.

Najlepsze szlaki na Maderze. Różnorodne trasy piesze, które musisz przejść.

spis treści

Madera już po pierwszej wizycie została naszą ulubioną wyspą w Europie. Na tej portugalskiej wyspie osoby, które uwielbiają chodzić i lekko się wspinać mogą poczuć się jak w raju. Przed tobą wybrane przez nas najlepsze szlaki na Maderze. Po zrobieniu ich będzie mógł mieć poczucie, że zobaczyłeś kilka twarzy wyspy.

Na Maderze znajduje się prawie 250 kilometrów pieszych tras, a większość z nich prowadzi wzdłuż lewad. Lewady to system irygacyjny służący do transportowania wody z północy na południe wyspy. Z czego wynika taka potrzeba? Wyspa jest jakoby podzielona na dwie części. Północna z obfitszą ilością opadów jest cały rok zielona, natomiast południowa jest okresowo sucha. Lewady pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia obu stron wyspy dzięki czemu możliwa jest uprawa warzyw i owoców (przeważnie bananów) oraz wykorzystanie jej w rolnictwie. Lewady oprócz swojej pierwotnej roli stanowią również świetną rozrywkę dla turystów. Wiele pieszych szlaków odbywa się właśnie nimi, ponieważ są one świetnie zachowane i zadbane. Przemieszczanie się po Maderze nie należy do trudnych, dojazd do większości szlaków jest bardzo łatwy, a na miejscu przeważnie znajdziesz parkingi gdzie można zostawić samochód.

Przewodnik po Maderze

  • Kompleksowy przewodnik po Maderze i Porto Santo:

    • ponad 110 miejsc, które warto zobaczyć
    • ponad 60 szlaków trekkingowych;
    • ponad 30 polecanych knajp i barów z najlepszym żarciem i ponchą na archipelagu,
    • zniżki na atrakcje, hotele oraz wynajem samochodu.
Fanal Madera najlepsze szlaki

Najlepsze szlaki na Maderze

Vereda do Areeiro - PR 1 - wymagający szlak na Maderze

Pierwsza trasa wędrówkowa jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami na Maderze. Szlak ten zaczyna się na 1818 metrach n.p.m. przy schronisku nieopodal szczytu Pico Areeiro i prowadzi do szczytu Pico Ruivo, który znajduje się na wysokości 1861 metrów n.p.m. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się więc trudny, prawda? Nic bardziej mylnego! Na trasie Vereda do Areeiro znajduje się sporo przewyższeń – w końcu najpierw musisz zejść z jednego szczytu żeby potem wspiąć się na kolejny. Na trasie tej znajdziesz wiele miejsc z pięknymi widokami, takich jak chociażby Miradouro do Ninho da Manta zaraz na początku trasy (polecamy na zachód lub wschód słońca nad chmurami!). Szlak, oprócz cudownych widoków, zachwycić może również obecnością wielu przeróżnych ptaków oraz innych zwierząt.

Na wędrówkę polecamy zabrać wygodne obuwie, zapas wody, kurtki przeciwwiatrowe (pogoda szybko się zmienia) oraz latarki – czołówki, ponieważ niektóre odcinki trasy prowadzą przez wykute w skale tunele. Vereda do Areeiro naszym zdaniem może okazać się troszkę męcząca fizycznie, a w słoneczne dni dodatkowo bywa tam gorąco, tym bardziej, że spora część trasy jest w ogóle nieosłonięta. Polecamy ci zrobić ten szlak w drugiej części dnia tak żeby być z powrotem na Pico Areeiro około zachodu słońca. Nie pożałujesz! Panujące w danym momencie warunki sprawdzaj na kamerkach internetowych.

Długość trasy – 5,5 km w jedną stronę
Czas – 3h w jedną stronę

madera pico do areeiro szlak
Madera najlepsze szlaki vereda do areeiro zachód słońca
Miradouro do Ninho da Manta Pico Arieiro zachód słońca Madera
madera najlepsze szlaki vereda do areeiro

Vereda dos Balcões - PR 11

Trasa ta zaczyna się przy drodze ER103 w miejscowości Ribeiro Frio. Jest to krótki szlak, który doprowadzi cię do punktu widokowego z niesamowitym widokiem na piękną panoramę serca Madery. Z punktu widokowego Balcões można zobaczyć najwyższe szczyty Madery – Pico Ruivo, Areeiro oraz inne. Szlak ten nie jest wymagający i śmiało można potraktować go jako szybki spacerek.

Długość trasy – 3 km
Czas – 1h

vereda dos balcoes madera

Levada do Caldeirão Verde – PR 9

Levada do Caldeirão Verde jest jedną z dłuższych tras na wyspie, a na pewno najdłuższą wśród naszego zestawienia. Szlak rozpoczyna się na sporym parkingu, na którym bez problemu można zostawić samochód. Trasa jest soczyście zielona przez cały rok i możesz zobaczysz na niej kilka wodospadów. W miesiącach z obfitymi opadami wodospady robią oczywiście większe wrażenie – we wrześniu były to tylko wąskie strumyczki. Jest też kilka miejsc gdzie szlak jest z jednej strony zupełnie nieosłonięty więc widoki są naprawdę obłędne. Przejście całego szlaku zajmie ci większą część dnia, ale według nas naprawdę warto. Większość lewady zakryta jest bujną roślinnością stąd nie trzeba martwić się poparzeniami słonecznymi. Na trasie tej warto zaopatrzyć się w latarki oraz zapas wody i prowiantu.

Długość trasy – 13km w dwie strony
Czas – 6h w dwie strony

Levado do Caldeirao verde co zobaczyć na maderze
Levada do Caldeirao Verde Madera najlepsze szlaki
wodospad madera levada do caldeirao verde
roślinność Madera najlepsze szlaki lost studio

Levada do Alecrim – PR 6.2 i jej odgałęzienie Vereda da Lagoa do Vento – PR 6.3. Mniej popularne szlaki na Maderze.

Trasa lewady Alecrim zaczyna się nieopodal najdłuższej prostej drogi na Maderze – ER110. Sam dojazd na miejsce jest już nie lada atrakcją, a to dopiero początek prawdziwej Madery. Na początku trasy Alecrim proponujemy skręcić na,nieco naszym zdaniem ciekawszą trasę Vereda da Lagoa do Vento – PR 6.3. Szlak ten jest jednym z piękniejszych i mniej zatłoczonych, a zakończony jest ogromnym wodospadem, w którym bez problemu można się wykąpać. Miejsce to szczególnie polecamy tym, którzy lubią poczuć siłę natury. Na trasie tej często pogoda jest dosyć nieprzewidywalna, występują spore mgły oraz chwilowe opady deszczu (poniekąd idziesz przez chmury). W tym samym miejscu zaczyna się szlak na chyba najpopularniejszą lewadę na wyspie – PR6 Levada das 25 Fontes – ale nią przejdziemy się przy okazji kolejnego wypadu. Nie mamy wątpliwości, że wtedy też znajdzie się na liście „najlepsze szlaki na Maderze”.

Długość trasy – 6,6km w dwie strony Czas – 2,5h w dwie strony

lagoa do vento wodospad madera najlepsze szlaki
lagoa do vento madera
lewada alecrim madera

Vereda da Ponta de São Lourenço – PR 8

Szlak ten znajduje się na wschodniej, półpustynnej części wyspy i jest miejscem gdzie można podziwiać ogromne klify. Cała trasa nie jest zbyt wymagająca, ale proponujemy nie wybierać się tam w gorące dni, bo jest zupełnie nieosłonięta. Na końcu kilkukilometrowego szlaku znajduje się miejsce do rozłożenia namiotu (serio, widzieliśmy na własne oczy!) jeśli posiada się stosowne pozwolenie oraz port Sardinha, w którym możesz zanurzyć sobie nogi bądź też ponurkować. Z trasy Vereda da Ponta de São Lourenço zobaczyć można wyspy Ilhas Desertas oraz wyspę Porto Santo. W okresie z bardziej obfitymi deszczami cypel jest soczyście zielony i cieszy oczy bujną roślinnością. Podczas naszej wizyty wczesną jesienią wyglądał o wiele bardziej surowo, co też ma swój urok.

Trasa ta przez swoje ulokowanie i sporą ekspozycję na wiatr nie jest niczym chroniona przed słońcem stąd dosyć istotnym będzie zabranie ze sobą zapasu wody pitnej i okrycia przed wiatrem. W grudniu słońce wschodzi idealnie w linii cypla więc polecamy nastawić budzik wcześnie rano i spakować aparat! O innych fotogenicznych miejscach na Maderze przeczytasz w tym wpisie.

Długość trasy – 8km w dwie strony Czas – 3h w dwie strony

ponta de sao lourenco madera
Ponta Sao Lourenco Madera najlepsze fotospoty
ponta de sao lourenco madera najlepsze trasy

Vereda do Fanal – PR 13

Tutaj mamy już całodzienną wycieczkę, ale zdecydowanie warto jeśli ktoś chce odpocząć w naturze. Szlak Vereda do Fanal zlokalizowany jest nieopodal drogi ER209 i ciągnie się kilka kilometrów pośród chmur, mgły oraz mistycznych drzew. Trasa ta należy do obszaru lasu Laurissilva, sklasyfikowanego jako Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO. Cała trasa liczy sobie prawie 11 kilometrów w jedną stronę stąd dla tych, którzy nie chcą pokonywać całego szlaku żeby zobaczyć przedziwne, porośnięte grubym mchem drzewa, na końcu znajduje się parking w bezpośrednim ich towarzystwie. Dojeżdżając do szlaku należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ na drodze można spotkać odpoczywającą sobie tam krowę. Zabierz ze sobą kurtkę, bo może być mokro!

Długość trasy – 22km w dwie strony
Czas – 7h w dwie strony

mistyczny Fanal na maderze
dziewczyna vereda do fanal madera szlaki
Zamglony las w Fanal Madera najlepsze szlaki

Madera to raj dla kochających piesze wędrówki. Szlaki przedstawione w tym wpisie to najlepsze szlaki na Maderze. A na pewno jedne z najlepszych! Przeprowadzą cię przez gęste, zielone lasy, koło imponujących wodospadów, wzdłuż surowych klifów czy nad chmurami. Madera to nie jest typowa wyspa na plażowanie i może właśnie dlatego tak ją lubimy. Jest tu mnóstwo pieszych szlaków. W swoim kompleksowym przewodniku po Maderze opisaliśmy ich ponad 70 – są tam też szlaki, o których nie wiedzą nawet mieszkańcy wyspy. Mamy nadzieję w przyszłości uzupełniać ten przewodnik o kolejne świetne trasy, bo jeszcze wiele szlaków Madery przed nami. Miłego chodzenia!

Jeśli ciekawi cię, kiedy najlepiej przylecieć na Maderę, zerknij do naszego wpisu o pogodzie na Maderze. Z tego wpisu dowiesz się za to jakie są ceny na Maderze.

.

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy