.

Presety do Lightrooma – czym są i jak działają? Czy warto kupować presety?

spis treści

Zacznijmy od tego czym tak właściwie są presety do Lightrooma. Presety to zestaw ustawień parametrów takich jak balans bieli, ekspozycja, kontrast, wyostrzenie czy nasycenie każdego z kolorów. Presety pozwalają uzyskać określony efekt kolorystyczny na każdym zdjęciu, dzięki czemu możesz wypracować swój własny styl i trzymać się go. Twoje zdjęcia dzięki temu będą tworzyły wspólną całość i nie będą w sposób nienaturalny odróżniać się od siebie. Po zastosowaniu presetów obrabiane zdjęcie nabierze konkretnego klimatu oraz profesjonalnego wyglądu. Obrabianie zdjęć presetami nie należy do trudnych. Bardzo często wystarczy jedno kliknięcie i zdjęcie można już wrzucać do swoich social mediów. Jednak każde zdjęcie różni się od siebie, stąd mogą być konieczne jeszcze jakieś poprawki. Wciąż jest to jednak spore ułatwienie i przyspieszenie pracy. Stworzenie własnych presetów, a więc wypracowanie swojego stylu nie jest czymś łatwym. Nam stworzenie dopracowanych do perfekcji presetów, które utożsamiamy z naszą paletą kolorów, zajęło dobrych kilka lat. Zaczęło się od płaczu nad otwartym Lightroomem a skończyło na tym, że każdy suwak, każda opcja nie ma już przed nami tajemnic.

gotowe ustawienia lightroom
presety lightroom

O Lightroomie

Jeżeli jesteśmy już w temacie Lightrooma to może przejdźmy do tego czym tak właściwie on jest. Adobe Lightroom Classic/CC, bo taka właściwie jest jego nazwa, to program służący do przetwarzania obrazów uzyskanych dzięki cyfrowym aparatom fotograficznym. Łatwiejszym językiem – chodzi o edycję zdjęć, które wykonaliśmy naszym aparatem, cyfrowym bądź w telefonie. Program ten to zbitek suwaków, które są bardzo czułe i nawet delikatne ich przesunięcie powoduje zmiany na zdjęciu. Odpowiednio manipulując suwakami można zmieniać ekspozycję, kontrast, temperaturę czy nasycenie zdjęcia, a także dopasowywać każdy jeden kolor występujący na fotografii w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Na pierwszy rzut oka Lightroom wydaje się być skomplikowany, ale praktyka czyni mistrza.

Wyróżnia się dwie formy tego programu. Jedna jest przeznaczona na komputer i jest to Lightroom Classic, za który należy płacić Adobe miesięczny abonament. Jest też Lightroom CC przeznaczony na smartfony – z tego można korzystać w ramach bezpłatnej subskrypcji.

co to jest lightroom
lightroom presety

Czy warto kupować presety?

Odpowiemy na to w ukochany sposób wszystkich ludzi, a mianowicie – to zależy! Wszystkie zdjęcia są inne i wykonane w innych warunkach i efekt, który będzie wyglądał dobrze na jednym zdjęciu niekoniecznie sprawdzi się na innym. Dobrze zrobione i dopracowane presety tworzą jednak dość uniwersalny zestaw, który przy odrobinie wprawy można dopasować do swoich fotografii. I to często bardzo łatwo, w zaledwie w kilku ruchach!

Użycie presetów znacznie przyspiesza obróbkę zdjęcia i dzięki temu usprawnia pracę. Gotowe ustawienia suwaków w Lightroomie to też świetne narzędzie do nauki. Sami uczyliśmy się i trenowaliśmy w ten sposób – podglądaliśmy presety innych twórców żeby zobaczyć jak uzyskać określony efekt. Dzięki temu udało nam się poznać tajniki Lightrooma oraz wykształcić własny styl edycji zdjęć.

Sami więc gorąco polecamy kupno presetów, zwłaszcza tych rozsądnie wycenionych, jednak z zachowaniem otwartej głowy.

efekty przed i po madera
czy warto kupić presety

Gdzie zdobyć gotowe presety do Lightrooma?

Presety możesz znaleźć w wielu miejscach. Niektóre są darmowe, za niektóre będziesz musiał zapłacić. Wielu twórców internetowych sprzedaje swoje gotowe ustawienia do Lightrooma więc możesz zaopatrzeć się w nie u osoby, której styl podziwiasz.

Całkiem niedawno i my, po kilku latach doświadczenia w branży, postanowiliśmy wydać nasze autorskie presety. Nie chcieliśmy tego zrobić wcześniej, bo jakoś tak nie było nam to po drodze, a jesteśmy też perfekcjonistami. Po tych kilku latach zaznajamiania się z programem i wyedytowaniu tysięcy zdjęć doszliśmy do wniosku, że nadszedł ten moment. Nasze presety zainspirowane są przepiękną Maderą, na którą wyprowadziliśmy się na kilka miesięcy. I ciężko powiedzieć czy kiedykolwiek stąd wyjedziemy! Presety te posiadają nazwy najpiękniejszych miejsc, które odwiedziliśmy na wyspie wiecznej wiosny. Każdy z nich w nieco inny sposób obrobi twoje zdjęcia, jednak tak, by tworzyły spójną całość.

Wszystkie efekty przed i po, które widzisz w tym tekście, są wynikiem użycia presetów do Lightrooma z tej właśnie paczki.

presety co to
lost italianos presety

Jak zainstalować presety?

Instalacja presetów jest bajecznie prosta. Możesz przeczytać o niej w naszym wpisie o instalacji presetów. Tam dokładnie opisujemy krok po kroku jak bezproblemowo poradzić sobie z ich importem – zarówno jeśli chodzi o presety do Lightrooma mobilnego jak i do wersji komputerowej.

Dopasowywanie presetów do fotografii

Należy pamiętać, że nie każdy preset będzie pasował do danej fotografii. Niektóre zdjęcia uda ci się obrobić zaledwie jednym kliknięciem, natomiast nad niektórymi kadrami należy posiedzieć nieco dłużej i pobawić się suwakami. Najczęstsza korekta po nałożeniu filtra to dostosowanie ekspozycji do zdjęcia. Jest to zaledwie kilka sekund roboty, a efekt jest zwykle piorunujący. Według nas ekspozycją zawsze warto się pobawić żeby zobaczyć jak zmienia się zdjęcie. Tak samo suwakiem temperatury – zdjęcia zachodów czasem wyglądają pięknie po dodatkowym ociepleniu, a zdjęcia nocne po ochłodzeniu.

O innych sposobach na dopasowanie presetu do zdjęcia napisaliśmy w e-booku, który dołączamy do paczki naszych presetów.

lightroom czym jest
presety do lightrooma lost italianos

Presety to wspaniałe narzędzie do nauki programu Lightroom. Sprawdzą się też idealnie jeśli oczekujesz szybkich efektów przed wstawieniem zdjęć na swoje social media lub przed wywołaniem ich. Z całego serca polecamy zabawę z obróbką zdjęć – oczywiście najlepiej wykorzystując nasze produkty. 🙂 Znajdziesz je w naszym sklepie.

Zostaw komentarz
Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Napisaliśmy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy naszą firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

Udostępnij

spis treści

Cześć!

Tutaj Diana i Marcin.
Jesteśmy fotografami, uwielbiamy podróżować i kochamy naszego kotka. Właśnie napisaliśmy podobno najfajniejszy przewodnik po Maderze i już niebawem światło dzienne ujrzy nasz nowy produkt – przewodnik po Hawajach!  Razem tworzymy firmę – lost studio. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej zajrzyj na stronę „o nas„.
Miłego czytania wpisu!

inne
wpisy