.

Najlepsze aplikacje w podróży. Jakie apki ściągnąć na telefon w 2021?

spis treści

Jakiś czas temu, a było to w odległej Birmie, słuchaliśmy z wypiekami na twarzy opowieści naszych ledwo poznanych znajomych. Opowiadali o tym jak podróżowało się w czasach, kiedy nie było smartfonów i wszystkich tych aplikacji, które sprawiają, że podróże są łatwiejsze. Nasuwała nam się jedna myśl – podróże były wtedy o wiele bardziej skomplikowane. Aż trochę pożałowaliśmy, że nie mieliśmy okazji tego spróbować. Teraz dzięki małemu urządzeniu jakim jest telefon możemy mieć pod ręką dosłownie wszystko. Z własnej dłoni można zrobić zakupy z drugiego końca świata, przetłumaczyć tekst na klingoński, sprawdzić mapę nieba oraz przejechać miasto omijając korki. W dzisiejszych czasach jest ogrom aplikacji, które stwarzają możliwości o wiele łatwiejszego i tańszego podróżowania. My posługujemy się kilkoma, które nieraz uratowały nam tyłek bądź chociaż pomogły na tyle, że zagościły w naszym telefonie na stałe. W tym wpisie polecimy ci te najbardziej przydatne i najlepsze aplikacje w podróży, które warto pobrać na telefon w 2021.

zachod lost italianos

Aplikacje w podróży - mapy

Google maps / Here

Mapy to jedna z najważniejszych aplikacji w podróży. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdzam przed zapakowaniem plecaka. No dobra, nie pierwszą – pierwszą jest sprawdzenie czy każda, dosłownie każda, bateria czy powerbank są naładowane w 100% . Takie zboczenie. Bez map ciężko jest się odnaleźć, to trochę jak bez jednego buta – niby się dojdzie, ale niewygodnie. Aplikacją, której najczęściej używamy, jest Google Maps. Zawsze pobieramy dany obszar, aby można było używać map w trybie offline.

Te mapy prawie nigdy nas nie zawiodły, jednak zdarzały się dziwne sytuacje z dziurami w trasie stąd zawsze awaryjnie mamy pobrane drugie mapy – HERE od Nokii. Mapy Google mają jeszcze jedną wspaniałą opcję. Używamy ich do zapisywania miejsc, które chcemy odwiedzić. W aplikacji można zaznaczyć chorągiewką, bądź gwiazdką miejsca, które chcesz znaleźć szybciej. Dzięki temu od razu patrząc na aplikację wiemy gdzie powinniśmy się udać i ile rzeczy mamy do zobaczenia. 

Mapa Turystyczna / AllTrails / WalkMe

Dla ludzi, którzy uwielbiają chodzić po górach i różnych szlakach oraz wolą znać przebieg trasy i to ile zostało do jej ukończenia, te aplikacje w podróży mogą okazać się zbawienne. Z Mapy Turystycznej korzystałem jedynie w Polsce i można za darmo wypróbować 7-dniowy okres Premium.

Z AllTrails przeszliśmy połowę Patagonii, prawie całą Maderę i okazała się świetną alternatywą, na którą w tym momencie przenieśliśmy się w zupełności. Aplikacja ta jest mocno rozbudowana. Można w niej zapisywać przebieg trasy, zaznaczać nowe szlaki oraz zapisywać swoje dokonania. Posiadając wersję Premium, obu aplikacji można używać w trybie offline co często może przydać się w górach. Zwłaszcza na szlakach mało uczęszczanych, ze słabym zasięgiem. Wersja Premium AllTrails kosztuje 29.99$ za cały rok. Zdecydowaliśmy się na nią i szczerze mówiąc – nie żałowaliśmy ani raz!

Z aplikacji WalkMe korzystaliśmy kilka razy na Maderze – zamiennie z AllTrails. Zdarzało się tak, że niektórych szlaków nie było w jednej aplikacji, za to pojawiły się w drugiej. WalkMe to wydatek rzędu kilku euro.

Pico do Arieiro najlepsze aplikacje w podróży

Aplikacje w podroży - transport

Uber / Grab / Beat / Careem / Bolt / Yandex

Ubera prawdopodobnie zna każdy. Dla tych, którzy jednak jakoś się uchowali, to w skrócie – jest to taka alternatywa taxi. W aplikacji tej zamawiasz transport i z góry wiesz ile zapłacisz. Opłatę możesz uiścić przez podpiętą do aplikacji kartę kredytową bądź standardowo – gotówką. Uber nie działa jednak w każdym kraju, bądź nie jest tak popularny jak lokalny odpowiednik. Dla przykładu w Azji większość ludzi używa Graba, a w Maroku czy Jordanii Careem. W Azerbejdżanie przejdziesz się Careem, Yandexu użyjesz w Armenii, a Bolt jest natomiast mocnym konkurentem Ubera i pojawi się w większości krajów w Europie. Warto używać tych aplikacji i korzystać z promocji. Często pierwsze przejazdy są za pół darmo. Jeżeli nie lubisz zostawiać namiarów na twoje karty kredytowe – śmiało zapłać gotówką.\

Jeżeli chcesz dostać darmowe 5 EUR na pierwszy przejazd BOLTEM, zarejestruj się z tego linka.

Blablacar/CarpooleAr

Blablacar to taki portal ogłoszeniowy w którym ludzie podpinają swoje zaplanowane trasy. Przeważnie z aplikacji tej korzysta się na dłuższych trasach. Cena jest mocno konkurencyjna w stosunku do lokalnych busów, ponieważ zrzucasz się jedynie na benzynę. Aplikacja Blablacar działa fenomenalnie w Hiszpanii, natomiast CarpooleAr w Argentynie.
uber careem yandex

Komunikatory

Whatsapp / Telegram / Viber / Messenger

O aplikacjach tych słyszał prawdopodobnie każdy, a większość ma je na swoim telefonie. Są to też bardzo ważne aplikacje w podróży! Warto o nich pamiętać i korzystać właśnie z nich podczas meldowania się w domu z hotelowego wifi. W większości z nich można porozmawiać za pomocą kamerki stąd jest to świetny sposób na zobaczenie kogoś, kto jest na drugim końcu świata.

Tłumacz Google

Tutaj o nieco innym rodzaju komunikacji międzyludzkiem, mianowicie z ludźmi, których nie znasz. A co gorsza – nie znasz ich języka. Apka ta co prawda nie tłumaczy jakoś fenomenalnie jednak sam kontekst często wystarczy, aby druga osoba zrozumiała o co tak właściwie może ci chodzić. Aplikację, tak samo jak mapy, można pobrać do trybu offline i korzystać z niej bez dostępu do internetów. Tłumacz przydał nam się bardzo w krajach Zakaukazia, gdzie często podróżowaliśmy na stopa bądź komunikacją publiczną. Nasza znajomość języka rosyjskiego niestety jest na beznadziejnym poziomie (nie gawari pa ruski), stąd aplikacja uratowała nam nieraz tyłki. Jednego razu przegadaliśmy dzięki tej aplikacji cały wieczór z przemiłymi starszymi ludźmi, u których nocowaliśmy!

Najlepsze aplikacje dla inspiracji

Instagram / Pinterest

Może dla niektórych wydawać się to dziwne jednak te dwie platformy są niezwykle cennym źródłem informacji odnośnie tego co zobaczyć w danym miejscu. Osobiście długo przed wyjazdem pinujemy bądź zapisujemy zdjęcia z ciekawymi miejscami, żeby potem zaznaczyć je na mapach google. I gotowe. Taki nasz mały przewodnik

Keep / Notatnik

Nic tak nie inspiruje jak czysty umysł. Dla mnie najlepszym momentem dnia jest poranna kawa – właśnie wtedy mam moment kiedy czuję inspirację. Keep to aplikacja do tworzenia notatek. Niby nic takiego jednak telefon zawsze mam pod ręką (niestety) i dzięki temu każdą inspirację mogę szybko zapisać. Jest ona zsynchronizowana z twoim kontem google, więc dzięki temu twoje pomysły bądź pamiętnik podróżniczy nie zgubi się i będziesz mógł korzystać z niego z każdego urządzenia, na którym się zalogujesz.

najlepsze aplikacji w podróży

Aplikacje w podróży - pogoda

Pogoda żabka

Nie żebym był jakimś szczególnym niedowiarkiem, ale prognozy pogody to ja akurat nie lubiłem obstawiać. Zawsze mnie rozczarowywała i zawsze okazywała się inna niż ta za oknem. Do czasu kiedy spotkałem się z pogodą od google z przemiłą żabką, która pokazuje co robi w danym momencie. W aplikacji tej znajdziesz również dane na temat wiatru i godziny wschodu i zachodu słońca. Wszystko co potrzebne pod ręką. Apka ta korzysta z prognozy dostępnej na stronie weather.com jednak samo przedstawienie, szata i generalnie cała ta żabka są bardzo przyjazne w odbiorze. 

YR

Kolejna świetna aplikacja pogodowa, która pokazuje pogodę w bardzo dokładnych lokalizacjach. Jest też wyjątkowo trafna – zdarzało jej się praktycznie co do minuty przewidzieć deszcz w danym miejscu. Choć jak wiadomo – z pogodą i tak nigdy nie wiadomo.

Windy

W teorii jest to pogoda, jednak aplikacja ta jest o wiele bardziej rozbudowana i należy się co nieco interesować tematem, żeby wiedzieć o co tam chodzi. Aplikacji tej zaczęliśmy używać na Maderze. Kto tam był ten wiem, jak ciężko przewidzieć pogodę na Maderze. Windy pokazuje rzut satelitarny na dane miejsce. Pokazuje ruch chmur, deszczu, wiatru i inne warunki atmosferyczne, jakie mogą nas spotkać w danym miejscu.

Najlepsze aplikacje w podróży dla fotografów

Sun Position

Aplikacja ta jest niezwykle prostym i przydatnym narzędziem do sprawdzenia tego, gdzie słońce dokładnie wzejdzie i zajdzie. Tej aplikacji w podroży używamy do sprawdzenia czy w dane miejsce jest sens przyjść na wschód czy bardziej na zachód słońca. Oprócz ścieżki słońca, znajdziesz tu przydatne informacje na temat godziny wschodu i zachodu, fazy księżyca oraz wielu innych.

Star Walk 2

Dla mnie aplikacja ta była czymś, co odmieniło kwestię nieba. Spoglądając w górę zawsze widziałem po prostu gwiazdy. Dzięki tej aplikacji nie tylko można dowiedzieć się kiedy, o której godzinie i gdzie dokładnie będzie Droga Mleczna, lecz również (jeżeli ktoś nie jest fanem astrofotografii) sprawdzić gdzie dokładnie znajdują się Duży, Mały Wóz, Herkules czy inne gwiazdozbiory. Również planety! Super sprawa.

UAV FORECAST

Aplikacja skierowana raczej do droniarzy, jednak można na niej sprawdzić warunki pogodowe jakie panują bądź będą panowały w każdym zakątku świata. Apka ta pokazuje jakie warunki będą panowały w danym miejscu i czy latanie dronem będzie odbywało się w odpowiednich warunkach. Na pewno może okazać się przydatna dla ludzi planujących wypady w dane miejsce na wschody bądź zachody słońca.

Earth

Aplikacja od Google, w której można zobaczyć każdy zakątek świata w sporym przybliżeniu, a nawet przejść się ulicami miast. Apka ta przydaje nam się szczególnie kiedy szukamy jakiegoś ciekawego miejsca w pobliżu. Dzięki niej wiemy dokładnie jak wygląda miejscówka, do której się wybieramy oraz czy można tam znaleźć jakieś ciekawe kadry.

Fotopilis

Ta aplikacja zagościła w naszych smartfonach dopiero niedawno, ale świetnie sprawuje się do planowania zdjęć. Dzięki niej można łatwo sprawdzić o jakiej porze warto jechać w dane miejsce. Jest tam pokazana droga, jaką pokonuje słońce i to, pod jakim kątem będzie padało. Wszystko to nie ruszając tyłka z łóżka. Dodatkowo można w niej znaleźć mgłę, księżyc, Drogę Mleczną i wiele, wiele innych pożytecznych rzeczy.

madera najlepsze aplikacje w podróży

Aplikacje pomagające w przeżyciu

Revolut

Aplikacja wraz z kartą płatniczą, która jest do niej podpięta, odmieniły podróże o 180 stopni. Pamiętamy czasy kiedy za wypłacenie pieniędzy bądź płatność kartą doliczaliśmy kilka złotych straty tylko dlatego, że użyliśmy kawałka plastiku. Przez bezsensowne przewalutowania z lokalnej waluty, najpierw na dolary bądź euro, a następnie na złotówki, traciło się sporo pieniędzy. Dzięki tej aplikacji podróżowanie stało się o wiele łatwiejsze i tańsze. Niemalże bezstratne przewalutowania oraz możliwość płacenia praktycznie w każdej walucie są po prostu genialne. W apce tej można również inwestować na giełdzie, kupować kryptowaluty, dzielić się rachunkiem, przelewać pieniądze przez bluetooth i wiele innych. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Revoluta – byłoby super, gdybyś zapisał się z naszego linka.

WikiCamps

Aplikacje te są wręcz obowiązkowe w krajach takich jak Nowa Zelandia czy Australia. Jeżeli planujesz spać w samochodzie, a nie wiesz gdzie możesz przespać noc w spokoju, skorzystaj z tej aplikacji w podróży. Na pierwszej z nich znajdziesz informację na takie tematy jak prysznice, wifi, darmowe parkingi, darmowe noclegi oraz komentarze użytkowników. Na aplikacji tej przeżyliśmy dwa miesiące w Australii i miesiąc w Nowej Zelandii. Darmowa wersja tej aplikacji działa przez 14 dni, następnie żeby korzystać z niej dalej musisz zapłacić jedynie 8$.

Park4Night

Kolejna aplikacja bardzo przydatna dla tych, którzy podróżują vanem, kamperem czy samochodem z namiotem na dachu.

iOverlander

Dla ludzi nocujących w namiocie jest to niemal obowiązkowa aplikacja. Dzięki niej dowiesz się gdzie znaleźć najbliższy kemping, jaka jest jego cena, czy jest wifi i kuchnia oraz nawet gdzie bezpiecznie w okolicy można przespać się na dziko. Wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu. Aplikacja jest darmowa.

auto z namiotem na dachu
najlepsze aplikacje dla podróżników wikicamps ioverlander

Aplikacje w podróży - rozrywka

Netflix

Aplikacji tej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Pamiętaj jednak, że można pobierać tam filmy i następnie oglądać je w trybie offline. Warto mieć ściągniętych kilka następnych odcinków serialu, który akurat oglądasz, na wypadek gdybyś utknął w miejscu gdzie internet jest mocno kiepski.

GetYourGuide

Aplikacja dla ludzi, którzy lubią zwiedzać i zobaczyć wszystko co się powinno, a przy tym nie przepłacać. W apce tej znajdziesz często promocje na daną atrakcję dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić. Działa to na podobnej zasadzie jak Groupon.

Ciekawostki

Foodsi / TooGoodToGo

Zamieszczamy je bardziej jako ciekawostki, ale jak najbardziej można korzystać z takich aplikacji w podróży. Korzystanie z tych apek polega na tym, że knajpy, piekarnie bądź sklepy wpisują ilość jedzenia i kwotę, za którą będzie można je kupić, przeważnie późną godziną. Są to pozostałości po całym dniu. Miejsca te ratują się w ten sposób przed wyrzuceniem jedzenia, a ty możesz zakupić żarełko za często bardzo sensowną kwotę. I wilk syty, i owca cała.

Google Lens

Ta aplikacja to wyszukiwarka, ale nie opiera się na słowach, tylko na obrazach. Pozwala odnaleźć informacje na temat wielu obiektów – wystarczy zdjęcie ze smartfonowego aparatu. W praktyce używaliśmy jej na przykład do identyfikacji gatunków kwiatów czy drzew, które wydawały nam się interesujące.

To właśnie według nas najlepsze aplikacje w podróży. Korzystając z nich przemierzyliśmy już całkiem sporą ilość krajów i każda z nich spełnia swoją funkcję w sposób nienaganny. Polecamy ściągnąć te, które akurat mogą ci się przydać, a na pewno podróżowanie będzie o wiele łatwiejsze!

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy