.

Transport z Tbilisi do Erywania. Jak dostać się z Gruzji do Armenii?

spis treści

W dobie Flixbusa, BlaBlaCar, Ubera i innych bardzo pomagających w codziennym życiu aplikacji wydawałoby się, że transport między dwoma miastami czy krajami nie powinien sprawiać żadnych trudności. Kaukaz to często nieco inna historia. Może dlatego właśnie jest tam tak fajnie? Podczas gdy podróżowanie wewnątrz Gruzji nie należy do zbyt trudnych dzięki bardzo sprawnie działające sieci marszrutek, przemieszczanie się po Armenii stanowi już trochę większy problem. Jednak wszystko jest rzecz jasna możliwe. Dzisiaj przedstawimy wam sposoby na transport z Tbilisi do Erywania.

tbilisi wschód słońca co zobaczyć w tbilisi
kolorowe witraże tbilisi
tbilisi wchód słońca transport z tbilisi do erywania

Jak dostać się z Tbilisi do Erywania?

Są trzy opcje na odbycie podróży między stolicą Gruzji, a stolicą Armenii. Każda z nich różni się oczywiście ceną, wygodą i czasem przejazdu. W zależności od zasobności twojego portfela, a także od ilości wolnego czasu, możesz wybrać jedną z nich. Pomożemy znaleźć ci tę najlepszą!

Pociąg z Tbilisi do Erywania

Czas podróży: 9h Cena: 55-105 GEL

Pociąg ten to pociąg nocny. Od połowy czerwca do końca września kursuje on codziennie i jest to trasa numer 201. Odjeżdża z dworca w Tbilisi o godzinie 22:16 (z Batumi o 15:35), a do stolicy Armenii dojeżdża następnego dnia o 7:25. W miesiącach od końca września do połowy czerwca następuje zmiana. Pociąg nocny (linia numer 371) wyjeżdża wtedy z Tbilisi o 20:20 i dojeżdża do Erywania następnego dnia koło godziny 8:00. Kursuje jedynie co drugi dzień i tylko w dni nieparzyste – czyli 1-ego, 3-ego, 5-ego itd. dnia miesiąca. Pamiętaj jednak, że jeśli pociąg odjeżdża 31-ego dnia miesiąca, to następnego dnia kursu nie będzie. Bilety kup bezpośrednio na stacji kolejowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie gruzińskich kolei państwowych.

W pociągu tym można wyróżnić trzy klasy. Pierwsza klasa kosztuje 105 GEL, a za pieniądze te dostaniesz dwuosobowy, prywatny przedział sypialny. Za 80 GEL przejedziesz się drugą klasą, czyli otrzymasz kuszetkę w czteroosobowym przedziale. Najtańsza opcja kosztuje 55 GEL i jest to po prostu łóżko w przedziale wypełnionym innymi kuszetkami. W każdej opcji na dzień dobry dostaniesz pościel, poduszkę, ręcznik i poszwę. W tym przypadku nie korzystaliśmy z opcji pociągu. Zdarzyło nam się za to jechać pociągiem nocnym z Tbilisi do Baku w Azerbejdżanie. Zarówno druga jak i trzecia klasa były bardzo wygodne. Domyślamy się, że w relacji Tbilisi-Erywań standardy są podobne więc naszym zdaniem nie ma sensu przepłacać. Do granicy między krajami pociąg dojedzie po około 2-3 godzinach i tam czeka cię podwójna kontrola graniczna. Pamiętaj więc, że może nie warto się za bardzo rozsypiać na wygodnej kuszetce zaraz po starcie.

Pociąg to dobry sposób na transport z Tbilisi do Erywania. Sami osobiście lubimy takie opcje nocne gdyż jest to dla nas pewnego rodzaju oszczędność – płacimy od razu za transport i za nocleg. Minusem jest wczesny przyjazd do miejsca docelowego, zwykle kilka godzin przed godziną zameldowania w zarezerwowanym przez nas hostelu. 

wodospad shaki co zobaczyć w armenii

Dzielona taksówka z Tbilisi do Erywania

Czas podróży: 5-6h
Cena:
35 GEL

Taksówka dzielona to nic innego jak po prostu samochód w typie vana, którym jedzie kilkoro zagubionych turystów. Transport odjeżdża tylko ze stacji Metro Station Square 1 czyli z parkingu przed dworcem kolejowym. Po dojechaniu na miejsce popytaj i na pewno trafisz we właściwe miejsce.

Godziny odjazdu takiej taksówki z Tbilisi to w teorii 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 oraz północ. Prawda jest jednak taka, że godziny te dla kierowców są tylko i wyłącznie nic nie znaczącym ciągiem cyfr. Dopóki samochód nie wypełni się po brzegi, nigdzie nie odjedzie. My siedzieliśmy w busiku zwarci i gotowi już od godziny 8:40, a mimo to z Tbilisi wyjechaliśmy dopiero przed południem. Teoretycznie w tym busie o północy obowiązują troszkę inne zasady. Powinny być co najmniej trzy osoby i wtedy auto rusza. W rzeczywistości – nie dajemy głowy czy taki kurs w ogóle istnieje.

W pierwszą stronę to właśnie dzieloną taksówką wybraliśmy na transport z Tbilisi do Erywania. Na pierwszy rzut oka wydawało nam się to super opcją. Efekt był taki, że zamiast sześciu godzin jechaliśmy dziewięć. Kierowca co chwilę zatrzymywał się – a to na zakupy, a to żeby sprawdzić ciśnienie w oponach, a to zagadać do kolegi. Całą drogę palił papierosy, zresztą do spółki z innymi pasażerami, przez co w vanie panował niezły zaduch. Jednak była to dla nas część kaukaskiego doświadczenia więc bierzemy to na klatę i teraz wspominamy jako ciekawą i śmieszną historię. 

jezioro sewan armenia
jezioro sewan transport z tbilisi do erywania

Minibus z Tbilisi do Erywani

Czas podróży: 5-6h
Cena:
Minibus 30 GEL, Minivan 40 GEL

Sztywne godziny odjazdu takich minibusów to 8:20 i 10:20. W późniejszych porach do godziny 17:00 włącznie bus odjeżdża tylko kiedy wypełni się po brzegi. Korzystaliśmy z tej opcji wracając z Erywania do Tbilisi i uznaliśmy ją za mniej irytującą niż dzielona taksówka

Stacje i przystanki

Transport z Tbilisi do Erywania odbywa się z trzech różnych miejsc. Są to:
Metro station square 1 – jest to główny dworzec w Tbilisi. To właśnie tutaj złapiesz albo dzieloną taksówkę albo nocny pociąg.
Ortachala Bus station – to właśnie stąd odjeżdżają minibusy oraz minivany.
Metro station Avlabari – stąd odjeżdżają dzielone taksówki o takich samych godzinach jak z dworca głównego, za wyjątkiem przejazdu o północy. Z tej opcji nie korzystaliśmy więc tutaj nie dajemy głowy!

Jak wrócić z Erywania do Tbilisi?

To akapit analogiczny do transportu z Tbilisi do Erywania. Ze stolicy Armenii do stolicy Gruzji autobusy odjeżdżają z dworca Kilikia Bus Station o godzinie: 8:30, 10:30, 13:00, 15:00 i 17:00. W stolicy Gruzji zatrzymują się na Avlabari metro station. Wszystko odbywa się tutaj na wspomnianych już przez nas wcześniej zasadach – transport odjedzie dopiero wtedy, kiedy zajęte będą wszystkie miejsca siedzące.

Drugą opcją jest pociąg. W miesiącach od połowy czerwca do końca września pociąg linii 202 wyjeżdża z Erywania o godzinie 15:30, a w Tbilisi jest chwilę po północy. Ceny są podobne jak w pierwszą stronę. Miejsce w pierwszej klasie kosztuje 22 000 dramów, w drugiej 18 500 dramów, a w trzeciej 12 500 dramów. W tych miesiącach nie jest to więc taki typowo nocny pociąg. Przez to według nas nie jest to też już aż taka wygodna opcja, bo do Tbilisi przyjedziesz w środku nocy. Końcowa stacja pociągu w Gruzji to Batumi, gdzie dojeżdża o porannej porze. W miesiącach poza głównym sezonem pociąg (tym razem o numerze 371) opuszcza stolicę Armenii o 21:30 w dni parzyste. Do Tbilisi dojeżdża o 07:50 następnego dnia.

góra ararat eco zobaczyć z erywania

W każdym z tych przypadków transportu z Tbilisi do Erywania na granicy między Gruzją a Armenią możesz liczyć na godzinną obsuwę. Jeżeli chodzi o najlepszy wybór – nie ma takiego. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jedne są bardziej wygodne, inne szybsze, a jeszcze inne mogą stać się źródłem ciekawych przygód. My jechaliśmy do Erywania dzieloną taksówką, a wracaliśmy minibusem. Następnym razem może spróbujemy autostopu. Tylko od ciebie zależy co wybierzesz, a tak i tak przecież w końcu jakoś dotrzesz z punktu A do B. W tym wpisie znajdziesz nasz przewodnik po Erywaniu. Miłych wojaży!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy