Azory to jedno z tych miejsc gdzie przemieszczając się samochodem czuliśmy się, jakbyśmy trafili do jakiejś utopii. Nierzadko zdarzało nam się zatrzymać, wysiąść, zrobić zdjęcie, popatrzeć w siną dal i jechać dalej. P0d względem widoków Sao Miguel dorównywało najpiękniejszym miejscom jakie widzieliśmy. I to mimo to, że pogoda była co najmniej frustrująca. Pogoda w porównaniu do Madery była naprawdę szalona i ciężko było ją zrozumieć oraz znaleźć punkt odniesienia. Silny wiatr, deszcz i słońce wciąż zamieniały się miejscami, co odbierało nieco uroku pobytowi na wyspie. Przed każdym wyjazdem sprawdzaliśmy warunki atmosferyczne panujące w miejscu do którego się udawaliśmy na kamerkach internetowych. Tak naprawdę warto zobaczyć każdą wyspę Azorów. Nam póki co udało się odwiedzić jedynie tę największą i najpopularniejszą. Spędziliśmy tam tydzień i mimo wspomnianych już warunków atmosferycznych udało nam się sporo zwiedzić. W tym wpisie podpowiemy ci co najlepiej zobaczyć na Sao Miguel.
Zwiedzanie wyspy podzieliśmy na trzy sekcje: zachodnią, środkową oraz wschodnią
Gdzie spać na Sao Miguel?
My na naszą bazę wypadową wybraliśmy jedno z większych miast na Sao Miguel – miejscowość Lagoa. Był to strzał w dziesiątkę. Miasteczko było spokojne, ale idealnie zlokalizowane, przez co łatwo było dojechać w każdą część wyspy. Pokój wynajęliśmy w Lagoa’s House. Za trochę ponad 120 zł za noc mieliśmy tam dostęp do wszystkiego – świetnie wyposażonej kuchni, jadalni, pralki oraz tarasu z widokiem. Blisko znajdował się również darmowy parking miejski. Nocleg znaleźliśmy przez booking.
Jak poruszać się po wyspie? Wynajęcie samochodu na Sao Miguel.
Niestety wyspa Sao Miguel nie jest idealnie skomunikowana jeśli chodzi o komunikację miejską. Z tej przyczyny bez własnego samochodu ciężko będzie ci odwiedzić wszystkie miejsca z naszego przewodnika co zobaczyć na Sao Miguel. My wypożyczyliśmy auto z lokalnej wypożyczalni Wayzor. Samochody nie są najnowsze, ale ogólnie nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. Przy tygodniowym wynajmie bez dodatkowego ubezpieczenia płaciliśmy około 8 euro za dzień.
Jazda samochodem po drogach Sao Miguel to sama przyjemność. Według nas jest to wyspa bardzo bezpieczna dla kierowców.
Kiedy lecieć na Azory?
Nasza podróż odbyła się w drugiej połowie października i jak już wspominaliśmy we wstępie – pogoda, którą zastaliśmy na miejscu, była bardzo kapryśna. Nie jest to reguła dla tego okresu, ale jak widać może się tak zdarzyć. Pogoda na Azorach jest nieprzewidywalna, a wilgotność powietrza jest zawsze wysoka. Temperatury na Sao Miguel utrzymują się na umiarkowanym poziomie przez cały rok, jednak miesiące różnią się między sobą ilością opadów.
Najlepszym czasem na odwiedzenie Azorów jest nasze lato. Właśnie wtedy istnieje największa szansa na ciepły i słoneczny pobyt z mniejszą częstotliwością deszczu. Nie są to jednak typowo upalne miesiące – nawet latem temperatura to raczej 20°C niż 30°C. Opadów nie da się jednak zwykle całkiem uniknąć w 100% – w końcu nie bez powodu wyspa jest tak soczyście zielona! Co więcej, latem wyspa pokryta jest kwiatami. Dodatkowo to właśnie w miesiącach letnich istnieje więcej połączeń lotniczych między wyspami, a między niektórymi można poruszać się także promami.
Co zobaczyć na Sao Miguel?
Miejsca warte odwiedzenia po zachodniej stronie wyspy
Ponta dos Mosteiros oraz Piscinas Naturais "Caneiros".
Tuż obok miejscowości Mosteiros znajduje się punkt widokowy, plaża oraz naturalne baseny. Baseny zlokalizowane są na skraju wyspy i atrakcyjność tego miejsca zależy głównie od pogody. Podczas naszej wizyty panowały warunki sztormowe i jedynie szaleniec odważyłby się wejść wtedy do wody. W trakcie ciepłego dnia, kiedy woda jest spokojna, miejsce to służy jako strefa relaksu. Naturalne baseny można również spotkać w południowo-wschodniej części wyspy.
Ponta da Ferraria - naturalne baseny termalne
Ponta da Ferraria to niesamowicie zaskakujące miejsce! To naturalne baseny termalne z wodą w temperaturze około 35°C tuż na skraju oceanu. Podczas odpływu możesz po prostu chillować w takiej gorącej wodzie. W czasie przypływu woda w basenach miesza się z chłodną wodą oceanu przy każdej fali. Najlepiej przyjść pod koniec odpływu i w dzień kiedy ocean jest spokojny żeby było jak najbezpieczniej. Tuż obok znajduje się też budynek SPA, gdzie za opłatą można skorzystać ze sztucznych term.
Plaża Mosteiros - najlepsze miejsce na zachód słońca na Sao Miguel
Plaża ta jest idealnym, kultowym wręcz miejscem do złapania zachodu słońca na Sao Miguel. Niedaleko plaży znajduje się niewielki parking gdzie można zostawić samochód i delektować się przepięknymi zachodami słońca. Plaża posiada czarny piasek, jednak nie odbiera to uroku temu miejscu. Wręcz przeciwnie! Czarne plaże to nasze ulubione.
Miradouro da Ponta do Escalvado
Ostatnim punktem widokowym wartym odwiedzenia po zachodniej stronie wyspy jest Miradouro da Ponta do Escalvado. Miejsce to wyróżnia się na tle pozostałych sporej wielkości klifami, gdzie można podziwiać roztrzaskujące się o skały fale.
Następne punkty widokowe zlokalizowane są nieopodal największych jezior na Sao Miguel czyli Lagoa Azul i Lagoa Verde. Wypełniają one dwa kratery wulkaniczne znajdujące się tuż obok niewielkiego miasteczka Sete Cidades.
Miradouro da Grota do Inferno
Ten punkt widokowy jest jednym z najpiękniejszych na wyspie. Zanim jednak do niego dotrzesz musisz przejść niewielki szlak, którego początek zlokalizowany jest tuż obok Lagoa do Canário. Tam też jest niewielki parking gdzie zostawisz swój samochód. Z tego punktu widokowego rozpościera się widok na północno-zachodnią część wyspy oraz jeziora wypełniające wulkaniczne kratery. Miejsce to, jak całe Azory, jest bardzo specyficzne i przed wybraniem się tam najlepiej jest wcześniej sprawdzić widoczność i pogodę na kamerkach internetowych. Widok jest jednak warty wszystkiego, bo po prostu zapiera dech w piersiach. Zdecydowanie polecamy na zachód słońca.
Miradouro da Vista do Rei
Miejsce to znajduje się od południowej strony krateru co sprawia, że widok jest zupełnie inny. Taras widokowy zlokalizowany jest w bezpośredniej bliskości opuszczonego hotelu. Oczywiście, w teorii nie polecamy wchodzić do niego, ale w praktyce pewnie przyjdzie ci to do głowy. Polecamy wejść na wyższe piętro skąd widok jest spektakularny.
Miradouro do Cerrado das Freiras, Miradouro da Lagoa de Santiago
Zjeżdżając w dół krateru, w stronę miasteczka Sete Cidades, miniesz po drodze dwa punkty widokowe. Miejsca te są warte zatrzymania się na chwilę i obejrzenia piękna tej części wyspy.
Sete Cidades
Miasteczko Sete Cidades nie jest może samo w sobie niesamowicie interesujące. W tym przypadku to położenie miasta robi robotę! Sete Cidades leży na brzegach dwóch jezior, a otoczone jest stromymi klifami porośniętymi bujną roślinnością Na brzegu jezior można odpocząć lub usiąść w jednej z kawiarni. Jest też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Ponadto warto zobaczyć kościół Igreja De Sao Nicolau. Prowadzi do niego długa alejka, porośnięta symetrycznie drzewami.
Miejsca warte odwiedzenia w środkowej części wyspy
Islet of Vila Franca do Campo
Co prawda wysepka ta jest oddalona o kilkaset metrów od głównej wyspy, ale traktujemy ją jak coś, co trzeba zobaczyć na Sao Miguel. Warto podjechać w tym celu do miejscowości Vila Franca do Campo. Do wyspy-krateru można dostać się łódką, my jednak zostaliśmy na lądzie i przyglądaliśmy się jej z góry. Na wysepce tej znajduje się zatoczka, która wypełniona jest wodą pochodzącą z oceanu Atlantyckiego. Zatoczka ta powstała w kraterze wulkanicznym.
Lagoa do Fogo
Miejsce to było dla nas najbardziej kapryśną ze wszystkich przepięknych atrakcji na wyspie. Jezioro znajduje się dosyć wysoko nad poziomem morza, co w połączeniu z klimatem na wyspie sprawie, że bardzo często występują tam strasznie gęste mgły oraz chmury. Efekt? Nic nie widać! Jeżeli uda ci się jednak trafić tam na chwilę bez chmur, widoki jakie tam zastaniesz wynagrodzą ci wszelkie cierpienia związane z oczekiwaniem. Żeby lepiej trafić w ten moment, korzystaj ze wspomnianych przez nas we wstępie kamerek internetowych.
Jezioro do Fogo jest przepięknym miejscem, pełnym zieleni oraz niebieskiej wody. Do parkingów przy jeziorze prowadzi droga EN5-2A i to właśnie przy niej położone są dwa bardzo popularne punkty widokowe. Pierwszy z nich to Miradouro do Pico da Barossa a drugi Miradouro da Lagoa do Fogo. Z tego drugiego, w sprzyjających warunkach, możesz podziwiać wschód słońca nad laguną. Z punktów widokowych można również cieszyć się złotym światłem słońca zachodzącego nad wyspą. Trzeba tylko odejść kilka kroków.
Z punktu widokowego Miradouro da Lagoa do Fogo prowadzi szlak, którym możesz dojść do samej tafli jeziora. Znajduje się tam niewielka, dzika plaża. Pamiętaj, że pływanie w Lagoa do Fogo jest surowo zabronione.
Salto do Cabrito
A tutaj taki mały, niepozorny smaczek tej wysepki czyli wodospad. Salto do Cabrito umiejscowiony jest pomiędzy miastem Ribeira Grande a Lagoa do Fogo. Samochodem można dojechać praktycznie pod sam wodospad. Po zaparkowaniu czeka się jedynie kilka minut spaceru.
Viewpoint of Ponta do Cintrão
Ten punkt widokowy znajduje się na północnej części wyspy. Rozpościera się z niego widok na ocean oraz wysokie klify Sao Miguel. Zanim dojedziesz do punktu widokowego musisz przebić się przez ciasne uliczki miasteczka, ale mimo wszystko warto odwiedzić to miejsce. Jeśli jesteś fanem dronowania, to tutaj właśnie warto polatać!
Plantacja herbaty Cha Gorreana
Kto by pomyślał, że na tak niewielkiej wyspie na Oceanie Atlantyckim można znaleźć plantację herbaty? Cha Gorreana to, wraz z pobliską plantacją Porto Formoso, najstarsza europejska plantacja herbaty. W miejscu tym znajduje się muzeum gdzie można spróbować lokalnego napoju oraz dowiedzieć się jak wygląda proces produkcji tutejszej herbaty. Tuż obok, po drugiej stronie ulicy, znajduje się pole herbaciane, po którym można sobie swobodniej pochodzić i poprzyglądać się z bliska. Może nie jest to to samo, co plantacje herbaty, które widzieliśmy na Cejlonie, jednakże nie można odmówić temu miejscu uroku.
Gorące źródła w Furnas
Wulkaniczny charakter wyspy Sao Miguel sprawia, że nie brakuje tu gorących źródeł. Są one dosłownie rozsiane po całej wyspie. Tym razem opowiemy ci o tych położonych blisko miejscowości Furnas.
Nad jeziorem Lagoa Furnas trafiliśmy na tak zwane fumarole – pęknięcia w skorupie ziemskiej, przez które wydobywa się gorąca para wodna. Miejsce to czuć z daleka przez charakterystyczny siarkowy zapach zgniłych jaj. Dzięki wybudowanym drewnianym kładkom można podejść dość blisko bulgoczących źródełek. Fumarole wykorzystywane są do przygotowania tradycyjnej azorskiej potrawy – Cozido das Furnas. Jest to coś w rodzaju bardzo mięsnego gulaszu. Różne rodzaje tłustego mięsa wkłada się do garnka, który następnie owinięty grubym materiałem trafia do ziemi. Potrawa jest tam ogrzewana ciepłem gorących źródeł i powoli się gotuje. Dlatego możesz zobaczyć tam kopczyki usypanej ziemi z numerem i nazwą restauracji, do której dany garnek z daniem należy. Potrawy nie spróbowaliśmy, ale mięsożerców zachęcamy!
Następnie warto odwiedzić miejscowość Furnas. Zrobiła na nas duże wrażenie – bulgoczące źródła wypuszczające kłęby pary między budynkami mieszkalnymi? Czegoś takiego nie widzieliśmy nigdzie wcześniej! Nam się nie udało, ale czasem można trafić na sprzedawców kukurydzy, którzy gotują ją wcześniej w gorącej wodzie źródeł. Cena za kolbę to tylko 1 euro!
Miejsca warte odwiedzenia po wschodniej stronie wyspy
Miradouro do Salto da Farinha
Punkt ten jest początkiem bardzo fajnego szlaku, którym warto się przejść żeby poobcować z naturą. Jeśli oczywiście jakimś cudem brakowało ci tego na Sao Miguel do tej pory. Po zejściu drogą w dół niedaleko znajduje się pierwszy z wodospadów – Queda de Água do Salto da Farinha. Szlak prowadzący do niego nie jest długi i dojście powinno zająć tylko kilka minut. Następnie możesz się udać szlakiem prowadzącym w górę poprzez tarasy i po kilkudziesięciu minutach dotrzeć do Poço Azul. Zależnie od pogody i ilości opadów zbiornik ten może nabierać przepięknych szafirowych barw. Nie jest to coś, co obowiązkowo trzeba zobaczyć na Sao Miguel, jednak jeżeli masz więcej czasu to warto się tam wybrać.
Miradouro da Ribeira dos Caldeirões
Kolejny punkt widokowy, z którego można wybrać się w dalszą podróż szlakiem. Miejsce to jest niezwykle urokliwe i naprawdę polecamy pochodzić sobie po okolicy. W parku znajdują się wodospady, przepiękna roślinność oraz młyny, w których kiedyś produkowano mąkę. W parku można również aktywnie spędzić dzień biorąc udział w spływie kajakowym czy też raftigu.
Miradouro da Ponta do Sossego i Miradouro da Ponta da Madrugada
Wschodnia część wyspy jest bardzo zielona i wydawałoby się, nieco dziksza niż pozostałe. Na miejscu znaleźć można kilka pięknych punktów widokowych. Sama droga prowadząca do nich jest bardzo kręta, ale również przepiękna. Punkty widokowe zlokalizowane są na klifie i można z nich podziwiać wschody słońca. Obok Miradouro da Ponta da Madrugada znajduje się zejście na plażę. Przy punkcie widokowym Miradouro da Ponta do Sossego z kolei znajduje się piękny ogród, w którym można odpocząć, zrobić sobie piknik, a nawet rozpalić grilla. Radzimy uważać na kocie złodziejki, których jest tam mnóstwo!
Farol do Arnel
Ostatnia atrakcja w tym regionie czyli niezwykle klimatyczna latarnia morska. Farol do Arnel była pierwszą latarnią morską wybudowaną na Sao Miguel – powstała już w 1876 roku. Położona jest na samym krańcu klifu i bardzo ładnie komponuje się ze wzburzonymi falami oceanu. Obok znajduje się niewielki port rybacki. Szczególnie obłędnie wygląda z powietrza! Obok znajduje się wysoki wodospad, który odkryliśmy podczas lotu dronem.
Wszystkie miejsca i punkty widokowe, które tu zawarliśmy, to zaledwie wycinek tego, co można zobaczyć na Sao Miguel. Azory to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Nam tydzień czasu zleciał bardzo szybko i planujemy jeszcze nie raz odwiedzić tę wyspę, a także zwiedzić wszystkie pozostałe.