Azerbejdżan

Baku jest najniżej położoną stolicą na świecie – znajduje się 28 metrów p.p.m.

Prawie połowa z 800 wulkanów błotnych na całym świecie znajduje się właśnie w Azerbejdżanie.

W jednej z górskich wiosek Azerbejdżanu, Xinaliq, znaleziono ślady osadnictwa sprzed 5000 lat. Uznaje się ją za jedną z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych wiosek na świecie.

wpisy:

Azerbejdżan

Azerbejdżan to prawdziwy kraj kontrastów. Jest to miejsce wciąż omijane przez masową turystykę i może to sprawia, że człowiek wciąż czuje się tam jak odkrywca. Trochę obawialiśmy się podróży tutaj. Jak się okazało – całkiem niesłusznie.

Baku

Baku, stolica kraju, jest miastem jakiego nie spodziewałbyś się zobaczyć w Azerbejdżanie. Jest wielkie i absolutnie nowoczesne – z kultowymi Flaming Towers, zmieniającymi kolory w nocy,  na czele. Perłą architektury jest też Heydar Aliyev Center – zakrzywiony budynek pozbawiony ostrych kątów, zaprojektowany przez iracko-brytyjską architektkę, Zahę Hadid. Najlepszy widok na panoramę miasta znajdziesz w Highland Park. Jest to idealne miejsce na zachód słońca.

azerbejdżan

Górskie wioski

W Azerbejdżanie są takie miejsca gdzie czas jakby się zatrzymał. Górskie wioski, gdzie niektórzy ludzie wciąż porozumiewają się swoim odrębnym językiem. Odwiedzenie takich miejsc było najlepszą część naszej podróży po tym kraju i każdemu polecamy odwiedzić dwie perełki – Lazę i Hinalung.
azerbejdżan

Azerskie śniadania

To coś co bardzo przypadło nam do gustu. Jajka na pomidorach, świeży lokalny chleb i bardzo słodka herbata. Dla nas idealnie. Nie możemy również zapomnieć o gościnie Azerów. Nawet w najcięższych warunkach, w miejscach gdzie nawet nie ma internetu, ludzie ci byli dla nas bardzo mili i częstowali wszystkim co mieli. Kiedy nocowaliśmy w jednym z domu w Xinaliq, gospodyni bardzo starała się, żeby nam dogodzić, dzięki czemu wypiliśmy tam chyba najwięcej herbat w całym naszym życiu!

W jednej z górskich wiosek Azerbejdżanu, Xinaliq, znaleziono ślady osadnictwa sprzed 5000 lat. Uznaje się ją za jedną z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych wiosek na świecie.