Cypr

Ma powierzchnię 9251 km² i jest 163 krajem pod względem wielkości na świecie.

Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.

Wyspa podzielona jest na część turecką oraz grecką. Ta druga graniczy również z suwerennymi brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia.

wpisy:

Cypr

Wyspa pełna mitologii

Wyspa ta położona jest we wschodniej części Morza Śródziemnego. Najwyższym szczytem na wyspie jest góra Olimp gdzie zlokalizowana była według greckiej mitologii siedziba bogów w tym samego Zeusa. Obecnie może bogów tam nie spotkasz, ale warto wyjechać na Olimp podziwiać zachód słońca. Innym mitologicznym miejscem jest skała Afrodyty – to właśnie na tej plaży z morskiej piany wynurzyła się bogini piękna.

Górskie miasteczka

Pewnego dnia kiedy wybraliśmy się na przejażdżkę po wysepce w poszukiwaniu smacznego winka, okazało się, że nieopodal Olimpu rozlokowane są bardzo klimatyczne, piękne, małe miasteczka. Poza sezonem są praktycznie puste, za to latem w niektórych odbywają się jarmarki i festiwale więc tętnią życiem. To właśnie w jednym z miasteczek Marcina ugryzł kot – za mało przykładał się do głaskania.

Lania urocze miasteczko na Cyprze

Krystaliczna woda

Przed wyprawą na Cypr niespecjalnie przygotowywaliśmy się do zwiedzania tego regionu. Ot, po prostu chcieliśmy się troszkę wygrzać w te jesienne długie wieczory. Wyspę tą potraktowaliśmy też jako baza wypadowa na bliski wschód. Stamtąd wylecieliśmy do naszego ulubionego kraju na Bliskim Wschodzie – Libanu. Jednak Cypr i jego plaże z turkusową, przejrzystą wodą skradły nasze serce!

Pobyt na wyspie okazał się nie lada rozrywką. Woda otaczająca wyspę była tak przejrzysta i ciepła (uwaga byliśmy tam w październiku!), że praktycznie nie wychodziliśmy z wody! No dobra czasami wychodziliśmy bo przemieszczaliśmy się w inne miejsca na Cyprze, w których również wskakiwaliśmy czym prędzej do wody i cieszyliśmy się niczym dzieciaki.

Półwysep Akamas z drona Cypr