.

Co zobaczyć i gdzie zjeść w Tbilisi? Ukryte perełki stolicy Gruzji.

spis treści

Naszą podróż i zwiedzanie Kaukazu zaczęliśmy od gruzińskiej stolicy – Tbilisi. Destynację tą bardzo lubianą przez Polaków polubiliśmy również i my. Może właśnie dlatego plany zwiedzania prawie całej Gruzji ograniczyły się do dobrego poznania stolicy oraz kilku wypadów poza miasto. Tbilisi okazało się bardzo przyjaznym, smacznym i niedrogim miastem. Nam z pewnością będzie się kojarzyło z chaczapuri, pieczarkami w sosie czosnkowym i winem. Pomimo spędzenia w tym mieście tygodnia czujemy, że chętnie byśmy tam wrócili na jeszcze dłużej. Miasto z pewnością wciąż miałoby nam coś do zaprezentowania. W każdym razie poniżej przedstawiamy kilkanaście niesamowitych miejsc, które trzeba dopisać do listy „co zobaczyć w Tbilisi”. Na deser kilka knajpek, z których na pewno wyjdziesz najedzony i szczęśliwy!

wieża zegarowa tbilisi przewodnik
budynek mieszkalny gruzja
granaty
co zobaczyć w tbilisi gruzja

Co zobaczyć w Tbilisi?

Royal baths - gruzińskie termy

Zaczniemy od dosyć popularnego miejsca, o którym pewnie już słyszałeś. Uważamy jednak, że zwiedzając nowe miasta warto wymieszać te oczywiste miejscówki z tymi, do których turyści zaglądają rzadziej. Łaźnie królewskie należą do tych pierwszych. Miejsce to znajduje się w południowo-wschodniej części Tbilisi i można wyczuć je już z daleka. My do samych łaźni nie wchodziliśmy jednak w miejscu tym jest jeszcze jedna atrakcja, dla której warto tutaj przyjechać. Orbeliani Baths to część kompleksu łaźni. Najbardziej atrakcyjne jest tutaj samo wejście do budynku – przepięknie zdobiona ściana. W łaźniach tych, poza basenami wypełnionymi wodami zdrowotnymi, można skorzystać również z masażów bądź napić się herbaty.

royal baths orbeliani baths co zobaczyć w tbilisi gruzja
para orbeliani baths co zobaczyć w tbilisi
gruzja łaźnie królewskie

Twierdza Narikala - super miejsce na wschód słońca w Tbilisi

To miejsce warto wpisać na listę tego, co warto zobaczyć w Tbilisi jeśli jesteś fanem punktów widokowych. Na jednym ze wzgórz Tbilisi znajdują się ruiny twierdzy pochodzącej z IV wieku n.e. Oprócz ruin jest tam również odnowiony kościół. Dla nas zdecydowanym plusem tego miejsca jest świetny widok na miasto. Trafiliśmy tutaj o wschodzie słońca taksówką, która podczas ostrego podjazdu pod górę przestała współpracować z kierowcą. Mimo wszystko udało nam się zdążyć i złapać poranne promienie słońca.

widok na stolicę Gruzji
tbilisi wchód słońca transport z tbilisi do erywania
wschód słońca z fortecy naarikala co zobaczyć w tbilisi
Gruzja wschód słońca narikala fortress

Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi

Sobór Świętej Trójcy to najważniejszy kompleks świątynny, z katedrą Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego na czele. Budynek ten jest położony na wzgórzu św. Eliasza w samym centrum Tbilisi i został ukończony dopiero w 2004 roku. Mimo to świątynia jest już bardzo ważnym ośrodkiem dla gruzińskiego kościoła. Sam budynek, zwłaszcza jego złoty dach, widać praktycznie z każdego miejsca w Tbilisi. Jego wielkość robi jednak największe wrażenie dopiero po przekroczeniu bramy oddzielającej go od ulicy. Zachód słońca może być przyjemną porą na zwiedzanie tego miejsca i oglądanie skąpanej w złotych promieniach panoramy miasta.

Do wnętrza świątyni można wejść za darmo. Mężczyźni muszą jednak mieć długie spodnie, a kobiety zakryte zarówno ramiona jak i kolana.

co zobaczyć w tbilisi gruzja
sobór trójcy świętej gruzja
sobór trójcy świętej co zobaczyć w tbilisi

Rezo Gabriadze Marionette Theater - wieża zegarowa w Tbilisi

Miejsca takiego jak to nie sposób pominąć. Budynek ze słynną krzywą wieżą zegarową zlokalizowany jest w niezwykle klimatycznej dzielnicy Tbilisi. Ten przedziwnego kształtu budynek to nic innego jak Teatr Lalek, zwanych inaczej marionetkami. Sama scena jest niewielka i pomieści zaledwie osiemdziesiąt osób. Całe miejsce ma naprawdę świetny klimat. Dla lubiących dostrzegać szczegóły w wieży znajdują się tak naprawdę dwa zegary – zarówno ten największy, jak i najmniejszy w Tbilisi. Twórcą budynku jest artysta Revaz “Rezo” Gabriadze  – gruziński reżyser teatralny, filmowy, a także dramaturg, malarz oraz pisarz.

co zobaczyć w tbilisi gruzja
wieża zegarowa co zobaczyć w tbilisi
zegarek gruzja

Park Mtatsminda

Park rozrywki Mtatsminda zlokalizowany jest na jednym ze wzgórz Tbilisi. Na miejscu, oprócz sporej ilości atrakcji skierowanych raczej do najmłodszych, można również nacieszyć oczy cudownym widokiem na stolicę kraju. W samym parku najmłodsi raczej nie będą narzekać na nudę – są samochodziki, domy strachu, karuzele, czego tylko młoda dusza zapragnie. Wejście do parku jest darmowe, natomiast ceny poszczególnych atrakcji wahają się między 1 a 5 lari. Na wzgórze można dostać się na trzy sposoby: samochodem, na piechotę oraz kolejką linową. Najbardziej atrakcyjnym środkiem transportu jest oczywiście kolejka linowa. Na szczęście nie należy ona do drogich. Za pojedynczy przejazd zapłacisz 2 lari. Park Mtatsminda otwarty jest między godziną 9:00 a 23:00.

widok na tbilisi z mtatsminda park
lornetka mtatsminda park tbilisi

Dry Bridge Market - pchli targ w Tbilisi

Osobom, które wiedzą co to jest pchli targ, nie trzeba przedstawiać tego miejsca dwa razy. Znajdziesz tu przekrój wszystkiego co może tylko przyjść ci do głowy, począwszy od łyżek do butów, poprzez stare płyty, a na dywanach kończąc. Pchli targ znajduje się tuż przy i na moście Saarbrucken Bridge i odbywa się codziennie w godzinach od 11:00 do 17:00.

dry bridge market tbilisi stare aparaty
gitary pchli targ w tbilisi

The Bridge Of Peace - Most Pokoju w Tbilisi

Most Pokoju to jeden z kilku mostów łączących dwa brzegi rzeki Kura. Ten jednak jest na tyle atrakcyjny, że znajdziesz go prawdopodobnie na każdej pocztówce i w każdym przewodniku. Most ten przeznaczony jest jedynie dla pieszych, a jego nowoczesne wzornictwo i kształt bardzo wyróżnia się na tle pozostałych budynków w Tbilisi.

the bridge of peace tbilisi

Tawisuplebis Moedani - Plac Wolności w Tbilisi

Plac ten początkowo nosił nazwę Placu Erywańskiego (zerknij do naszego przewodnika po Erywaniu). Następnie przeistoczył się w Plac Lenina – typowe w czasach Związku Radzieckiego. Ostatecznie przybrał nazwę Placu Wolności i nosi ją do dzisiaj. Plac ten to główne miejsce spotkań, imprez, defilad – po prostu  najbardziej reprezentatywne miejsce w Tbilisi. Przez środek placu przebiega sporej wielkości rondo, a tuż obok znajduje się Ratusz Miejski. Na środku placu znajduje się kolumna św. Jerzego, która zamieniła się miejscami z posągiem Lenina.

Gallery 27 - klatka schodowa z witrażami

Gallery 27 to galeria sztuki, a przyszliśmy tam właściwie z jednego powodu – chcieliśmy zobaczyć tę przepięknie zdobioną klatkę schodową. Możecie być pewni, że nie wy jedyni wpadliście na taki pomysł i nie będziecie tam sami. W galerii tej oprócz słynnej klatki schodowej jest również normalna wystawa twórczości artystki i można tam znaleźć bardzo ciekawe rzeczy. Galeria otwarta jest codziennie od 11:00 do 20:00.

kolorowe witraże tbilisi
kolorowe witraże gallery 27 co zobaczyć w tbilisi
witraże gra świateł gallery 27
portret z grą świateł witraże co zobaczyć w tbilisi
gallery 27 przewodnik po tbilisi

Ukryte podwórka Starego Tbilisi

Mury budynków w Tbilisi skrywają prawdziwe skarby, ślady dawnej świetności miasta. Znajdziesz tu kolorowe klatki schodowe, stare malowidła ścienne, obłędnie zdobione schody i koronkowe balkoniki. Część odnowiona, część naznaczona bliznami czasu i burzliwej historii. Koniecznie odwiedź niebieskie podwórko, dom Kalantarova, oraz Hotel London.

Aby dowiedzieć się więcej o historii miasta, jego mieszkańców oraz budynków, które odwiedzasz wybierz się na Tbilisi Free Walking Tour z prawdziwymi pasjonatami. Zrobiliśmy z nimi dwie wycieczki i z całego serca polecamy. Kopalnia wiedzy i ciekawostek o Tbilisi.

niebieski budynek co zobaczyć w tbilisi
tbilisi free walking tour
niebieskie balkony gruzja
tbilisi przewodnik
ukryte podwórka ciekawe miejsca w tbilisi
podwórka gruzja
co zobaczyć w tbilisi gruzja
schody gruzja
Hotel London
co zobaczyć w tbilisi
zdobione schody klatka schodowa

Monastyr Dżwari, Mccheta - kilkugodzinna wycieczka z Tbilisi

Ten prawosławny monastyr nie leży co prawda w Tbilisi, jednak jest na tyle blisko, że nie sposób o nim nie wspomnieć. Klasztor położony jest niedaleko miasta Mccheta, na wzgórzu, z którego rozchodzi się przepiękny widok na okolicę. W miejscu tym stykają się nurty dwóch rzek – Kura oraz Aragwi. Monastyr Dżwari pochodzi z VI wieku, a jego nazwę można tłumaczyć jako „Monastyr Krzyża”. Do świątyni tej polecamy wybrać się tuz przed zachodem słońca dla pięknego światła. Uber z centrum Tbilisi powinien wynieść cię około 20 lari. Kombinowana opcja marszrutka do Mccheta plus taksówka do klasztoru wyjdzie cię jeszcze taniej.

zachód słońca mtskheta
widok z mtskheta zachód słońca co zobaczyć w tbilisi

Gdzie zjeść i wypić drinka w Tbilisi?

Fabrika Tbilisi

W miejscu tym znajdziesz sporą ilość knajpek, T3 przerobioną na foto budkę oraz całą masę sztuki ulicznej. Ach, no i gwóźdź programu czyli starą fabrykę zamienioną na nowoczesny hostel dla backpacersów. Do miejsca tego codziennie przychodzą tłumy młodzieży i nie ma w tym nic dziwnego. Można tam zarówno dobrze zjeść, napić się kraftowego piwka, jak i nawet obciąć włosy czy też brodę. W weekendy odbywa się tu również kiermasz rzeczy ręcznie robionych – między innymi ubrań i biżuterii.

żołty bus fabrika tbilisi
fabrika tbilisi przewodnik
graffiti tbilisi
fabrika tbilisi

Shavi Lomi

Jedna z kilku restauracji w Tbilisi, która przypadła nam do gustu. Miejsce to szczególnie wyróżnia się bardzo klimatycznym, udekorowanym przeróżnymi gratami ogródkiem.

Khinkali House Iveroni / ხინკლის სახლი "ივერონი"

Do miejsca tego trafiliśmy trochę z przypadku, a trochę z ciekawości. W każdym razie jeżeli chcesz spróbować smacznego khinkali śmiało możesz tutaj uderzać. Knajpa co prawda pamięta jeszcze czasy Leonida Breżniewa i w sumie siedząc w wielkich ławach ma się wrażenie jakby cofnęło się nieco w czasie. Jednak pomimo to warto tutaj zajrzeć.

Salobie Bia - najlepsza knajpa w Tbilisi

Nie będziemy ściemniać, Salobie Bia to knajpa numer jeden w naszym zestawieniu. Było tam smacznie, przytulnie, a ceny w naszym mniemaniu były co najmniej rozsądne. To właśnie z tym miejscem Tbilisi kojarzy nam się najbardziej i to właśnie tutaj jedliśmy najlepsze chaczapuri i lobiani. Na myśl o ciepłym placku z serem lub fasolą wciąż cieknie nam ślinka. Do wypieków polecamy zamówić obłędne pieczarki w sosie kindzmari. W jego skład wchodzą czerwone wino, czosnek i dużo kolendry. Jeszcze tylko karafka domowego wina i masz genialną kolację dla dwojga w cenie około 50 złotych.

lobiani i kchaczapuri
salobie bia gdzie zjeść w tbilisi

Warszawa

Do tego miejsca prędzej czy później trafi każdy Polak. Lokal ten znajduje się w bliskiej odległości od głównego placu w stolicy. Ciężko nie zajrzeć widząc taką nazwę na ścianie budynku. Warszawa to przede wszystkim bar, w którym można siąść i napić się piwka czy też czaczy.

bar warszawa co zobaczyć w tbilisi

I to już wszystko co przygotowaliśmy dla ciebie. Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu już wiesz co chcesz zobaczyć w Tbilisi i gdzie wieczorem wyjdziesz na kolację i drinka. Samo Tbilisi jest niesamowicie klimatycznym miastem. Może też służyć jako świetna baza wypadowa do zwiedzania innych krajów Kaukazu – takich jak Armenia czy Azerbejdżan. O tym jak dostać się z Tbilisi do Erywania, czyli stolicy Armenii, przeczytasz tutaj. Szczęśliwych wojaży!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy