.

Sardynia – informacje praktyczne. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

spis treści

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Nam udało się (myślimy, że w dobie covida to dobre określenie) polecieć na nią na przełomie sierpnia i września i spędziliśmy tam tydzień. Włoska wyspa oczarowała nas totalnie – ale możliwe, że po prostu bardzo lubimy wyspy. Podróż oraz samo przemieszczanie po wyspie nie powinno się zbytnio różnić od każdej innej wyprawy jednak dla osób chcących dowiedzieć się co nieco, zapraszamy do poniższego wpisu „Sardynia – informacje praktyczne”.

capo caccia sardynia najlepsze miejsce na zachód słońca co zobaczyć na sardynii

Sardynia - informacje praktyczne

Jak dostać się na Sardynię?

Loty na Sardynię

Na Sardynii są trzy międzynarodowe porty lotnicze. Znajdują się one w miastach Cagliari, Alghero oraz Olbia. Do miast tych bezpośrednio z Polski można dolecieć liami LOTRyanairWizzair.

Nam udało się dolecieć z Katowic do Alghero za śmiesznie małe pieniądze – około 150zł za osobę, dzięki posiadaniu członkostwa Wizzair club (polecamy jeśli często latacie!). Bezpośrednie połączenia między Polską, a Sardynią przedstawiają się następująco:

LOT: Warszawa – Olbia Wizzair: Katowice/Warszawa – Alghero Ryanair: Kraków/Warszawa/Wrocław – Cagliari Katowice – Alghero

Sama podróż trwa nieco ponad dwie godziny, a lądowanie szczęśliwie nie jest tak dramatyczne jak na naszej ulubionej wyspie – Maderze. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat rozkładu lotów oraz cen polecamy zajrzeć na strony linii lotniczych i tam bezpośrednio wykonać rezerwację. W obecnej sytuacji radzimy nie korzystać z ofert pośredników, ponieważ przy odwołaniu lotów odzyskanie pieniędzy będzie nieporównywalnie trudniejsze.

Prom na Sardynię

Na Sardynię można również dotrzeć promem z Włoch kontynentalnych. Najpopularniejsze promy kursują na trasach: Civitavecchia – Olbia, Livorno – Olbia, Livorno – Golfo Aranci, Genua – Porto Torres, Palermo – Cagliari, Neapol – Cagliari. Istnieją również inne połączenia. Po aktualny rozkład oraz  więcej informacji polecamy zajrzeć na stronę Directferries.

Połączenia promowe między Sardynią a Korsyką

W ramach ciekawostki chcemy wspomnieć, że istnieją połączenia promowe między Sardynią a tą obłędną francuską wyspą. Połączenia te łączą dwa porty na Korsyce (Bonifacio i Porto-Vecchio) z dwoma portami na Sardynii (Porto Torres i Santa Teresa di Gallure). Może być to ciekawa opcja dla podróżników, którzy chcą połączyć zwiedzanie tych dwóch wysp. Więcej o tej wyspie dowiesz się z z naszych wpisów o Korsyce.

sardynia turkusowa woda włochy przewodnik
cala squadrone delle vacche sardynia najlepsze plaże informacje praktyczne

Pogoda na wyspie - kiedy jechać na Sardynię?

Sardynia położona jest na Morzu Śródziemnym, na wysokości Rzymu i temperatura jakiej tam się możemy spodziewać należy do całkiem przyjemnych. Najlepsza pogoda na pobyt na Sardynii jest od maja od października. Liczba dni deszczowych jest wtedy bardzo niska, dodatkowo godzin słonecznych jest już zdecydowanie więcej niż w miesiącach zimowych. Od czerwca do września średnia temperatura powietrza jak i wody powinna usatysfakcjonować każdego wyziębniętego polską zimą człowieka. My na Sardynii byliśmy na przełomie sierpnia i września, a temperatura jaka nam towarzyszyła to ponad 30 stopni w dzień oraz 20 w nocy. Osobom kochającym upały polecamy wybrać się w miesiącach typowo letnich. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wtedy na wyspie są największe tłumy. Zatrzęsienia turystów unikniesz wybierając się na Sardynię poza głównym sezonem (zobacz nasz wpis o innych takich destynacjach). 

Jako ciekawostkę podajemy, że mama Diany wybrała się kiedyś na Sardynię w drugiej połowie lutego i może nie było plażowania i wszystko było pozamykane, ale trafił jej się ciepły i słoneczny pobyt!

Jak poruszać się po Sardynii? Informacje praktyczne na temat transportu.

Sardynia jest sporą wyspą i przemieszczanie się po niej może nie być łatwe. Osoby, które wolą spędzić wakacje w jednym miejscu prawdopodobnie obejdą się bez samochodu. Wysp ma sporo do zaoferowania (zerknij do naszego wpisu o tym, co zobaczyć na Sardynii) więc tym, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej, polecamy wynająć samochód. Co prawda istnieje również transport miejski i ponoć ma się on bardzo dobrze jednak my cenimy sobie wolność i szybkość w przemieszczaniu, które można uzyskać właśnie dzięki posiadaniu samochodu. Co do transportu publicznego na wyspie głównym operatorem jest firma – ARST i świadczy ona usługi transportowe pomiędzy miastami jak i wewnątrz większych miast. Na stronie przewoźnika(co prawda jest ona po włosku ale można włączyć tłumacza) znajduje się kalkulator którym można sprawdzić ile będzie kosztował bilet na danej trasie. Opcja taka jest również udostępniona w mapach Google. Same bilety można zakupić w aplikacji dropticket, którą można zainstalować na telefonie.

Na Sardynii transport publiczny odbywa się nie tylko w formie autobusów. Po tej wyspie rozciąga się również niewielka sieć pociągów. Co prawda podróż nimi jest nieco dłuższa i droższa, ale niektórzy mogą być zainteresowani tą właśnie opcją przemieszczania. 

Wynajęcie samochodu na Sardynii

Pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się banalne jednak w tym sezonie nie do końca takie było. Przed naszą podróżą wyrywaliśmy sobie włosy z głowy, ponieważ kwoty wynajmu na tydzień Fiata 500 (najtańsza kategoria) przekraczały 2000 złotych. I to bez żadnego ubezpieczenia! Osobom robiącym rezerwacje dużo wcześniej udało się wyłapać na pewno nieco lepsze ceny, jednak w dobie koronawirusa, niepewnych lotów i jednego wielkiego znaku zapytania, postanowiliśmy nie rezerwować nic praktycznie do kilkudziesięciu godzin przed wylotem. Ceny, które wtedy ujrzeliśmy były ogromne i przez chwilę zastanawialiśmy się nad zmianą kierunku. Jednak nie przez takie zasieki udawało nam się już przebrnąć i Dianie udało się znaleźć małą, lokalną wypożyczalnię o nieco smakowitej nazwie – Ruvioli. Jak się później okazało jest to bardzo fajna, uczciwie podchodząca do tematu firma i szczerze ją polecamy.

Ruvioli nie posiada systemu rezerwacji online, a na odbiór samochodu umawiasz się wcześniej mejlowo (tutaj możesz znaleźć bezpośredni kontakt z wypożyczalnią). Firma ta nie pobiera żadnych zaliczek i jedyną formą zabezpieczenia jaką „pobierają” jest bycie szczerym. Kwota wynajmu Fiata Pandy za 7 dni ze średnim ubezpieczeniem (nie obejmuje szyb i podwozia) wyniosła nas 275 euro (do tego 300 euro zwrotnej kaucji). Jeżeli nie lubisz zostawiać zbyt dużo pieniędzy w depozycie możesz dokupić ubezpieczenie za 15 euro/dzień i wtedy zostawisz jedyne 100 euro depozytu (na ewentualnie braki w paliwie czy mycie samochodu). Depozyt można zostawić w postaci zablokowanej sumy na karcie kredytowej lub gotówki.

Ceny paliwa na Sardynii są nieco wyższe niż w Polsce, a większość stacji benzynowych jest samoobsługowa – obowiązuje płatność kartą.

Jak dostać się na wyspę La Maddalena?

Jeśli znudzi ci się główna wyspa Sardynia, informacje praktyczne w tym akapicie mogą ci się przydać. Wysepka La Maddalena znajduje się kilka kilometrów na północ od „wyspy matki”. Dotarcie tam jest możliwe tylko za pomocą promu, który odpływa z miasteczka Palau. Prom ten dopływa do miasta La Maddalena po kilkunastu minutach przeprawy. Cena za transport dwóch osób i samochodu osobowego to 39 euro.

Prom odpływa co pół godziny w ciągu dnia, a w porze wieczornej i w nocy co godzinę. Co ważne – bilety można nabyć w dwóch miejscach i tutaj musisz uważać, bo pomyłka może cię kosztować dodatkowe 10 euro. Miejska kasa biletowa znajduje się w budynku tuż obok portu w Palau – Biglietteria Marittima. Drugie miejsce jest kawałek wcześniej i są tam naganiacze, którzy niedoświadczonych turystów próbują nakłonić na droższe bilety (serio, myśleliśmy, że takich rzeczy w Europie nie ma). Jest tam niewielki parking oraz najnormalniejszy w świecie budynek sprzedający bilety.

cala napoletana la maddelana jak dotrzeć sardynia przewodnik
la maddelana cala napoletana sardynia najpiękniejsze plaże, informacje praktyczne

Sardynia - informacje praktyczne w dobie Covid 19. Dokumenty do wypełnienia (aktualizacja czerwiec 2021).

Naszą podróż odbyliśmy na przełomie sierpnia i września w okresie gdy zachorowalność we Włoszech była na umiarkowanym poziomie. Ilość nowych przypadków była równa kilkuset co w porównaniu do ilości z początku roku było ogromną różnicą. Sami Włosi jednak, nauczeni doświadczeniem, do tematu podchodzą bardzo poważnie. Noszenie maseczek jest tam obowiązkowe w miejscach publicznych po godzinie 18:00. W przestrzeni publicznej takiej jak np. sklepy, promy jest to obligatoryjne przez całą dobę. Nie ma zmiłuj się, nie ma wyciągniętego nosa, nie ma strachu przed grzybicą płuc.

Na campingach mierzona jest temperatura ciała, a podczas rejestracji skrzętnie wypełniany jest formularz pobytu. Na lotnisku w Alghero przechodząc przez bramkę sprawdzana jest twoja temperatura, taka sama procedura obowiązuje również na lotnisku w Pyrzowicach. Dodatkowo dla osób wybierających się na Sardynię jest stworzona specjalna aplikacja – Sardegna Sigura (bezpieczna Sardynia) gdzie należy wypełnić formularz pobytu w celu otrzymania kodu QR. W aplikacji wypełniasz również deklarację zdrowotną. Kod QR rzekomo jest obowiązkowy, jednak nikt nam go nie sprawdzał. W apce możesz zarejestrować swój pobyt co najmniej 72 h przed przylotem na wyspę (my jednak zrobiliśmy to wieczór przed, bo jesteśmy nieogarami).

Aktualizacja czerwiec 2021

Do końca lipca 2021 roku przedłużony jest stan wyjątkowy we Włoszech i oznacza to tak właściwie tyle, że kraj podzielony jest na cztery strefy (białą, zółtą, pomarańczową i czerwoną). W każdych tych strefach mogą być narzucone lokalnie jak również centralnie (odgórnie) różne obostrzenia, stąd też bardzo ważnym jest aby przed wylotem sprawdzić dokładne obostrzenia panujące w danym regionie Włoch. W tym momencie praktycznie cały kraj znajduje się w tak zwanej białej strefie – ale może się to w każdym momencie zmienić.

Polska znajduje się jak większość krajów Unii Europejskiej w krajach kategorii C. Oznacza to tyle, że przed przyjazdem, każdy zobligowany jest do:

1) Zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form, a w przypadku problemów technicznych wypełnienia oświadczenie ręcznie.

2) Przedstawienia certyfikatu unijnego – paszportu covidowego (w języku angielskim) w którym będzie informacja o: przebytej chorobie Covid-19, negatywnego testu wymazowego (antygenowy lub PCR), bądź ukończeniu całego cyklu szczepień (co najmniej 14 dni wcześniej).

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. 

Na Sardynii jako że należy do białej strefy obostrzenia są mocno złagodzone. Jako duży plus należy wymienić brak godziny policyjnej jednak niektóre obostrzenia pozostały. Są nimi:
– obowiązek noszenia maseczki w przestrzeniach zamkniętych (np. sklepy) oraz na świeżym powietrzu. W miejscach gdzie jest spora szansa na odizolowanie się od innych ludzi nie ma takiego obowiązku.
– obowiązek zachowania dystansu społecznego, oraz limit przy stoliku – maksymalnie 6 osób.

Limitowane plaże i aplikacja Heart of Sardinia

Jeżeli dopinasz już zamek w torbie pełnej ciuchów pakując się na Sardynię, polecamy na sam koniec zainstalować na telefonie aplikację Heart of Sardinia. Jest to apka, która podpowiada o atrakcjach znajdujących się w pobliżu miejsca gdzie akurat się znajdujesz. Oprócz tego w aplikacji tej znajdziesz informacje praktyczne oraz uzyskasz możliwość zakupu biletów wstępu do niektórych limitowanych plaż, takich plaż jak Spiaggia La Pelosa oraz Cala Goloritze.

Jeśli chodzi o popularną plażę Cala Coticcio znajdującą się na wyspie La Maddalena sprawy też mają się w tym roku inaczej. Przez sytuację epidemiologiczną plaża ta jest aktualnie plażą limitowaną i mogą się na nią udać jedynie dwie, dwunastoosobowe grupy dziennie. Wizyta może się odbywać tylko z przewodnikiem. Zostawiamy numer telefonu, pod którym można próbować dokonać rezerwacji: 376 0129408. Powodzenia!

cala goloritze jak dotrzeć sardynia informacje praktycznenajlepsze plaże

Latanie dronem na Sardynii

Nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Nawet na Cala Goloritze, która wchodzi przecież w skład Parku Narodowego. Strażnik poprosił nas jedynie żeby nie latać nad głowami ludzi.

Co spakować na Sardynię?

Tutaj wszystko zależy od rodzaju wycieczki i planów na twoją wyprawę na Sardynię. U nas jednak po przejechaniu kilkuset kilometrów, odwiedzeniu kilkunastu plaż zauważyliśmy pewne braki w naszym sprzęcie. Z rzeczy mniej oczywistych następnym razem uzupełnilibyśmy nasz bagaż o kilka rzeczy.

Buty do wody

Buty te nie są obowiązkowe, bo nie wszystkie plaże są kamieniste niczym chorwackie wybrzeże. Jednak na niektórych na pewno trochę by pomogły. Plaża taka jak Cala Goloritze jest cała kamienista, przez co woda jest przepięknie klarowna, ale jednak przemieszczanie się po niej bez obuwia było katorgą. Kamienie spotkasz również na Cala Luna czy Cala Fuili. O tych i innych plażach na Sardynii przeczytasz w naszym wpisie.

Buty do chodzenia

I tutaj mamy na myśli coś porządniejszego niż japonki. Te z powodzeniem posłużą na plaży, jednak dotarcie do niektórych z nich jest często poprzedzone niełatwym szlakiem. My mieliśmy na nogach trampki, jednak po dłuższym czasie chodzenie po kamieniach w takim obuwiu jest po prostu niewygodne. Jeżeli posiadasz wolne miejsce w plecaku i planujesz przejść kilka szlaków (chociażby szlak na plażę Cala Luna) zabierz ze sobą buty trekkingowe.

Sprzęt do snurkowania/nurkowania

Woda na Sardynii na niektórych plażach jest przejrzysta niczym źródełko, które wybiło pośrodku gór. Jest też ciepła więc przebywanie w niej jest czystą przyjemnością. Dodatkowym atutem są pływające w niej przeróżne rybki oraz inne żyjące pośród morskich fal zwierzątka. Osobom lubujących się w tego typu rozrywkach serdecznie polecamy zabrać ze sobą przynajmniej okulary i rurkę do pływania.

Inne rzeczy, o których warto pomyśleć

Dry bag – jeżeli planujesz przemieszczać się że sprzętem w trudnych warunkach albo wynająć łódkę, kajak czy SUP.
Koc – niezbędny na plaży!
Kamerka sportowa – osobiście mieliśmy Osmo Action i jak coś to polecamy ja serdecznie! Idealna do uchwycenia podwodnego świata.
Namiot i sprzęt kempingowy – dla tych, którzy lubią spać w takich warunkach oraz zaoszczędzić kilka złotych. Noclegi na Sardynii były w tym sezonie naprawdę drogie!

grotta delle brocche rotte sardynia poza sezonem co zobaczyć na sardynii
capo caccia zachód sardynia informacje praktyczne

Mamy nadzieję, że przy podróży na wyspę Sardynia, te informacje praktyczne ułatwią ci zarówno planowanie wyjazdu jak i pakowanie walizki. Koniecznie zerknij też do naszego wpisu z miejscami, które warto odwiedzić. Miłego urlopu!

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy