Gruzja

Północna granica państwa (z Rosją) przebiega wzdłuż masywu górskiego – Wielkiego Kaukazu. Znajduje się tam najwyższy szczyt Szchara  – 5068 metrów n.p.m., oraz bardziej znany Kazbek – 5033 metrów n.p.m.

W kraju tym znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie. Jaskinia Wieriowkina zlokalizowana jest w masywie Arabiki, w Górach Gagryjskich. Dno jaskini znajduje się na 2212 metrach.

W Gruzji używa się języka gruzińskiego, jednak i bez jego znajomości bez problemu znajdziesz wspólny język z bardzo przyjaznymi Gruzinami.

wpisy:

Gruzja

Długo zeszło nam zanim postanowiliśmy nasze stopy w tym jakże znanym i lubianym przez Polaków kraju. I po spędzeniu tam kilku bardzo przyjemnych tygodni dotarło do nas dlaczego tak dużo naszych rodaków tam wylatuje. No bo czego tam nie lubić, skoro wszystko masz na wyciągnięcie ręki? Piękne góry, gdzie znajdują się nawet pięciotysięczne szczyty, przepyszne jedzenie, na którego punkcie oszaleliśmy, oraz wino. A o tym ostatnim nie ma co się rozpisywać – trzeba spróbować! Zresztą Gruzja uważana jest przez wielu jako kolebka i tak właściwie kraj gdzie wymyślono ten boski napój.

Tbilisi - stolica Gruzji

Większość naszego pobytu w Gruzji spędziliśmy w stolicy tego kraju, czyli Tbilisi. W niej zrobiliśmy sobie bazę wypadową do sąsiedzkich krajów – Armenii i Azerbejdżanu. Kraje te niestety nie uznają i nie lubują się nawzajem stąd zmuszeni byliśmy wielokrotnie odwiedzać stolicę Gruzji. Sama stolica jest bardzo spolaryzowana. Z jednej strony widzimy przepiękny, nowoczesny most, jednak po wejściu głębiej w miasto nagle ukazują nam się liczne zniszczone, ledwo stojące budynki. Budynki te kryją jednak prawdziwe skarby, o czym dowiesz się z naszego wpisu o Tbilisi.

royal baths orbeliani baths co zobaczyć w tbilisi gruzja

Skalne miasto - Wardzia

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Gruzji jest Skalne Miasto, które znajduje się w miejscowości Wardzia. Nam jednak nie ta atrakcja najbardziej przypadła do gustu, a ukryte termalne baseny, o których więcej dowiesz się z naszych wpisów o Gruzji.

Gruzja wschód słońca narikala fortress

W Gruzji używa się języka gruzińskiego, jednak i bez jego znajomości bez problemu znajdziesz wspólny język z bardzo przyjaznymi Gruzinami.