.

Co zobaczyć i gdzie zjeść w Erywaniu? Dwa dni w stolicy Armenii.

spis treści

Erywań to jedna z tych, wydawałoby się, mało obiecujących destynacji, która po bliższym poznaniu okazała się zupełnie inna. Nam osobiście Erywań tak przypadł do gustu, że nie za bardzo chciało nam się z niego wyjeżdżać, bo czuliśmy się tam jak w domu. Generalnie mamy problem z takimi miejscami, ponieważ szybko się w nie wtapiamy i najzwyczajniej w świecie nie za bardzo chce nam się zwiedzać. Bo to tak jakbyś w swoim rodzimym miasteczku miał poznawać architekturę i oglądać monumenty, które mijasz codziennie w drodze do pracy. Takie właśnie uczucie towarzyszyło nam podczas wizyty w tym mieście i jest to oczywiście duży komplement w stronę Erywania. Pomimo niezbyt dużych chęci udało nam się jednak „zmusić” do pozwiedzania stolicy. Dzięki zbiegowi okoliczności poznaliśmy świetną parę, która oprowadziła nas po Erywaniu i opowiedziała trochę o historii kraju. Przed tobą parę miejsc do wpisania na listę tego, co warto zobaczyć w Erywaniu. Na dokładkę kilka miejscówek na dobre jedzonko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dotrzeć tu z Tbilisi, zerknij do tego wpisu.

góra ararat eco zobaczyć z erywania
wata cukrowa z bagażnika erywań przewodnik
co zobaczyć w erywaniu

Co zobaczyć w Erywaniu?

Plac Republiki w Erywaniu

Plac Republiki niegdyś nazywany był Placem Lenina (dosyć popularna była to nazwa). Jak można się spodziewać po nazwie jest to jeden z bardziej reprezentatywnych placów w stolicy. To właśnie tutaj odbywają się ważne uroczystości państwowe, a także parada wojskowa z okazji Dnia Niepodległości. Plac Republiki wyróżnia się kolorem. Główny budynek ma czerwonawe zabarwienie wynikające z wulkanicznego pochodzenia skał, z których jest wybudowany. Na placu tym znajdują się najważniejsze budynki: Ministerstwo Finansów, główna siedziba Rządu Republiki Armenii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Muzea, a nawet Hotel Armenia Marriott. Na Placu Republiki znajdziesz też sporą ilość wycieczek, które można wykupić do praktycznie każdego miejsca w Armenii. Stąd też codziennie o godzinie 11:00 startuje Free Walking Tour.

Fontanny na Placu Republiki (znajdujące się przed gmachem muzealnym) w letnie wieczory zamieniają się w jedną z atrakcji tego miasta. O godzinie 21:30 fontanny ożywają i zaczyna się show z muzyką i światłem.

plac republiki erywań
muzeum plac republiki armenia
plac republiki co zobaczyć w erywaniu
pokaz fontann plac republiki erywań

Błękitny Meczet Centralny w Erywaniu

Błękitny Meczet w Erywaniu to aktualnie jedyny meczet nie tylko w stolicy, ale w całej Armenii. Meczet ten powstał w XVIII wieku, kiedy to na terenach tych panowało Imperium Safawidów. Świątynia znajduje się tuż przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Erywaniu. Sama budowla uwieńczona jest minaretem o wysokości 24 metrów. Nam najbardziej w całym budynku spodobał się ogród znajdujący się przed wejściem oraz przepięknie ozdobione drzwi. Meczet można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00. Pamiętaj o odpowiednim stroju.

blue mosque erywań armenia informacje praktyczne
meczet erywań
błękitny meczet co zobaczyć w erywaniu armenia
meczet w erywaniu
kopuła błękitny meczet co zobaczyć w erywaniu
meczet erywań

Yerevan Opera Theater

W samym sercu stolicy znajduje się zaokrąglony budynek z pomnikiem ulokowanym tuż przy wejściu. Jest to Narodowy Budynek Opery i Baletu, gdzie za niewielką opłatą można wziąć udział w światowej klasy przedstawieniach. Główne wejście do Opery skierowane jest na północ, gdzie znajduje się Plac Republiki. W miejscu tym jest sporo kawiarenek i plac ten tętni życiem całą dobę. Opera wybudowana jest niedaleko naszym zdaniem największej atrakcji w Erywaniu, którą są…

Kaskady - najfajniejsze miejsce w Erywaniu

Kaskady to budowla składają się z prawie sześciuset schodków i pięciu głównych kondygnacji. Schody łączą górną część miasta z dolną. Są szerokie na pięćdziesiąt metrów, a atrakcja ta skierowana jest na France Square – jedno z większych skrzyżowań w stolicy. Wejście na samą górę kaskad zajmuje dobrych kilka minut, ale warto jest się pomęczyć. Widok z tarasu znajdującego się na najwyższym piętrze jest zachwycający! Ze szczytu kaskad przy dobrej pogodzie, oprócz panoramy miasta i pomnika zwycięstwa, można zobaczyć świętą górę Ararat. W budynku znajduje się również winda przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Na najwyższym poziomie planowana była budowa szklanego muzeum, jednak nie doszło do sfinalizowania tego zamysłu. W tym momencie znajduje się tam Iglica Pięćdziesięciolecia. Na różnych poziomach znajdują się też wystawy sztuki nowoczesnej. W miejsce to polecamy przyjść wieczorem kiedy na schodach zbiera się wielu lokalsów żeby wspólnie podziwiać ostatnie promienie słońca.

erywań autostop w armenii
kaskady erywań
kaskady erywań
kaskady transport z tbilisi do erywania
widok na erywań z kaskad
widok na erywań co zobaczyć w erywaniu armenia
erywań wieczorem co zobaczyć armenia
zachód słońca erywań autostop w armenii
kaskady widok na erywań nocą co zobaczyć w erywaniu
fontanny kaskady erywań co zobaczyć armenia

Vernissage - najsłynniejszy pchli targ w Erywaniu

Jest to jedno z miejsc w Erywaniu gdzie można śmiało przyjść i obkupić się w ciekawe pamiątki. Na rynku tym znajdziesz praktycznie wszystko, od przepysznego soku z granatów, poprzez przeróżne starocie, sztućce, lalki, na dywanach kończąc. W miejscu tym najwięcej dzieje się w weekend.

porcelanowe talerzyki erywań vernissage market
vernissage market co zobaczyć w erywaniu armenia
vernissage market erywań
armenia informacje praktyczne

GUM Market - lokalne miejsce w Erywaniu

Kolejne miejsce, które raczej nie zachwyci fanów architektury, jednak dla ludzi lubiących popróbować lokalnych smaków jest to obowiązkowy punkt wizyty. W GUM Market możesz zobaczyć jak na co dzień tętni życiem Erywań, porozmawiać z lokalnymi sprzedawcami oraz spróbować tradycyjnych przysmaków. A czego warto spróbować? Przede wszystkim tradycyjnego chlebka lawasz, armeńskiego snickersa no i przede wszystkim słodkiej gaty. Jako ciekawostka – lawasz jest symbolem kuchni ormiańskiej, do tego stopnia, że został wpisany na Niematerialną Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

panowie grający w szachy gum market armenia co zobaczyć w erywaniu
armeński snickers gum market erywań
chlebek lawasz co zobaczyć w erywaniu gum market
suszone pomidory gum market

Victory Park - Matka Armenii

W byłych komunistycznych państwach kult zwycięstwa i wodzów prowadzących kraj ku temu zwycięstwu jest wszechobecny, znany i lubiany. W krajach Zakaukazia często można spotkać Matkę Narodu. Nie inaczej jest w Armenii. W Parku Zwycięstwa znajduje się Matka Armenii, dumnie stojąca, wpatrująca się w swój naród trzymając potężny miecz w rękach. Pomnik ten widoczny jest praktycznie z każdego miejsca w Erywaniu. Świetnym miejscem do podziwiania są kaskady.

Cicernakaberd - wieczny znicz

Do miejsca tego zabrała nas przemiła para, którą poznaliśmy przypadkiem, a pod pomnikiem złapała nas okropna burza. Nie umniejsza to jednak prezencji tego miejsca, ponieważ robi ono ogromne wrażenie. Cicenakaberd to wzgórze, na którym zbudowano pomnik. W miejscu tym znajdowała się świątynia bogini miłości Astchik. W czasach obecnych znajduje się tutaj pomnik i muzeum upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej. Według niektórych źródeł w czasach tych doszło do wymordowania blisko miliona osób. Turecka wersja przyjmuje, że zginęło wtedy 300 tysięcy osób, Ormianie natomiast liczbę ofiar szacują nawet na 1,5 miliona. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Erywaniu.

erywań armenia

Gdzie zjeść w Erywaniu?

Jengyalov Hac Ժենգյալով Հաց

Do knajpki tej trafiliśmy, ponieważ chcieliśmy spróbować typowo Ormiańskiego jedzenia. Co prawda nie spodziewaliśmy się tego co zastaliśmy na miejscu, ale było to dosyć ciekawe przeżycie kulinarne. W Jengyalov Hac serwowane jest tak właściwie jedno danie. Danie to składa się z cienkiego chlebka wypełnionego ogromną ilością ziół, w których skład wchodzą koperek, kolendra, cebulka, a do popicia dostaje się miętowy jogurt. Pyszne!

gdzie zjeść w erywaniu

Oud Mezze Bar

Do knajpki tej trafiliśmy na szybką kolację, nie spodziewając się za wiele. Wyszliśmy nie tylko najedzeni pod sam korek, ale i szczęśliwi z podjętego wyboru. Oud Mezze Bar to miejsce gdzie można zamówić dania w formie mezze czyli małych talerzyków, którymi można się dzielić. Coś podobnego funkcjonuje w Libanie i jest to super opcja żeby wypróbować różne przysmaki.

Gata Bakery - pyszne tradycyjne wypieki

Dla osoby, która lubuje się w słodkich wypiekach, miejsce to powinno bez dwóch zdań znaleźć się na liście. Niewielką piekarnię prowadzoną przez przemiłe panie czuć już z daleka, a wypieki jakie są tam serwowane to po prostu niebo w gębie. My wypróbowaliśmy większość i jedynie obawa przed hiperglikemią zahamowała nas przed skonsumowaniem wszystkich słodkich buł z tej piekarni.

gata armenia co zobaczyć w Erywaniu
gata erywań

To już wszystko co warto zobaczyć w Erywaniu jeśli masz tylko kilka dni w mieście. Jeśli będziesz miał ochotę opuścić stolicę i zobaczyć resztę kraju, zerknij do tego wpisu o tym co zobaczyć i gdzie spać w Armenii. Tutaj znajdziesz natomiast informacje praktyczne o Armenii, które pomogą ci przygotować się do wyjazdu. Mamy nadzieję, że kraj ten przypadnie ci do gustu tak samo jak nam!

Zostaw komentarz

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy