madera

To niewielki archipelag składający się z trzech grup wysp znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. Główna wyspa, Madera, ma powierzchnię 741 km².

Na wyspie znajduje się sieć kanałów transportujących wodę deszczową z północy na południe wyspy. Są to tak zwane lewady. Po wielu z nich można spacerować i podziwiać piękno natury.

Z Madery pochodzi jeden z najbardziej znanych i najlepszych piłkarzy na świecie – Cristiano Ronaldo. Na jego cześć nazwane jest lotnisko, a jego dosyć nieudany pomnik znajduje się w Muzeum CR7 w stolicy wyspy.

wpisy:

Madera

Madera często nazywa jest europejskimi Hawajami i nam to porównanie wydaje się zdecydowanie trafne. Na wyspie znajdują się przepiękne szlaki prowadzace po zielonych, zarośniętych wzgórzach. Duża ilość szlaków wyznaczona jest tak zwanymi ledawami. Lewadami określany jest system rynien, który służy do transportu wody z części północnej na południową wyspy. 

Porto Moniz nocą punkt widokowy Madera

Funchal - stolica Madery

Największym miastem, a za razem stolicą wyspy, jest Funchal. Miasto to znane jest z jednego z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. Część pasa startowego znajduje się na palach przebiegających nad drogą szybkiego ruchu i kończy się on w Oceanie Atlantyckim. W Funchal znajduje się targ, na którym można zakupić najróżniejsze owoce. Wiele odmian jest tak abstrakcyjnych, że widzieliśmy je tylko tam. Nieopodal centrum stolicy znajduje się Muzeum Cristiano Ronaldo, który rozsławił tą wyspę na arenie międzynarodowej. 

Czarne plaże - Seixal

Wyspa ta nie może poszczycić się licznymi plażami, jednak w części północnej znajduje się przepiękna czarna plaża, która jest jedną z większych atrakcji tego miejsca. Madera nie jest wielką wyspą, jednak liczba szlaków po których można się przechadzać jest całkiem spora. My podczas naszego blisko dwutygodniowego wypadu byliśmy zachwyceni tą wyspą!

para plaża seixal madera najlepsze fotospoty

Ogromne klify

Na Maderę można dostać się bezpośrednio z lotniska w Lizbonie oraz z niektórych lotnisk w Europie. Na wyspie tej znajduje się jeden z najwyższych klifów w Europie. Cabo Girão znajdujący się niedaleko stolicy ma ponad 580 metrów n.p.m. Są one tak samo widowiskowe jak te, które widzieliśmy na Malcie.

Madera

Z Madery pochodzi jeden z najbardziej znanych i najlepszych piłkarzy na świecie – Cristiano Ronaldo. Na jego cześć nazwane jest lotnisko, a jego dosyć nieudany pomnik znajduje się w Muzeum CR7 w stolicy wyspy.

 

Wybierasz się na Maderę?

W sprzedaży jest już nasz przewodnik po tej pięknej wyspie! Jedyny przewodnik z którym zarabiasz :-)