail – 1,5 km, średni, 1,5 h
szlaki w petrze petra - informacje praktyczne jordania

Petra - najlepsze szlaki, które musisz przejść

Przed tobą szlaki, które my wybraliśmy. Szczególnie polecamy je jeśli nie masz wiele czasu w skalnym mieście, ale chcesz zobaczyć w nim to, co najlepsze. W dodatku z kilku różnych perspektyw!

Main trail - szlak główny

Główny szlak zaczyna się w Visitor’s Center i radzimy stawić się na miejscu tuż przed otwarciem bramy. Tak, dokładnie przed godziną 6:00! Bilety warto zakupić już dzień wcześniej tak aby jak najszybciej móc wejść do skalnego miasta. Pierwsza część szlaku to prosta ścieżka prowadząca przez wąwóz Siq. Po niecałych 30 minutach powinieneś dotrzeć do największej atrakcji Petry czyli do Skarbca.

Al Khazna, czyli Skarbiec, tak naprawdę skarbcem nigdy nie był i prawdopodobnie pełnił funkcję grobowca. Nie zmienia to faktu, że budowla jest niesamowicie dobrze zachowana i robi ogromne wrażenie. W miejscu tym spotkasz największą ilość turystów. Po przejściu kilkunastu metrów na prawo od wyjścia z kanionu znajdziesz ścieżkę. Po kamieniach możesz wspiąć się troszkę wyżej, żeby zobaczyć Skarbiec z fajniejszej perspektywy. Jest to super miejsce na zdjęcie – przykład poniżej.

Kolejną atrakcją, którą uda ci się zobaczyć krocząc głównym szlakiem, jest Amfiteatr. Dojdziesz do niego ulicą Fasady, gdzie znajdują się liczne stragany, naciągacze oraz grobowce wykute w skale. Sam Teatr jest ogromny i w czasach swojej świetności mógł pomieścić tysiące ludzi. Niestety można podziwiać go tylko z zewnątrz.

Idąc dalej główną ścieżką można zobaczyć starożytną fontannę, kilkusetletnie drzewo pistacjowe oraz starożytne ruiny. Nieopodal znajduje się Wielka Świątynia, która miała nawet 7 500 m2 powierzchni, a na końcu szlaku znajduje się Qasr al-Bint – starożytna świątynia.

kanion do skarbca petra
Petra skarbiec jordania po sezonie
skarbiec petra informacje praktyczne
najlepsze szlaki w Petrze Petra informacje praktyczne
petra osioł
ruiny petra jordania
jordania najlepsze szlaki w petrze petra informacje praktyczne

Ad-Deir (Monastery) Trail - szlak do Monastyru

W tym momencie dotarłeś do końca czerwonego szlaku i możesz rozpocząć kolejny, prowadzący do klasztoru Ad-Deir. Ten szlak ma długość nieco ponad 1 kilometra. Jego trudność polega na tym, że praktycznie cały czas będziesz sie wspinał po schodach. Musisz przeciskać się pomiędzy ludźmi, straganami, osłami, a na dokładkę towarzyszy ci przemiły zapach oślich odchodów. Tych ostatnich jest naprawdę sporo! Właśnie na tym odcinku bardzo często turystom proponuje się skorzystanie z osiołków zamiast wspinaczki. Prosimy cię – nie rób tego! Te zwierzęta są w Petrze naprawdę źle traktowane.

Po niecałej godzinie powinieneś dotrzeć do chyba najlepiej zachowanej budowli w całej Petrze czyli do Monastyru (Klasztoru)! Jest on nieco podobny do Skarbca, jednak jeszcze większy. Naprzeciwko Monastyru znajduje się mała knajpka gdzie możesz się czegoś napić.

Dodatkowo zaraz obok znajduje się jaskinia, która jest chyba najpopularniejszym miejscem do fotografowania budowli. Faktycznie, kadr jest idealny jednak musimy trochę zepsuć tę piękną wizję. Jaskinia jest pełna oślich odchodów – chyba jest ich toaletą. Nie musimy ci mówić jaki zapach towarzyszy ci w środku.

monastery w petrze jordania
jaskinia widok na klasztor petra informacje praktyczne jordania
widok na monastyr najlepsze szlaki w petrze
kanion petra najlepsze szlaki szlak do monastyru

High Place of Sacrifice Trail - widok na skarbiec z góry i najlepsze miejsce na zachód słońca w Petrze

Jeżeli patrzenie na Skarbiec z poziomu ziemi było dla ciebie mało emocjonujące możesz udać się na ten punkt widokowy. W ten sposób zobaczysz budowlę z zupełnie innej perspektywy! Żeby dostać się na wspomniany punkt musisz udać się na szlak High Place of Sacrifice, który rozpoczyna się nieopodal Amfiteatru.

Szlak pnie się on w górę jakieś 3 kilometry. Na szlaku tym znajdują się królewskie grobowce, do których warto zajrzeć. Kamień mieni się tutaj różnymi kolorami. Tuż za nimi musisz skręcić w prawo i udać się schodami w górę. W pewnym momencie będziesz miał cudowny widok na Amfiteatr. To właśnie tutaj wróć koniecznie na zachód słońca! Nieco dalej znajdziesz obiecany punkt widokowy na Skarbiec – będziesz widział budowlę i kanion zupełnie z góry. Jest tu też zrobiona przez beduinów knajpa, gdzie za pieniądze możesz zrobić sobie zdjęcie na dywanach. Co ciekawe, odgrodzili oni też jakiekolwiek inne dojścia na skraj klifu drutem kolczastym. My tym razem nie skorzystaliśmy i znaleźliśmy miejsce kawałek dalej.

czerwony kamień jordania
widok na skarbiec z góry highest place of sacrifice jordania
petra jordan pass
amfiteatr w petrze
zachód słońca w petrze petra informacje praktyczne
najlepsze miejsce na zachód słońca w Petrze
widok na petrę zachód słońca jordania petra informacje praktyczne

Petra by night

W poniedziałek, środę i czwartek na terenie skalnego miasta organizowane jest nocne zwiedzanie. Rozpoczyna się ono o godzinie 20:30 i trwa dwie godziny. Cały spektakl odbywa się przy Skarbcu, a prowadzący do niego wąwóz Siq jest rozświetlony ponad  1 500 świecami. Koszt takiej imprezy to dodatkowe 17 JOD (dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo).

My osobiście nie braliśmy udziału w Petra by Night i ciężko nam wypowiadać się na ten temat. Słyszeliśmy też skrajne opinie na temat wydarzenia. Niektórzy byli zachwyceni, niektórzy uważali to za dodatkowy sposób na wyciągnięcie pieniędzy. Miejsce to na pewno jest mega klimatyczne w nocy i jest to bardzo oryginalny sposób na zwiedzanie tej atrakcji. Czy jest to warte zachodu i pieniędzy musisz już odpowiedzieć sobie sam.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się jordańska Petra, a informacje praktyczne z naszego wpisu pomogą ci w planowaniu swojego pobytu. Wielu wspaniałych przygód na Bliskim Wschodzie!

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy