.

Co zobaczyć na Porto Santo poza plażami? 5 rzeczy, które warto zrobić na wyspie.

spis treści

Porto Santo jest niewielką wysepką zlokalizowana na wschód od Madery i podlega swojej większej siostrze. Wyspa ta słynie z kilkunastokilometrowej piaszczystej plaży, której ewidentnie brakuje na Maderze. Jest ona bardzo popularnych wśród mieszkańców Madery kierunkiem wakacyjnym. My na Porto Santo wybraliśmy się tylko na dwa dni, a w konsekwencji zostaliśmy blisko tydzień. Najlepszym sposobem przedostania się na wysepkę jest prom, który wypływa codziennie wczesnym porankiem i wraca z Porto Santo do Funchal wieczorem. Dlatego właśnie jest to popularny kierunek na jednodniowe wycieczki. Według nas to kiepski pomysł. Porto Santo może nie należy do szczególnie dużych wysp, ma jednak całkiem sporo do zaoferowania. Plaże to tylko niewielki dodatek do całkowitej atrakcyjności wyspy. Jeżeli wybierasz się na Porto Santo i nie wiesz czego możesz spodziewać – zapoznaj się z naszym wpisem o tym co zobaczyć na Porto Santo.

Przewodnik po Maderze

  • Kompleksowy przewodnik po Maderze i Porto Santo:

    • ponad 110 miejsc, które warto zobaczyć
    • ponad 60 szlaków trekkingowych;
    • ponad 30 polecanych knajp i barów z najlepszym żarciem i ponchą na archipelagu,
    • zniżki na atrakcje, hotele oraz wynajem samochodu.
zachód słońca na Porto Santo przewodnik po porto santo

Co zobaczyć na Porto Santo? 5 rzeczy, które musisz zrobić na wyspie.

Zobacz wschód słońca z Miradouro da Terra Chã

Miejsce to powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania Porto Santo. Aby dotrzeć do niego należy przejść kilkukilometrowy, oficjalny szlak zwany PS PR1 – Vereda do Pico Branco y Terra Chã. Prowadzi on właśnie do szczytu Pico Branco. Trasa ta nie jest zbyt wymagająca i naszym zdaniem śmiało można się tam wybrać nawet z dziećmi. Nam dotarcie do Miradouro da Terra Chã, zajęło kilkadziesiąt minut i bardzo polecamy wybrać się tam właśnie na wschód słońca. Oczywiście nie jest to jedyny szlak, który warto przejść – w naszym przewodniku po Maderze i Porto Santo znajdziesz inne opcje spacerowe. Tam dowiesz się też o innych miejscach, które warto zobaczyć na Porto Santo.
vereda do pico branco y terra cha co zobaczyć na Porto Santo
co zobaczyć na Porto Santo

Zobacz zachód słońca na Miradouro das Flores

Atrakcyjnych punktów widokowych na tej małej wyspie nie brakuje, jednak ten jest jednym z bardziej widowiskowych. Znajduje się on po południowo-zachodniej stronie wyspy i skierowany jest idealnie na niezamieszkałą, pustynna wysepkę Ilhéu da Cal. Tuż obok znajduje się spory parking, a dojazd do niego odbywa się nieutwardzona drogą. Rejon ten obfituje w bardzo ładne miejsca, z których można złapać zachód słońca. Od niedawna znajdziesz tu też idealną do zdjęć huśtawkę!

zachód słońca Miradouro das Flores Porto Santo
co zobaczyć na Porto Santo przewodnik po Porto Santo

Wykąp się w Porto das Salemas

Porto das Salemas to miejsce, które może cię albo zachwycić albo totalnie rozczarować. Widok i użyteczność miejsca jest ściśle związana z oceanem oraz falami. Najlepszy moment na odwiedzenie Porto das Salemas jest wtedy kiedy jest odpływ i ocean nie jest wzburzony. Miejsce to odkrywa wtedy dziesiątki naturalnych basenów w których można śmiało odpocząć i pomoczyć się. Znajdziesz tam również niewielkie plaże, ale nie oszukujmy się – główna atrakcja są właśnie baseny.

Do miejsca tego nie jest tak łatwo dotrzeć i trzeba część drogi pokonać na piechotę. My zostawiliśmy skuter w połowie zjazdu, na małym parkingu. Na szczęście z punktu tego widać już czy jest odpływ i czy jest w ogóle sens odwiedzić baseny naturalne.

przewodnik po porto santo co robić na porto santo
porto das salemas

Wybierz się na przejażdżkę 4x4

Przyznajemy – kiedyś prawdopodobnie nawet byśmy nie kiwnęli palcem żeby brać udział w takich atrakcjach. Dzisiaj zwracamy honor, bo to rzeczywiście całkiem fajne i przyjemne zajęcie. Co prawda w takim samochodzie nieźle tobą czasami wytrzęsie, ale dzięki temu masz dużą część wyspy „odhaczoną”. Dotrzesz również do miejsc, które normalnie są niedostępne i z pewnością nie dojechałbyś tam zwykłym samochodem czy skuterem. Nasza wycieczka trwała kilka dobrych godzin i w konsekwencji odwiedziliśmy bardzo fajne miejscówki, objeżdżając praktycznie całą wyspę. Ze swojej strony polecamy firmę Brave Landers. W naszym przewodniku znajdziesz zniżkę na taką atrakcję.
brave landers 4x4

Odpocznij na plaży

Płynąć na Porto Santo i nie odpocząć na plaży to trochę strzał w stopę. Dlatego oczywiście taka opcja znalazła się w naszym krótkim przewodniku o tym, co zobaczyć na Porto Santo. Długość plaży na tej wyspie to blisko osiem kilometrów jednak nam najbardziej podobało się w południowo-zachodniej części wyspy, nieopodal miejscowości Campo de Baixo oraz Ponta. Jest tam dużo spokojniej niż w centrum wyspy, a dodatkowo można tam pokusić się o złapanie fajnego zachodu słońca.

Oczywiście na wyspie tej jest sporo więcej do zobaczenia niż to co opisaliśmy w tym wpisie. Sami byliśmy blisko tydzień czasu i nie było momentu kiedy się nudziliśmy. W naszym przewodniku po Porto Santo opisujemy wszystko co powinieneś widzieć wybierając się na tą wysepkę. Opisaliśmy w nim gdzie powinieneś się zatrzymać, w której knajpie polecamy zjeść, na które szlaki i punkty widokowe warto się wybrać oraz dorzucamy od siebie zniżki na atrakcje, z których możesz skorzystać.
Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy