.

Madera – informacje praktyczne (AKTUALIZACJA 2021). Ile kosztuje miesiąc życia na Maderze?

spis treści

Prawdopodobnie już o tym słyszałeś, ale powtórzymy to jeszcze raz – Madera jest naszą ulubioną europejską wyspą. A na pewno ulubioną częścią Portugalii (poza przepiękną Lizboną). Uwielbiamy ją, jest niewielka, klimatyczna i niesamowicie różnorodna. W ciągu jednego dnia można oglądać wschód słońca nad chmurami, opalać się na przepięknej czarnej plaży, chodzić po lasach deszczowych, a na koniec złapać cudowny zachód słońca gdzieś na skraju klifu. Dodatkowo panująca tu pogoda jest dość stabilna przez cały rok i nawet w środku naszej zimy można łapać tu promienie słońca (zerknij na naszą listę świetnych destynacji posezonowych). Nic więc dziwnego, że właśnie to miejsce wybraliśmy na przeczekanie zimy w tym roku! Przed wyjazdem jednak, zwłaszcza przed takim dłuższym, warto porozmawiać o pewnej ważnej kwestii jaką są ceny na Maderze żeby wiedzieć, na jakie koszty trzeba się przygotować. Dorzucamy też garść informacji praktycznych, w tym tych najbardziej interesujących, czyli covidowych.

Przewodnik po Maderze

  • Kompleksowy przewodnik po Maderze i Porto Santo:

    • ponad 110 miejsc, które warto zobaczyć
    • ponad 60 szlaków trekkingowych;
    • ponad 30 polecanych knajp i barów z najlepszym żarciem i ponchą na archipelagu,
    • zniżki na atrakcje, hotele oraz wynajem samochodu.
madera bica da cana ceny na maderze
madera caldeirao verde wodospad
madera zachód słońca praia formosa

Madera - informacje praktyczne

Jak się dostać na Maderę?

Temat ten nie jest tematem rzeką, ponieważ w chwili obecnej siatka połączeń jest mocno ograniczona i praktycznie pozostały jednostkowe loty z naszego kraju. Najłatwiejszą formą transportu jest wykupienie czarteru w biurze podróży. Czartery wylatują prosto z Warszawy co sobotę, a cena za lot w jedną stronę waha się od 700 do ponad 1400 złotych (wszystko to zależy od terminów i obłożenia samolotów). Inną opcją dostania się na Maderę jest dolecenie do Lizbony (loty z Warszawy, Krakowa), takimi liniami jak TAP, LOT, Ryanair czy Wizzair, a stamtąd przesiadka na kolejny samolot już bezpośrednio na wyspę wiecznej wiosny (linie TAP, SATA bądź Easyjet). W bardziej normalnych czasach można było latać też do Lizbony dość okazyjnie z Berlina.

Kiedy lecieć na Maderę? Pogoda na Maderze.

Madera nie bez przyczyny nosi nazwę wyspy wiecznej wiosny. Jednak nie w każdej części wyspy zawsze jest tak samo przyjemnie. Pogoda jest nieprzewidywalna, a my nawet korzystając z czterech aplikacji, wciąż musieliśmy polegać na przeczuciu oraz wyciągać wnioski z obserwacji pogody. Mimo to, naszym zdaniem zawsze jest dobra pora na to żeby zwiedzać tą przepiękną wyspę.

W okresie zimowym jest więcej opadów, to prawda, ale dzięki temu wyspa nabiera soczyście zielonego koloru. W miesiącach letnich jest ona czasami nadmiernie wysuszona, a niektóre wodospady zamieniają się w malutki strumyk, lub całkowicie znikają (porównanie tego samego miejsca we wrześniu 2019 i listopadzie 2020 poniżej!). Niemniej jednak, ze względu na dość wysokie temperatury, to właśnie lato będzie najlepszym czasem na kąpiele w oceanie i opalanie się. Za to wiosną temperatury są już dość przyjemne, liczba opadów spada, a cała wyspa pokrywa się kwiatami. Tak jak mówiliśmy – nie ma złego momentu, a sezon na Maderze trwa cały rok. Więcej o pogodzie na Maderze i o tym co musisz spakować przeczytasz w tym wpisie.

Levada do Caldeirao Verde Madera najlepsze szlaki
lewada caldeirao verde kiedy jechać na Maderę
wschód słońca ponta do sao lourenco madera ceny na maderze

Madera i koronawirus. Zasady dla przyjeżdżających (aktualizacja CZERWIEC 2021)

Na chwilę obecną na Maderze obowiązują testy na koronawirusa. Można je wykonać najpóźniej 72 godziny przed przyjazdem, lub na lotnisku, zaraz po przylocie. Testy na lotnisku są darmowe – cenę pokrywa rząd Madery. Wymaz jest pobierany z gardła oraz z obu nozdrzy. Po wykonaniu testu każdy powinien samodzielnie przedostać się do miejsca zakwaterowania i oczekiwać na wyniki badań w samoizolacji. Przed przylotem każdy jest również zobligowany do zainstalowania aplikacji mobilnej Madeira Safe i zarejestrowania tam swojej podróży. Generowany jest tam kod QR oraz to właśnie tam można też sprawdzić wyniki testu. My dostaliśmy wyniki już po 3 godzinach na maila.

Osoby zaszczepione lub takie, które przeszły koronawirusa i mają pozytywny wynik testu nie starszy niż 90 dni mogą przylecieć na wyspę bez obowiązku testowania. Podobnie zwolnione z obowiązku testów są dzieci do 11 roku życia.

W przypadku negatywnego wyniku testu możesz od razu zacząć zwiedzać wyspę. W przypadku wyniku pozytywnego czeka cię dwutygodniowa kwarantanna we wskazanym i opłaconym przez maderski rząd hotelu.

Jak już wiemy często nawet długo po przebyciu koronawirusa wynik testu wciąż może wychodzić myląco. W praktyce oznacza to, że przebyłeś wirusa i skończyłeś kwarantannę już miesiąc wcześniej, nie zarażasz, ale wynik testu jest pozytywny. W takim przypadku jest to wynik fałszywie pozytywny i takie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie. Poznaliśmy kilkoro ludzi, którym się to przytrafiło i wszyscy po konsultacji z lekarzem zostali puszczeni wolno. Koniecznym było jednak okazanie pozytywnego wyniku testu z okresu swojej choroby. Jeśli twoja wcześniejsza choroba nie została udokumentowana pozytywnym testem – trafiasz na kwarantannę.

W miejscach publicznych obowiązuje zakrywanie nosa i ust. Restauracje, bary, sklepy i centra handlowe pozostają normalnie otwarte. W styczniu rząd wprowadził godzinę policyjną. Obecnie w tygodniu obowiązuje od 23 do 5, a weekendy od 22 do 5. Sklepy i knajpy zamykają się godzinę wcześniej. Podczas godziny policyjnej kursują taksówki więc jest możliwość dojechania z lotniska do miejsca zakwaterowania. 

Jeżeli chodzi o testy przed powrotem do swojego kraju, osoby które wykonały test na własny koszt przed przylotem na Maderę, mogą zrobić go za darmo na lotnisku. W innym przypadku można zrobić go w Clinica Da Sé – szybki test antygenowy to koszt 20 euro. Na test należy umówić się z wyprzedzeniem. 

25 fontes madera ceny na maderze
madera informacje praktyczne

Ceny na Maderze

Ceny transportu na Maderze

Madera nie jest dużą wyspą, jednak oczywiście nie jest aż tak mała żeby zwiedzać ją na piechotę. Ciekawe miejsca są często oddalone od głównych dróg, a niektóre w ogóle nie są dostępne dla zwykłych samochodów. Poniżej opowiadamy o kosztach jakich możesz się spodziewać przemieszczając się po wyspie.

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna na Maderze istnieje, ale ciężko opierać się jedynie na niej przy zwiedzaniu wyspy. Diana próbowała kilka lat temu i nie poleca! Do wielu ciekawych atrakcji dostanie się autobusami jest zwyczajnie niemożliwe lub utrudnione. Komunikacją miejską nie dostaniesz się chociażby do lewady 25 fontes czy na Pico do Arieiro. 

Na wyspie funkcjonują 3 firmy przewozowe – Horarios do Funchal, Rodoeste oraz SAM. Linie obsługiwane przez tych przewoźników podzielone są na obszary geograficzne. Bilety można kupować u kierowców lub w kioskach przy przystankach. Ceny za przejazd nie są wygórowane – poniżej 2 euro. Można korzystać z biletów wieloprzejazdowych i wtedy oczywiście jest to bardziej opłacalne.

Horarios do Funchal to żołte autobusy miejskie kursujące w obrębie miasta Funchal. Dodatkowo z tym przewoźnikiem można dojechać z Funchal do innych miast takich jak Curral das Freiras (Dolina Zakonnic), Santana, Faial czy Sa0 Jorge. Tutaj autobusy są srebrne z białym i żółtym paskiem.

Rodoeste obsługuje miejsca po zachodniej części Madery. Są to autobusy z czerwonymi i białymi pasami. Zatrzymują się w takich miejscach jak Cabo Girao, Camara de Lobos, Ponta do Sol, Calheta, Achadas da Cruz, Porto Moniz czy Seixal.

SAM obsługuje linie po wschodniej stronie wyspy. Są to autobusy z zielonym pasem, którym dojedziesz na przykład do Canical, Machico czy Porto Cruz. Ten przewoźnik obsługuje też AEROBUS z lotniska, który dowiezie cię do Funchal. Bilet w jedną stronę to koszt 5 euro, a bilet powrotny 8 euro. Jest on ważny cały rok. Bilet dla dzieci po 6 roku życia to 2,5 euro. Młodsze jadą za darmo.

Taksówki i uber

Na Maderze bez problemu można poruszać się Uberem. My korzystaliśmy raz, a ceny były raczej rozsądne. Za prawie dziesięciokilometrowy przejazd zapłaciliśmy nieco ponad 10 euro. Ponad 1 euro za kilometr to trochę drożej niż w Polsce, ale dla osoby, która skończy szlak w zupełnie innym miejscu niż zaczyna cena do przełknięcia. W chwili obecnej są restrykcje, które zakazują pełnego wypełnienia samochodów, stąd też w aucie pięcioosobowym maksymalnie może jechać tylko trzech pasażerów. Regularne taksówki wychodzą drożej, ale warto negocjować.

caldeirao verde madera ceny na maderze

Wynajęcie samochodu na Maderze

Dla nas wynajęcie samochodu jest po prostu konieczne. Często wstajemy na wchody słońca czy jeździmy w jakieś dziwne lokalizacje i szukamy miejscówek, stąd też bez samochodu to tak jak bez ręki. Na Maderze skorzystaliśmy z wypożyczalni Centauro i naprawdę sobie ją chwalimy. Na chwilę obecną ceny za tygodniowe wypożyczenie samochodu to co najmniej 400 złotych za najniższą klasę samochodu (fiat 500) bez ubezpieczenia. Jeżeli zdecydujesz się wynająć samochód musisz pamiętać, że drogi na Maderze są czasami bardzo ciasne, kręte i szalenie strome. Mimo to bez problemu można się nimi przemieszczać nawet większym samochodem.

Warto polować na wszelkiego rodzaju promocje. W tym roku na Black Friday udało nam się wypożyczyć wyższej klasy auto w cenie 5 euro za dzień!

Polecamy również zerknąć do wyszukiwarki samochodów Discovercars.com. Znajdziesz tam porównanie cen wielu wypożyczalni samochodowych, dzięki czemu może udać ci się wynająć samochód w naprawdę dobrej cenie.

Paliwo

Ceny paliw na Maderze są odrobinę wyższe od tych w naszym kraju. Litr oleju napędowego bądź benzyny to koszt około 1,3 euro. Pamiętaj, że samochód lubi wypić nieco więcej benzyny na krętych maderskich drogach.

Parkingi

Większość parkingów na wyspie jest bezpłatna. Często jest to kawałek ulicy gdzie można zostawić samochód, bądź wyznaczony asfaltowy skwer. Przy niektórych szlakach, jak Caldeirao Verde, parking jest płatny, a koszt godziny to około 1 euro (pierwsza godzina jest bezpłatna). W stolicy Madery sytuacja jest nieco trudniejsza i tutaj znalezienie wolnego oraz bezpłatnego parkingu jest o wiele trudniejsze. W centrum miasta miejsca postojowe są płatne (w tygodniu od 8 do 18) i kosztuje to kilka euro za godzinę. Przeważnie są one bezpłatne po godzinie 18 oraz w weekendy. W Funchal istnieją również piętrowe płatne parkingi gdzie o znalezienie miejsca jest o wiele łatwiej. Jednym z nich jest parking w rejonach kolejki liniowej, a cena za godzinę to 1,4 euro.

Transport na Porto Santo

Porto Santo to wysepka należąca do Archipelagu Madery i można się tam dostać na dwa sposoby. Jednym jest przelot liniami Binter Canarias, a cena za bilet w jedną stronę to około 65 euro. Mieszkańcy wysp mogą liczyć na zniżki stąd cena dla nich jest bardziej przyjazna. Inną opcja dostania się na Porto Santo jest prom. Na stronie internetowej portosantoline.pt można dokonać rezerwacji, a cena od marca do października za jedną osobę to około 25 euro w jedną stronę. Promem tym można przewieźć również samochód jednak kosztuje to około 70 euro.

fanal drzewo mgła madera ceny na maderze
25 fontes lewada madera

Ceny zakwaterowania na Maderze

Ceny noclegów na Maderze uzależnione są od tego w jakich warunkach jesteś przyzwyczajony spać oraz oczywiście od okresu, w którym przylecisz na wyspę wiecznej wiosny. W chwili obecnej, jak zresztą prawie na całym świecie, na wyspie jest o wiele mniej turystów, a miejsca noclegowe stoją puste. Przez to ceny są o wiele przyjaźniejsze niż zazwyczaj. My za miesięczny wynajem mieszkania na 4 osoby, już z opłatami, płaciliśmy 600 euro. Było to zwykłe mieszkanie znalezione przez booking. Dla chcących odwiedzić wyspę krótkoterminowo polecamy standardowe portale, takie właśnie jak booking czy airbnb. Ceny zaczynają się od 30 euro za noc.

Jeżeli planujesz odwiedzenie Madery na dłuższy okres powinieneś zainteresować się portalami gdzie wynajmuje się domy na wynajem długoterminowy np. Idealista. Mówimy tutaj o wyjazdach minimum półrocznych. Ceny zaczynają się od 400 euro, a górnej granicy oczywiście nie ma.

Najwięcej za lokum zapłacisz w Funchal i w okolicach, ale także w miejscowości Calheta, gdzie zawsze jest cieplej. Troszkę taniej będzie cię kosztowało mieszkanie na wschód od Funchal, w takich miejscach jak Caniço czy Machico.

Budownictwo na Maderze zasługuje na osobny rozdział i nie przestrasz się kiedy na ścianie zobaczysz potężnego grzyba, a temperatura w domu będzie oscylowała w granicach kilkunastu stopni. Tak tutaj się mieszka. Szukając lokalu na wynajem staraj się znaleźć te najniżej i najbliżej oceanu – będzie wtedy cieplej i mniej wilgotno. Na Maderze zaledwie kilka metrów wysokości potrafi zrobić ogromną różnicę.

pico do arieiro zachód słońca madera

Ceny jedzenia na Maderze

Na jedzeniu na Maderze nie oszczędzaliśmy – każdy kto śledzi nas na instagramie wie, że smacznych rzeczy sobie nie żałowaliśmy. Mimo to nie wydaliśmy jakoś zatrważająco dużo pieniędzy. Pamiętaj jednak, że większość posiłków przygotowywaliśmy sami w domu, a w knajpach byliśmy zaledwie kilka razy w ciągu całego miesiąca. Owszem, niektóre produkty są nieco droższe niż w Polsce jednak należy pamiętać, że trzeba je dostarczyć z lądu na wysepkę na środku oceanu. Jeśli chodzi o wodę, to na Maderze można pić ją z kranu więc liczymy ją jako darmową!

Ceny w sklepach

Naszymi ulubionymi sklepami na Maderze były Pingo Doce (odpowiednik Biedronki) oraz Continente. Ten drugi posiada nieco lepszy asortyment, jednak Pingo mieliśmy pod nosem i ceny są w nim naszym zdaniem nieco niższe. Ceny produktów na Maderze są podobne do tych w naszych sklepach. Niektóre produkty są droższe, a inne, jak ryby i owoce morza, są o wiele korzystniejsze cenowo. A także o wiele świeższe i pyszniejsze – serio, nigdzie nie jedliśmy takich owoców morza jak na Maderze!

Przykładowe ceny:

banany ~ 1€/kg
jabłka 1,5 €/kg
pomidory – 1-2 
€/kg
papryka >2
€/kg
ogórki, buraki ~1,5
€/kg
marchewka 0,75€/kg
cebula 1,75 /3kg
czosnek 1,5/250g
ziemniaki 1-2 €/kg

wędlina w paczkach – 1-3
fuet >2
€/250g
mozzarela 0,75€/kostka
cheddar 10/kg

krewetki 30/50 – 11-13€/kg
mniejsze krewetki 6-9€/kg
małże – 5
suszony dorsz 
kg 8-12

czekolady <1
milka >1 
Oreo 1,3

Cola bez cukru 1
€/l

mleko 1l – 0,5
passata pomidorowa < 1€/l
ciecierzyca, fasola, pomidory – 0,6€ za puszkę
olej 1l <1
makarony 0,5kg >0,8
dobra oliwa ~4-5
soki – 1,5 

bolo do caco (lokalne, pyszne pieczywo) – 1€ za bochenek

smaczne wino na promocji znajdziesz już od 1,4
aguardiente 1l – ~8-10

piwo 1l – 1,4-2,2

Produkty wege – nie ma co się okłamywać, na Maderze wegetarianie nie będą mieli łatwego życia:
kostka tofu -1,6-4
seitan 250g – 1,7€ (pingo doce!)
mleko roślinne – 0,75€ za sojowe, 1,5€ za bardziej wymyślne

Lokalne targi

Lokalne targi to coś co uwielbiamy i nawet wypracowaliśmy sobie nawyk odwiedzania jednego z nich co niedzielę. Można tam znaleźć świeże, lokalne owoce i warzywa często w cenach nawet bardziej przyjaznych niż w marketach. Zresztą nie o cenę w takich miejscach chodzi tylko o to, że możesz wspierać lokalnych sprzedawców i dostać warzywa o wiele smaczniejsze niż w sklepie. Jeden targ znajduje się w Funchal, jednak jest on raczej nastawiony na turystów stąd ceny są tam wyższe.

caldeirao verde wodospad madera informacje praktyczne koszty życia
levada caldeirao verde madera

Ceny w restauracjach i kawiarniach

Ceny w knajpach kształtują się na podobnym poziomie co w Polsce. Wszystko zależy od lokalizacji. W restauracji w Canical pojedliśmy owoców morza za niecałe 10 euro za osobę, za to w Funchal ceny były już nieco wyższe. Ceny w normalnej knajpie powinny właśnie oscylować koło 10-12 euro za danie i 3,5-5 euro za przekąskę (tosta, kanapkę, miskę zupy). Obiad dla dwóch osób to koszt ponad 20 euro stąd my bardziej preferowaliśmy zakupy i gotowanie w domu. Przy dłuższym pobycie jest to po prostu dużo bardziej ekonomiczna opcja.

Jeśli chodzi o kawę to jednak na Maderze warto jak lokalsi chodzić na nią do kawiarni. W lokalnym miejscu cena za bicę (espresso) zaczyna się od 70 centów, a za chinesę (kawa z mlekiem) od 1,5 euro.

Alkohol

Najbardziej popularnym alkoholem na Maderze jest poncha i zapewne spróbujesz jej nieraz zanim opuścisz wyspę. Jest to taki drink, do którego wykorzystuje się rum wytwarzany z trzciny cukrowej (aguardente) z dodatkiem soku z cytryny, miodu i soku ze świeżo wyciśniętych owoców takich jak marakuja, pomarańcza, ananas czy mandarynka. Kieliszek takiego napoju w lokalnym barze powinien cię kosztować około 2-2,5 euro. Przy wyższych cenach wiedz, że pewnie trafiłeś na tzw. tourist trap.

achadas da cruz zachód słońca madera ceny na maderze

Ceny atrakcji na Maderze

Najlepsze atrakcje na Maderze to te naturalne – za przepiękne widoki i szlaki na szczęście nie trzeba płacić. Jednak znajdą się i takie atrakcje, które kosztują – w niektórych przypadkach warto!

Kolejki linowe

Kolejek, czyli tak zwanych telefericos, na wyspie jest co najmniej kilka. Ceny przejazdu nimi kształtują się od 3 do kilkunastu euro za przejazd w dwie strony. Kolejką, którą naprawdę polecamy, jest ta znajdująca się w Achadas da Cruz. Jest ona najbardziej stromą kolejką na wyspie (i w Europie!) i zawiezie cię do naprawdę przepięknego miejsca. Jest też bardzo tania – koszt to 3 euro za bilet powrotny.

Często polecaną kolejką linową jest też Faja dos Padres. Koszt biletu tutaj to 10 euro i jeszcze z niej nie korzystaliśmy.

Rejsy

W okolicach Madery można spotkać delfiny, wieloryby oraz inne niesamowite stworzenia. Jeżeli masz kilka godzin, warto wybrać się na rejs, żeby je zobaczyć. Dwu – trzy godzinna wycieczka katamaranem to koszt około 25-30 euro od osoby. My wypłynęliśmy w kilka osób również mniejszą łódką (nieco bardziej kameralną) i za prawie trzy godzin pływania zapłaciliśmy 35 euro/osobę. Warto poszukać w portach kapitanów bądź wycieczek i szukać najbardziej korzystnej ceny.

Wycieczka offroadowa

Na wycieczkę wybraliśmy się z Dragon Tree Travel. Właściciel firmy i niesamowity przewodnik, Julek, zabrał nas na całodniową wyprawę po przepięknych miejscach, do których nie dostalibyśmy się naszym wynajętym samochodem. Wycieczka była świetna, a widoki oraz historie opowiadane przez Julka zapamiętamy na długo. Mieszka on na Maderze kilkanaście lat i zna wyspę jak własną kieszeń. Ceny takich wycieczek zaczynają się od 45 euro/osobę i naprawdę warto.

offroad na Maderze dragon tree travel
ceny na maderze madera informacje praktyczne
madera espigao

Ceny atrakcji w Funchal

Jedną z atrakcji w Funchal jest przejazd kolejką liniową na wzgórze Monte. Można tam odwiedzić naprawdę piękne ogrody botaniczne.  Ze wzgórza można zjechać słynnymi saniami, które rozpędzają się prawie do 50km/h. Kurs kolejką liniową w dwie strony  to 16€, a bilet łączony z wejściem do ogrodów to kwota nieco ponad 31€. Zjazd saniami w Monte zaczyna się od 30 euro za osobę.

Madera to wyspa, na której urodził się i wychował Cristiano Ronaldo, stąd nie obeszło się bez wybudowania jego muzeum. Wejście do niego to koszt 5€ za bilet normalny. Dzieci i studenci mają darmowe wejście.

Internet na Maderze

W naszym mieszkaniu internet był beznadziejny i uniemożliwiał nam pracę zdalną bez przekleństw. Z tego powodu zmuszeni byliśmy kupić lokalną kartę SIM z danymi mobilnymi. Kartę kupiliśmy w sieci MEO a nieograniczone korzystanie z internetu kosztowało nas 15 euro za 15 dni.

madera ponta do sao lourenco madera co zobaczyć
strelicje porta da cruz madera

W czasie naszego miesięcznego pobytu wydawaliśmy dziennie około 180 zł na parę – w tym zakupy spożywcze, jedzenie w knajpach, paliwo, parkingi, rzadkie atrakcje, internet, alkohol i co tam jeszcze się czasem nawinęło. Do tego należy doliczyć koszt lokum i koszt wynajęcia samochodu. Oczywiście da się taniej i da się drożej – jak zawsze. Uważamy jednak, że jest to koszt życia na naprawdę fajnym poziomie, gdzie nie oszczędzaliśmy chociażby na zachciankach jedzeniowych! Pamiętajcie też, że byliśmy tam w cztery osoby więc koszta rozkładały się o wiele przyjaźniej.

Ceny na Maderze są więc jak najbardziej zachodnioeuropejskie – ale takie przecież robią się też u nas stąd szok dla portfela jest coraz mniejszy. Jeśli chcecie dowiedzieć się o Maderze więcej – zapraszamy do naszych wpisów. Tu przeczytacie o przepięknych miejscach na zdjęcia na Maderze, a tu o maderskich szlakach.

Pamiętaj, że najlepiej przygotujesz się do wyjazdu z naszym przewodnikiem po Maderze – to w nim znajdziesz kilkaset stron konkretów.

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy