.

Zachód słońca na Maderze – najlepsze miejsca

spis treści

Na Maderze bez problemu można złapać cudowny zachód słońca. Punktów widokowych jest od groma, jednak tylko niektóre są naprawdę warte zobaczenia. Sami na Maderze złapaliśmy już dziesiątki zarówno zachodów jak i wschodów słońca (o tych najpiękniejszych przeczytasz tutaj). Znaleźliśmy pewnie setki ciekawych spotów, ale tylko niektóre z nich zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jednak nie popadając w skrajności – każde miejsce na Maderze warte jest zobaczenia i poświęcenia mu co najmniej kilku minut. W naszym przewodniku opisaliśmy te najpiękniejsze, które warto zobaczyć, a w tym wpisie pokażemy ci trzy z naszych ulubionych miejsc na zachód słońca.

Przewodnik po Maderze

  • Kompleksowy przewodnik po Maderze i Porto Santo:

    • ponad 110 miejsc, które warto zobaczyć
    • ponad 60 szlaków trekkingowych;
    • ponad 30 polecanych knajp i barów z najlepszym żarciem i ponchą na archipelagu,
    • zniżki na atrakcje, hotele oraz wynajem samochodu.
pico do arieiro zachód słońca madera

Najpiękniejsze miejsca na zachód słońca na Maderze

Pico do Arieiro

Odkąd pierwszy raz wyruszyliśmy na Maderę niemalże wszędzie czytaliśmy, że Pico do Arieiro to idealne miejsce na wschód słońca (zerknij do naszego wpisu o najlepszych miejscach na Maderze do łapania wschodu słońca). I rzeczywiście jest to miejsce popularne – o poranku ludzi jest tam mnóstwo. Kiedy trafią się niskie chmury to faktycznie robi to dobre wrażenie. Jednak nie okłamujmy się – często rankiem jest cholernie zimno, a wyjście z samochodu do przyjemnych nie należy. Dodatkowo o wschodzie na Pico do Arieiro jest po prostu tłoczno. Raz spotkaliśmy tam nawet ziomka, który grał na tamburynie i sprzedawał gorącą herbatę. Serio. Dlatego my kochamy Pico do Arieiro na zachód słońca. Jest cieplej, jest mniej turystów, a naszym skromnym zdaniem widok na zachód jest nawet bardziej spektakularny niż na wschód. Polecamy bardzo przejść się kawałek trasą z Pico do Arieiro do Pico do Ruivo i właśnie tam uchwycić najpiękniejsze momenty kończącego się dnia.
pico do arieiro zachód słońca na maderze
pico do arieiro madera zachód słońca
gdzie na zachód słońca na maderze

Miradouro Ponta da Ladeira

Do punktu tego trafiliśmy trochę z przypadku lata temu, jednak szybko skradł nasze serca. Na końcu ślepej drogi, w miasteczku Santa Maria Madalena, znajduje się niewielki parking. Stamtąd należy udać się w dół przez niewielkie zarośla. Musisz być bardzo uważny, ponieważ wysokość klifu nie wybacza błędów. Na końcu ścieżki jakieś ukaże ci się przepiękny widok na Achadas da Cruz. Możesz tu rozsiąść się na jednej z półek i oglądać zachód słońca, zajadając się przepysznymi przekąskami i popijając maderskim winem (trochę się rozmarzyliśmy). Z miejsca tego rozpoczyna się również szlak prowadzący w dół do Achadas da Cruz.

ponta da ladeira madera zachód słońca punkt widokowy
dziewczyna ponta da ladeira achadas da cruz madera

Achadas da Cruz

Do Achadas da Cruz możesz dostać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest kolejka liniowa, która jest jedną z najbardziej stromych na świecie. Kosztuje ona 3€ za podróż w dwie strony, jednak minusem jej jest to, że ostatni powrót na górę odbywa się o godzinie 18.00. Późną jesienią to wystarcza, ale jednak przez resztę roku nie jest to najfajniejszy moment na powrót. Achadas da Cruz wygląda najpiękniej o zachodzie słońca. Jeśli chcesz go stąd podziwiać, możesz rozważyć kolejną z opcji, czyli powrót szlakiem o sile własnych nóg. Chociaż tego akurat po ciemku nie zalecamy. Możesz za to rozważyć pozostanie tam na noc. I to bardzo mocno rekomendujemy, ponieważ nocleg w takim miejscu to niezapomniana przygoda. Jeżeli chciałbyś wynająć domek – zagadaj do Pana, który obsługuje kolejkę linową. Nocka to koszt około 10 euro za osobę, choć w okresie letnim może być nieco drożej. Przy domku znajdziesz grilla, koce, drewno i święty spokój – nie ma tam zasięgu!

achadas da cruz zachód słońca madera
achadas da cruz madera
achadas da cruz madera gdzie na zachód słońca
Oczywiście miejsc na zachód słońca jest kilka razy więcej i to jest dopiero mały przedsmak pięknych miejscówek, które możesz znaleźć na Maderze. My podczas kilku miesięcy pobytu zobaczyliśmy blisko sto punktów widokowych, przeszliśmy ponad 70 szlaków, a w naszym przewodniku zebraliśmy te najpiękniejsze i najbardziej warte zobaczenia. Powstał on podczas naszego półrocznego pobytu na wyspie i poruszyliśmy w nim wszystkie możliwe aspekty podróży. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Jeżeli interesuje cię praktyczny aspekt podróży po Maderze, stworzyliśmy post z przydatnymi informacjami praktycznymi. Koniecznie zerknij też do wpisu z innymi miejscami, które warto zobaczyć na wyspie. Miłej podróży!
Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy