.

Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie. Na wino, na chill, na zachód i wschód słońca.

spis treści

Według nas Lizbona jest najpiękniejszą europejską stolicą i miastem, w którym chcielibyśmy kiedyś zamieszkać. Wyobrażamy sobie siebie z kieliszkiem wina w ręku na balkonie małego mieszkanka z widokiem na ukochany Most 25 Kwietnia. Może to wszystko z sentymentu – Diana spędziła semestr na Erasmusie na ostatnim roku studiów i to właśnie tam po raz pierwszy podróżowaliśmy razem. Jest to też pierwsza zagraniczna destynacja dla Marcina. W każdym razie – Lizbona jest piękna i ciężko z tym polemizować. Oczywiście nigdy nie poczujesz klimatu miasta lepiej niż gubiąc się wśród jego wąskich uliczek. Trzeba jednak przyznać, że stolica Portugalii prezentuje się też magicznie z nieco innej perspektywy. Z tego powodu przygotowaliśmy dla ciebie ten wpis – opiszemy tu najlepsze punkty widokowe w Lizbonie. Na zachód słońca, na złoty poranek, na kieliszek wina, na piwo ze znajomymi, na leniwy dzień z książką. Zapraszamy do zwiedzania!

najlepsze punkty widokowe w lizbonie
najlepsze punkty widokowe w Lizbonie
najlepsze punkty widokowe w lizbonie

Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie

Miradouro das Portas do Sol - punkt widokowy na wschód słońca

Pojedyncza palma i czerwone dachy domów Alfamy to pocztówkowy widok na Lizbonę. Może to właśnie dlatego Miradouro das Portas do Sol to jedno z najpopularniejszych miejsc w Lizbonie. Widać stąd też imponującą sylwetkę Klasztoru i Kościoła św. Wincentego. Figura tego świętego znajduje się też na tym właśnie punkcie widokowym – uznaje się go za oficjalnego patrona miasta. Można stąd też dojrzeć kopułę Panteonu Narodowego. W ciągu dnia można siąść przy kawiarnianym stoliku i napić się czegoś. My jednak polecamy przyjść na Miradouro das Portas do Sol wczesnym rankiem, na wschód słońca, kiedy koło punktu widokowego kręci się tylko kilka osób. Po polsku nazwa ta brzmi „punkt widokowy bram słońca” i dokładnie tak można się tu poczuć wczesnym rankiem. Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie miasta budzącego się do życia w tej złotej poświacie.

miradouro das portas do sol lizbona
para wschód słońca najlepsze punkty widokowe w lizbonie
miradouro das portas do sol
miradouro das portas do sol wschód słońca lizbona

Miradouro de Santa Luzia

Miradouro de Santa Luzia znajduje się zaledwie kilka kroków od Miradouro das Portas do Sol. Widok stąd to bardziej widok na rzekę, dlatego wcześniejszy punkt może być atrakcyjniejszy dla tych, którzy lubią obserwować dachy Lizbony. Mimo to, widok z Santa Luzia również prezentuje się pięknie w czasie wschodu słońca. Właśnie dlatego warto odwiedzić obydwa te miejsca jednego poranka. Punkt widokowy Miradouro de Santa Luzia jest przyjemniejszy jako miejsce do spędzenia czasu na ławeczce wśród kwiatów.

miradouro de santa luzia lizbona
miradouro de santa luzia najlepsze punkty widokowe w lizbonie
wschód słońca w lizbonie miradouro de santa luzia
najlepsze punkty widokowe w Lizbonie portugalia
miradouro de santa luzia lizbona

Miradouro Santo Estevão

Widok z tego punktu widokowego nie jest może spektakularny – jest to po prostu taras przed kościołem. Umieszczamy go na liście pośród innych najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, ponieważ żeby do niego dojść trzeba przejść się klimatycznymi uliczkami Alfamy. Samo to jest już niewątpliwym plusem tej lokalizacji. Ponadto i tutaj można się pogapić na dachy miasta – nie wiem czy każdy ma takie zboczenie, ale my zdecydowanie mamy!

miradouro santo estevao lizbona
miradouro santo estevao punkty widokowe lizbona

Zamek Św. Jerzego

Castelo de São Jorge jest trochę takim punktem orientacyjnym miasta. Dumnie góruje nad Lizboną i widać go praktycznie z każdej centralnej dzielnicy. Jest też jednym z najważniejszych zabytków i najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii. Jego historia sięga do czasów Maurów i jest silnie powiązana z historią Lizbony. Żeby dostać się na zamek z centrum będziesz musiał pokonać wiele schodów, ale zaufaj nam – warto! Z murów zamku rozpościera się przepiękny widok na Lizbonę i na rzekę Tag. Jest najbardziej rozległy z zaproponowanych tu przez nas punktów widokowych, widać nawet nowoczesny most Vasco da Gamy o długości ponad 17 kilometrów. Polecamy ci tak zaplanować swoją wizytę, żeby być tam o zachodzie słońca. Gwarantujemy niezapomniane widoki!

Więcej o zamku, a także o godzinach otwarcia i cenach biletów dowiesz się na oficjalnej stronie zamku São Jorge.

Miradouro da Graça

Ten punkt widokowy znajduje się na granicy dzielnic Alfama i Graça. Samo dojście do niego to już przyjemny, klimatyczny spacer. Dodatkowo, jak to bywa w Lizbonie, czeka cię troszkę wspinaczki. Dojeżdża tutaj też słynny tramwaj numer 28. Znajdziesz tu klasyczny widok na Most 25 Kwietnia, Zamek św. Jerzego i pomnik Jezusa po drugiej stronie Tagu. Dodatkowo ceglaste dachy domów Lizbony ma się wręcz u stóp. Uwielbiamy to miejsce i nie tylko my – zawsze jest tu pełno ludzi. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Na Miradouro da Graça znajduje się kiosk serwujący zimne i ciepłe napoje, a także ławeczki ukryte w cieniu drzew. Ponadto jest tu też piękny kościół Igreja da Graça. Mimo, że potocznie przyjęła się nazwa Miradouro da Graça to oficjalna nazwa tego punktu widokowego to Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen. Była to słynna portugalska pisarka, która uwielbiała to miejsce.

miradouro da graca lizbona
miradouro da graca lizbona
dachy lizbony z miradouro da graca
pani wychylająca się z okna lizbona
widok na zamek św jerzego z miradouro da graca

Miradouro da Senhora do Monte - punkt widokowy na zachód słońca

Jest to najwyżej położony punkt widokowy Lizbony. Według nas jest to najlepsze miejsce do podziwiania panoramy miasta, od starej Alfamy po bardziej nowoczesną część Lizbony. Tutaj również można dojechać tramwajem 28. Ciekawostka – na tym punkcie widokowym znajduje się kaplica Nossa Senhora do Monte. Jest często odwiedzana przez kobiety w ciąży, ponieważ taka wizyta ma przynieść zdrowie i szczęśliwy poród.

Miradouro da Senhora do Monte to niesamowite miejsce, szczególnie wieczorem kiedy lokalsi i turyści zbierają się tu tłumnie aby wspólnie podziwiać zachód słońca. Polecamy przyjść z własnym winkiem i przekąskami i chłonąć atmosferę. Koniecznie zostań też chwilę po zachodzie żeby zobaczyć jak stolica Portugalii rozświetla się. Ja szczególnie uwielbiam za kompletnie odsłonięty widok na Most 25 Kwietnia, który jest moim ulubionym.

zachód słońca nad lizboną miradouro da senhora do monte najlepsze punkty widokowe w lizbonie
miradouro da senhora do monte zachód słońca lizbona
światła miasta lizbona najlepsze punkty widokowe
para pocałunek lizbona nocą
lizbona tuż po zachodzie słońca miradouro da graca najlepsze punkty widokowe w lizbonie
lizbona panorama nocą miradouro da senhora do monte

Miradouro do Monte Agudo - punkt widokowy na chill

O wiele mniej popularny punkt widokowy, będący trochę na uboczu. Widok z niego jest na bardziej mieszkalną część Lizbony, a przez znaczną odległość zarówno od centrum jak i od mostu, widok nie jest zbyt spektakularny. Miejsce to jest jednak super na wypoczynek w słoneczny dzień. Działa tu też mała kawiarnia gdzie można zaopatrzyć się w kawę lub w zimne napoje.

miradouro do monte agudo lizbona najlepsze punkty widokowe
miradouro do monte agudo lizbona
miradouro do monte agudo lizbona
miradouro do monte agudo

Elevador de Santa Justa

Ta ponad czterdziestometrowa konstrukcja jest trochę takim symbolem centrum Lizbony. Co prawda zabytkowych wind w Lizbonie jest aż cztery, ale winda św. Justyny jest zdecydowanie tą najbardziej popularną. Łączy ona ze sobą dzielnicę Baixa i Chiado. Na szczycie windy znajdują się dwa tarasy widokowe, z których rozpościera się piękny widok na starą Lizbonę. Ta winda, jak wszystkie inne, obsługiwana jest przez operatora Carris, odpowiedzialnego za transport publiczny w mieście.

Miradouro São Pedro de Alcantara - punkt widokowy na spotkanie ze znajomymi

Ten punkt widokowy kojarzy nam się najbardziej z Erasmusem i jest chyba tym najbardziej imprezowym. Zawsze coś się tutaj dzieje. Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się tuż przy Bairro Alto, czyli najbardziej szalonej dzielnicy Lizbony. Każdy prędzej czy później trafi właśnie w to miejsce! Bardzo lubimy też widok stąd – widać całą dzielnicę Baixa, Alfama, Graça, Zamek świętego Jerzego, punkty widokowe Graça i Senhora do Monte, a także budynki przy Avenida da Liberdade. Zaraz obok znajduje się jedna z miejskich wind przypominająca żółty tramwaj. Na przeciwko punktu widokowego znajdziesz knajpkę z tanim sushi w formie all you can eat. Nie jest wybitne, ale po kilku drinkach wchodzi jak szalone!

Punkt widokowy São Pedro de Alcantara składa się z dwóch tarasów. Na górnym znajdziesz ławeczki ukryte w cieniu drzew oraz kiosk, gdzie kupisz zimne i ciepłe napoje. Dolny taras przyjmuje formę ogrodu i po generalnym remoncie został ponownie oddany do użytku na początku 2020 roku.

miradouro san pedro de Alcantara najlepsze punkty widokowe w lizbonie
miradouro san pedro de alcantara lizbona
winda san pedro de alcantara lizbona

Jardim do Torel - punkt widokowy na dzień z książką

Może nie powinno się tego miejsca nazywać punktem widokowym – widok stąd nie jest aż tak imponujący. Widać stąd budynki przy Avenida da Liberdade i fragment Tagu. Mimo to trafia na naszą listę najlepszych punktów widokowych Lizbony. Dlaczego? Może trochę z sentymentu. Diana trafiła tu przypadkiem w pewien gorący dzień włócząc się z kuzynką i przepadła! Idealne, chillowe miejsce do rozłożenia się z książką na jednym z drewnianych leżaków.

jardim do torel najlepsze punkty widokowe w lizbonie
jardim do torel widok lizbona

Miradouro Santa Catarina - punkt widokowy na butelkę wina

Może sam widok nie wyrywa z butów, ale Miradouro Santa Catarina ma niesamowity klimat i to właśnie przez to trafia na listę najlepszych punktów widokowych w Lizbonie. Bardzo dokładnie widać stąd Most 25 Kwietnia i drugi brzeg Tagu. W tym miejscu wieczorem gromadzą się w grupkach młodzi ludzie, głównie mieszkańcy Lizbony. Zawsze ktoś gra tu na gitarze lub innym instrumencie. Zawsze też ktoś pali tu skręta!

miradouro santa catarina lizbona
ludzie na miradouro santa catarina lizbona punkty widokowe

Druga strona rzeki

Dodajemy to może trochę przewrotnie, bo ta lista to przecież najlepsze punkty widokowe W Lizbonie, ale zdecydowanie warto zobaczyć panoramę miasta z drugiego brzegu Tagu. Promy z portu Cais do Sodré (jest tu też stacja metra i dworzec kolejowy) kursują często i przez cały dzień. Żeby dostać się do miejsca ze zdjęć popłynęliśmy promem do Cacilhas. Po wyjściu z promu po prostu szliśmy wzdłuż rzeki w stronę Mostu 25 Kwietnia. Po około 20 minutach dotarliśmy na zielony skwer skąd uznaliśmy, że widok nas satysfakcjonuje. Polecamy wybrać się tu na zachód słońca.

Alternatywa to wyjazd na szczyt pomnika Jezusa. Żeby się tam dostać skorzystaj z promu płynącego z Cais do Sodré do Cacilhas, a następnie wsiądź do autobusu 101.

most 25 kwietnia lizbona drugi brzeg Tagu zachód słońca
najlepsze punkty widokowe w lizbonie portugalia
widok na most 25 kwietnia lizbona punkty widokowe

Znasz już najlepsze punkty widokowe w Lizbonie. W stolicy Portugalii jest ich tak dużo, że jest ona czasem nazywana „balkonem Europy”. Cała Portugalia jest cudownym krajem, który zdecydowanie warto zwiedzić. My wracaliśmy tam już wielokrotnie, ale nigdy nam dość. W innych naszych przewodnikach poznasz naszą ukochaną Maderę oraz obłędnie piękne Azory. Szczęśliwego zwiedzania!

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy